Gloria LT CermeiNational Sebis

Livetext: Gloria Cermei – Național Sebiș, scor 1-2, final

Cermei: Rusu – Petrache, Calvin, Cotoc, Suslak – Coșa, Nistor, N. Varga, Aldan – Diarra – Bulza.

Sebiș: Fișteag – Rosenblum, Stupu, Suciu, Siminic – Mihuța, Cârstoiu – Săulescu, Roman, Iuga – M. Ion.

Arbitri: Szabolcs Kovacs (Carei) – Zsolt Kopriva, Sergiu Neichi (ambii din Satu Mare).

Observatori FRF: Vasile Balaj (Drobeta Turnu Severin) și Vasile Rad (Arad)

Primul sfert de oră a fost echilibrat, cele două echipe s-au studiat reciproc și au jucat prudent.

În minutul 18 Bulza deviază cu capul din 10 metri o centrare venităd e pe stânga și Fișteag se întinde serios pentru a respinge de la bara de la colțul lung.

GOL Sebiș în minutul 20, la o centrare de pe stânga a lui Ion, Iuga bine plasat la colțul careului de 16 metri a trimis la colțul lung la semiînălțime și l-a surprins pe Rusu. Scor 0-1.

GOL Sebiș în minutul 25, la o centrare de pe stânga a lui Iuga de la margine careului de 16 metri, Săulescu a trimis în plasă. Scor 0-2.

În minutul 30, Varga a fost faultat la marginea careului de 16 metri, perpendicular pe poartă. Diarra a executat foarte bine dar puțin pe lângă poarta lui Fișteag.

GOL Cermei, în minutul 37, Suslak a executat impecabil o lovitură liberă de la 16 metri lateral stânga, mingea a fost proiectată sub transversală, fără speranță pentru Fișteag.

În minutul 40, corner pentru Sebiș de pe dreapta, Roman a centrat în careu, au respins fundașii și Suciu de la 20 de metri a lobat spre poartă dar Rusu a respins în corner de sub transversală.

La pauză scorul este Cermei – Sebiș 1-2.

A început repriza a doua, fără vreo schimbare în cele două formații.

În minutul 50, Ion a scăpat pe dreapta și centrează pe jos în careu la Roman care de la 10 metri a tras slab și a respins Rusu.

În minutul 55, Suslak a repetat faza golului din prima repriză, dar Fișteag a fost atent și a trimis în corner rămas fără rezultat.

În minutul 58, la Sebiș a ieșit Roman și a intrat Susan.

În minutul 61, la Cermei a ieșit Bulza și a intrat Sălăjan.

În minutul 70, Susan a centrat din dreapta în careu la colțul scurt și Săulescu a reluat slab cu capul spre colțul lung dar pe lângă poartă.

În minutul 71, la Cermei a ieșit Nistor și a intrat Popa.

În minutul 72, Săulescu a centrat spre Susan aflat în careul mic dar Rusu s-a interpus și a boxat din plonjon.

În minutul 75, Diarra a înscris din interiorul careului după o minge bâlbâită de fundașii sebișeni dar un tușier a arătat offside.

În minutul 77, la Sebiș a ieșit Mihuța accidentat și a intrat Clej.

În minutul 78, la Cermei a intrat Purece în locul lui Cotoc.

În minutul 79, Purece a executat un corner scurt de pe stânga dar Fișteag a respins de sub transversală. Pe contraatac, Săulescu a încercat un șut la vinclul de la colțul lung din marginea careului dar mingea a trecut pe lângă poartă.

În minutul 85, la Sebiș a intrat Ciocan în locul lui Săulescu.

În minutul 86, Aldan a fost obligat să-l faulteze pe Ciocan pentru a nu scăpa singur pe contraatac și a luat cartonaș galben.

În minutul 87, Popa a centrat de pe stânga și Purece a reluat din 20 de metri pe jos dar Fișteag a reținut balonul.

În minutul 89 Diarra a reluat cuc apul din interiorul careului după un aut de poartă de pe stânga dar Fișteag a respins.

În minutul 90, Sebișul face ultima schimbare, a ieșit Ion și a intrat Basici. Patru minute de prelungire a arătat centralul.

Final de partidă, Național Sebiș a câștigat cu 2-1 la Gloria Cermei.