Livetext: Național Sebiș – Metalurgistul Cugir 0-2, final

La ora 18, la Sebiș, începe derby-ul rundei cu numărul 26 în Liga a 3-a (seria a IV-a). Față în față cu Naționalul e Cugirul, care-și joacă una dintre ultimele șanse la promovarea în Liga a 2-a

Formații oficiale:

Sebiș: Bujor – Bogdanovici, Stupu, Neacșu, Cherecheș – Zurbagiu, Avramescu – Z. Radu, Keita, Susan – Velici. Pe bancă: Tomșa – Petrovic, Rus, Sas, Mihuța, Lup, Pricop

Cugir: Tiuț – Bold, Letan, Șt. Radu, Huțanu – G. Goronea, Necșulescu, Chelaru, Iovu – Itu, Cârstean. Pe bancă: Lăncrăjan, Piko, Tăban, Neagu, Preda, Iovănescu, Afrapt.

Arbitri: Alexandru Bălan (Hunedoara) – Dragoș Popa (Băișoara – Cluj), George Suciu (Cluj).

Observatori FRF: Ioan Mureșan (Timiș), Adrian Baghiu (Reșița)

Min. 1: A început partida de la Sebiș, gazdele joacă în alb-albastru, vizitatorii în galben-roșu. Sebișenii au și o mică galerie, formată din 20 de copii

Min. 6: Itu l-a deschis pe Bold pe dreapta, acesta a centrat din 10 metri, Iovu trimite cu capul de puțin pe colțul lung

Min. 12: Bujor a ajuns cu greu primul la mingea pasată în spate de Cherecheș, Cârstean era și el pregătit să intercepteze

Min. 17: Bold a avut o cursă pe centru, a driblat trei jucători, l-a deschis pe Itu pe dreapta, acesta a pasat la 6 metri, pe cilțul lung, dar Goronea nu a ajuns de puțin la întâlnirea cu mingea

Min. 30: Prima jumătate de oră aparține clar oaspeților, care – parcă – își doresc mai mult punctele din meciul de azi. Neacșu a avut o intervenție bună la Necșulescu, care a ajuns la 16 metri și a tras în blocajul fundașului sebișean

Min. 35: Ocazie imensă pentru oaspeți. Cârstean a câștigat un balon din picioarele lui Neacșu, l-a driblat pe Bujor în stanga, dar a finalizat defectuos cu toată poarta goală în față

Min. 45+1: S-a încheiat 0-0 la Sebiș, după o repriză bună a oaspeților. Gazdele au avut doar două cornere în suprafața de pedeapsă adversă, fără rezultat

Min. 46: S-a reluat repriza a doua la Sebiș, fără schimbări în cele două echipe

Min. 47: Susan vede primul galben al meciului pentru o tragere de tricou

Min. 50: GOL Cugir! Neacșu pasează înapoi, Bujor oprește mingea, calcă pe ea, alunecă și Cârstean profită de căderea portarului Sebișului și îndeplinește formalitatea: 0-1

Min. 52: Pe o contră, Itu îl găsește pe Necșulescu la 16 metri, acesta încearcă un lob de efect, balonul trece peste poartă

Min. 63: Galben pentru Iovu

Min. 65: Scenariul s-a schimbat puțin, gazdele au posesia, însă sunt neputincioase în ultimii 20-30 de metri. Oaspeții acționează pe contre.

Min. 66: Schimbare la Sebiș: Mihuța intră în locul lui Zoran Radu

Min. 73: Schimbare la Cugir: Preda intră în locul lui Iovu

Min. 77: Chelaru trage de la 20 de metri, Bujor prinde în doi timpi

Min. 78: Velici trage din unghi, lateral stânga, în plasa laterală

Min. 80: GOL Cugir! Itu a executat o lovitură liberă lateral stânga, de la 18 metri, iar Ștefan Radu, nemarcat a trimis cu latul în plasă din careul mic: 0-2!

Min. 81: Schimbare la Sebiș: Intră Rus în locul lui Keita

Min. 85: Galben pentru Avramescu

Min. 86: Schimbare la Cugir: Piko intră în locul lui Itu

Min. 89: Schimbare la Cugir: Tăban intră în locul lui Goronea. 4 minute de prelungire la Sebiș

Min. 90+4: Până la ultimul fluier nu s-a mai întâmplat nimic demn de consemnat, așa că Sebișul a pierdut al treilea meci pe teren propriu în acest retur, după 2-3 cu Ighiu și Deva.