Livetext, semifinala Cupei României Under 19: CFR Cluj – UTA 0-1, final! Arădenii joacă finala în deschiderea seniorilor

La Baza Sportivă Unirea din Cluj se dispută manșa retur a semifinalei Cupei României Under, între CFR și UTA.  începând cu ora 12. În tur, arădenii au câștigat cu 1-0, după reușita lui Copaci

Formații oficiale:

CFR Cluj: Farcaș – Pârv, Monea, Csiki, Roș – Petrișor – S. Petruş, A. Petruş,  Ad. Pop, C. Pop – Cazan.

UTA: Mara – Iova, D. Lazăr, Iuga, Dinculescu – Jorza, G. Pop – Costin, Toma, Mandache – Stahl.

Arbitri: Vladimir Nagy – Adrian Mărginean și Daniel Popa (toți din Aiud)

Min. 1: A început partida de la Cluj,  cu 5 minute întârziere față de ora stabilită

Min. 15. A trecut primul sfert de oră fără evenimente deosebite, scorul este 0-0

Min. 19: A. Pop a șutat destul de bine de la marginea careului, Mara a reținut precis balonul

Min. 24: Utistul G. Pop a executat bine o lovitură liberă de la 22 de metri, Farcaș a respins de sub transversală

Min. 27: Jorza a tras bine din poziție bună peste poartă

Min. 29: Al. Petruș a pătruns pe dreapta în careu, a tras puternic la colțul scurt, Mara e acolo și respinge

Min. 36: Pîrv a ajuns până în colțul careului de 16, a tras la colțul scurt, mingea s-a dus în plasa laterală. Portarul gazdelor s-a bucurat, dar golul era o simplă iluzie optică

Min. 39: A. Pop a pătruns pe stânga în careu, a pasat în centru pentru C. Pop, dar Lazăr a intervenit la sacrificiu și a respins. Clujeanul ar fi rămas cu poarta goală

Min. 44: Toma a tras din întoarcere de la marginea careului, puțin pe lângă poartă

Min. 45+1: E pauză la Cluj la scorul de 0-0, scor la care UTA e calificată în finala Cupei

Min. 46: S-a reluat repriza secundă fără schimbări în cele două echipe. Iova joacă cu un tifon în gură și asta pentru că un adversar l-a lovit în primul sfert de oră

Min. 55: Utiștii au solicitat penalty pentru un henț în careul clujenilor, dar nu s-a dat nimic

Min. 57: Prima schimbare la UTA: A intrat Țurcanu în locul lui Mandache

Min. 59: Stahl a tras slab din poziție bună, a reținut fără probleme Farcaș

Min. 63: UTA deține inițiativa în aceste momente, CFR-ul iese cu greu din presiune

Min. 64: Schimbare la CFR Cluj: A ieșit C. Pop și a intrat Hetea

Min. 67: GOL UTA! Gabi Pop execută execelnt o lovitură liberă de la 24 de metri, mingea trece pe lângă zid, la colțul lung: bară-gol. Arădenii sunt ca și calificați în finală, din acest moment CFR-ul mai are nevoie de trei goluri

MIN. 72: Ocazie importantă de egalare. După un corner, mingea a rămas la Csiki în 7 metri, iar acesta a tras peste poartă

Min. 73: Schimbare la CFR: A intrat Cenan în locul lui Cazan

MIN. 75: Schimbare la UTA: A intrat Brănișteanu în locul lui Toma

MiN. 81: Schimbare la UTA: A ieșit Stahl și a intrat Mager

MIN. 89: Schimbare la UTA: A intrat Vasile în locul lui Costin

Min. 90+2: Fluier final la Cluj. UTA se impune și în retur și-și ia biletele pentru finala Cupei României la Under 19 pe care o vor disputa în compania celor de la Viitorul Constanța. Finala e programată pe 27 mai, în deschiderea marii finale

1. Sa TRAIESTI SI NOI SUCCESE d-le Cr Pacurar cu viitorii titulari utisti !Arbitrii au fost sau nu corecti,caci isi au ogeacul in Cluj !Si Monea ajuns observator,figura ca e din Aiud,dar locuieste in Colosvar..Va dau dovezi Pacurare….!Bravo UTA !

0
    0
  2. bravo baietii! in finala pe ,,23 august” presimt ca ve-ti face un meci mare din postura de outsideri..va fi greu cu viitorul, astia au jucat in youth league, dar cu ambitie pot fi rapusi la fel ca-n supercupa! pacat ca-n 27mai probabil nu veti conta pe Petre, fiindca probabil Rosu nu-l va lasa daca seniorii vor mai fi in obiectiv atunci