Suporterii UTA-ei sună adunarea pentru derby-ul Vestului: ”O victorie cu Poli este singura pretenție pe care o mai am și pe care o s-o am mereu”

Suporterii UTA-ei sună adunarea pentru derby-ul Vestului: ”O victorie cu Poli este singura pretenție pe care o mai am și pe care o s-o am mereu”

Echipa fanion a Aradului a strâns doar 11 puncte din tot atâtea meciuri din actuala ediție a ligii secunde la fotbal, se află pe loc de retrogradare directă, dar, ca de fiecare dată, derby-ul cu Poli e scos din orice context legat de clasament sau obiectiv. Mesajul mobilizator al fanilor „Bătrânei Doamne” vorbește de la sine.

”Bunicul meu a apucat să-l admire pe Petschovschi făcând magii cu mingea cu șiret, iar tatăl meu păstrează ca pe o icoană o veche poză cu el îmbrățișându-l pe Domide după o victorie de acum zeci de ani…
Mie, ca moștenitor al pasiunii lor pentru fotbal, mi-a fost dat să înghit în sec și să-mi mănânc nervii cu UTA. Cândva eram mulțumit că dragostea lor măcar există în continuare. Pretenții nu prea mi-am permis vreodată să am, cu excepția unui singur meci mai important decât un întreg campionat.
Pentru meciul acela am fost mereu dispus să-mi dau sufletul și asta am asteptat întotdeauna și de la echipă.

Așa sună povestea mea și e foarte probabil să fie la fel ca și a ta sau a prietenilor tăi. Noi, utiștii, ne-am dorit întotdeauna (mai presus de obiectivul unui sezon) să înfrângem Timișoara în fiecare confruntare.

Pentru că o victorie cu Poli este singura pretenție pe care o mai am și pe care o s-o am mereu, voi fi prezent la Timișoara duminică, de la ora 15:30 ca să susțin UTA din toată inima și vă îndemn și pe voi, cei care simțiți la fel ca mine, să faceți același lucru. Până la urmă este și lupta noastră și suntem datori să fim acolo atunci când e nevoie cel mai mult de noi!

Chiar dacă avem rezultate atât de slabe în acest început de campionat, chiar dacă clubul nostru este prins în scandaluri legate de mituirea arbitrilor și chiar dacă m-am săturat să mai aștept să fie gata blestematul ăla de stadion și să nu mai jucăm în miros de balegă, eu am să-mi pun încrederea în UTA, poate pentru ultima dată și voi cânta în speranța că mi se va respecta singura dorință.

Ne vedem pe Dan Păltinișanu!”

Mâine, probabil, se vor afla și alte detalii cu privire la procurarea biletelor la derby-ul de pe „Dan Păltinișanu” și deplasarea organizată a galeriei. Tichetele costă 10 lei și vor fi puse în vânzare începând de marți dimineața, în câteva locații din Timișoara. În schimb, susținătorii Campioanei Provinciei își vor procura biletele prin intermediul conducerii clubului utist, ce se va deplasa, cel mai probabil mâine, pentru a cumpăra un prim calup, pentr a-l pune apoi în vânzare în orașul nostru. Conform liderului „Druckeria”, Sebastian Novovic, fanii UTA-ei vor avea asigurat, la fel ca în primăvară, întregul sector destinat oaspeților.

Facebook Comments
9
1

20 de comentarii

 1. Avatar

  Frumos articol!Dar oare este de ajuns?Niciodata,pe parcursul atator zeci de ani,nu am mers cu atat de multa strangere de inima la Timisoara!
  Aveam nevoie neaparat de 2 victorii legate,pt descatusare si moral.Jucatorii sunt blazati,nu mai cred in puterile lor!Cum putem sa-i ajutam oare?
  In plus toate aceste „manevre”ostile in jurul lor,nu le fac bine!Merg ca mielul la taiat.Sper sa nu fie asa!
  Liniste!Liniste!Liniste!
  Hai UTA!

  9

  18
  Răspunde
  1. Avatar

   Intreb si eu.: ce ..manevre ostile” sunt in jurul lor?

   6

   2
   Răspunde
   1. Avatar

    Cum, nu stii? Se pregateste puciul trioului Falca – Popa – Tucudean!

