Liga a 2-a

Dulcea: „Pentru Pîncota era o minune dacă reușea să obțină un punct azi”

CSM Râmnicu Vâlcea respiră după o serie de rezultate slabe. Oltenii au luat toate punctele din intermediara cu Șoimii Pîncota și se mențin în afara locurilor cu probleme în serioa de Vest a ligii secunde.  „Am făcut și azi un joc consistent, ne-am creat multe ocazii, dar procentajul goluri ocazii este destul de mic. Ușor-ușor vom ajunge să marcam și mai mult pentru a nu mai avea emoții la ultimele faze cu mingi aruncate în careul nostru. Pentru Pâncota era o minune dacă reușeau să obțină un punct astăzi la Vâlcea. Am trecut prin momente grele meciurile trecute, am atacat și la 2-1 pentru noi la Pîncota și ați văzut ce s-a întâmplat. Cei care au văzut că ne-am retras după minutul 70, le amintesc de cele zece cocazii de gol din prima repriză, noi am controlat jocul cap-coadă. Nu am reușit azi să marcăm mai mult, au fost ocazii mari și foarte mari, a fost o conjunctură. Am câștigat cele trei puncte și mă bucur, chiar dacă doar cu 1-0”, a spus Adrian Dulcea, care a mai recunoscut: „E o perioadă dificilă, se joacă 4 meciuri în două săptămâni. Sper să ne refacem și să aliniem o echipă competitvă sâmbătă la Satu Mare”.

Fostul atacant al lui FC Argeș și-a apărat și elevii, care nu a fost scutiți de critici după seria de rezultate negative: „Am avut încredere în grupul de jucători pe care îl am aici, nu au față de retrogradare. Este o presiune artificială la noi, jocurile pe care le-am făcut îmi dau încredere că vom termina în primele locuri ale playout-ului”.