Sporturi de contact

Al cincilea titlu de campion national pentru judoka David Nagy, echipa Aradului – medalie de bronz!

Finala Campionatului Național Under 16 la judo, derulată la Turnu Severin, a adus o nouă medalie de aur pentru David Nagy. Este vorba despre al cincilea titlu de campion pentru sportivul de la LPS Arad, care recent a luat și un meritoriu loc trei la „naționalele” Under 18. La categoria sa, Nagy a avut 18 adversari.

UPDATE! Ieri, echipa Euroregiunii 5 Vest, cu arădenii: David Nagy, Radu Stana, Robert Vlaş  (LPS Arad), Gabriel Mihali și David Turc (CSM Arad), Raul Lăkătus, Alexandru Sabău (Victoria Nădlac) și Răzvan Szabo (Sakura Ghioroc) pe saltea, a cucerit medalia de bronz.

Totodată, la un turneu internaţional în Slolvacia, unde au participat 430 de sprotivi, reprezentând 50 de cluburi din 7 ţări. La categoria U13, Iustin Rus a cucerit locul 2, Rareş Bătrâna – locul 3, Raul Găman – locul 5, iar Patric Nădăban – locul 7. În fine, la categoria U15, Cristian Iurasciuc a ocupat locul 1, Denis Cucuiat locul 2, iar Eduard Gal locul 5.