Alte sporturi

Argint și bronz pentru șahiștii de la Vados la naționalele pe echipe din Capitală

La București s-au derulat Campionatele Naționale de șah pe echipe de copii și juniori, iar Aradul a fost reprezentat de clubul Vados, care a participat cu două echipe. Echipa de fete a obținut medaliile de argint la șah rapid categoria 18 ani deși a avut în componență două jucătoare de 16 ani (Bianca Crăciun și Marina Andreș) și una de 14 ani (Lorena Guiu). Echipa de băieți 12 ani a ratat de puțin podiumul și a terminat pe poziția a 4-a la șah rapid in formula: Alex Balaban, Rareș Pragai și Cristian Oltean.

Altfel, Filip Magold (8 ani și jumătate), legitimat la clubul de șah Vados Arad, a reușit să repete performanța obținută la naționalele individuale din România – bronz la categoria 10 ani – cu o nouă medalie de bronz, de data aceasta la puternicele Campionate Naționale ale Ungariei. În aceeași competiție, un alt sportiv de la Șah Club Vados (președinte Alin Câmpeanu), Victor Magold a terminat pe locul 5 la grupa de vârstă 14 ani.