Auto-moto

Mureșan s-a impus fără probleme la Adâncata, realizând și un nou record al pistei

Arădeanul Robert Mureşan a stabilit un nou record pe MotorPark România, locul unde au avut loc două etape contând pentru Campionatul Național Individual al României de motociclism viteză. Campionul en-titre la clasa SuperBike 1000, la bordul unui BMW S1000 RR, Mureşan a revenit în competiţie în acest sezon direct în etapa a doua, una pe care a câştigat-o fără emoţii, stabilind un nou record al pistei de la Adâncata.

Robi Mureşan s-a impus sâmbătă la Campionatul Est-European, dar şi duminică atunci când a fost şi etapă în întrecerea Est-Europeană, dar a contat şi pentru a doua etapă de campionat naţional. Anul viitor arădeanul îşi doreşte să revină în Campionatul Mondial, la clasa Stock 1000. „Nu a fost ușor, am reușit să ajungem în ultimul moment la etapă, dar mă bucur că nu am dezamăgit și că toți fani sunt alături de noi și ne susțin. Cursa nu ne-a pus probleme, deși a fost foarte cald, dar am reușit să ne atingem obiectivele și avem un nou record. Mulțumesc în special sponsorului Pletl, fanilor, familiei și tuturor care ne susțin, ne revedem week-endul viitor pentru etapa a III-a”, spune Mureşan.