    6

    3
    Răspunde
    1. Avatar

     TaiPan-e!Nu este de gluma!Serios vorbind!Nu mai este un TRIO!Creste in fiecare zi!
     Intra si Verbita si Cosmin Kukocz,piese auto!Ovidiu Mosneag(Gopo),consilierul sportiv al lui Falca, este cel care va fi in locul lui Dragan
     Anarhie maxima!Razi tu razi,Harap Alb!Se loveste la temelie!
     O singura sansa ar fi, sa batem la Timisoara!
     Nici nu stiu cum ar fi mai bine pana la urma?Actionariat privat?Sau actionariat public?
     Aradul,prin minte lucida,are dreptul sa acorde aproape 7,5 mil Euro sportului Aradean prin CMCA si religiilor!Vre-o 3 milioane la UTA,deci bani ar mai fi!
     Fraierul de Robu,cu Recasul sau sunt morti!Au dat direct din buget!Ilegal!
     FALIMENT la POLI ACS!Ha,ha,ha!

     1

     0
     Răspunde
 2. Avatar

  balega e la tine in camera ma nesimtitule!!!!

  19

  4
  Răspunde
  1. Avatar

   Oi fi eu nesimtit,cel putin fata de tine!Ai bani sa mergi la Timisoara?Sau te bazezi pe Falca si pe Pistru pt transport gratuit?Nu trebuie sa fii la scoala dimineata?
   Esti cumva acela care erai cu cutia milei pt coregrafie si primeai tot din mila o tigara?
   Mai copile,copile!!!!
   Da!Am gustat multa balega la viata mea,am ras si am plans,dar era cu aroma buna si colorata in alb-rosu!Un deliciu!
   O voi manca si mai departe!Stai linistit!Tu cand o mananci?Doar cand este cu gust de Kebab?

   11

   18
   Răspunde
  2. Avatar

   Viata ta de UTA este cand mamica si taticul tau iti dau 5Ron ca sa ai de o Cola!In rest scrie-mi cat este 2+2X2!In rest?Beute?Sunt cu privirea pe tine,Invarte steagul!
   Sunt cu ochii pe tine!Stai linistit!Cand la Timisoara,cineva iti va trage o lopata in ceafa,sa stii ca am fost eu!Si cand o vei lua,sa stii ca nu este de la Colin si de la nici un lider de galerie!!Cand iti voi trasni una dupa cap,iti doresc sa iti gasesti drumul inapoi!Te risti?
   Pariu?Atunci sa vezi cum UTA este viata ta!Cum vei veni acasa pe jos!Te va cauta 112!
   Tigari ai?Bani de drum?Vorbim potlogarule!

   10

   25
   Răspunde
 3. Avatar

  Acum se vede cat de jenanti sunteti voi suporterii lu peste. !????!!! Cum adica nu conteaza ca uta sta sa retrogradeze ,nu joaca nimic. ,cheltuim banii publici PE degeaba cel mai important sa bati PE Poli !!!!!! Sí daca castiga din gresesla CE nu prea cred mai departe CE va fii ?????? Da este o problema sí meciul cu Poli dar problema momentului !!!!! Cele mai Mari probleme sunt restul !!!! Sí EU ám asteptam meciurile cu Poli ám sí amintiri frumase din anii 80-90 cand 4_5 mii de aradeni mergeam cantind de la gara lá stadion cu popa sí cosciugul lui Poli in fata !!!!!! 4_5 mii de suflete , inimi albrosii aradeni simpli muncitori elevi profesori uniti langa echipa !!!!!! Cand strigam Sarim sí va macelarim ,,strigam fára frica !!!!!! Dar daca echipa nu juca sí pierdea rusinos ca sí acuma ám avut curajul sí puterea sa strigam sí Rusine sa va fie !!!!!!!!

  14

  7
  Răspunde
 4. Avatar

  Unde e prea multa pasiune e si prea putzina minte! Cand afectivul domina ratzionalul, finalul nu poate fi decat esecul! La UTA sunt probleme de fond care trebuie urgent rezolvate, cu cap, cu calm, iar primul pas este meciul urmator, cel cu Poli…HAIDE UTA !

  12

  2
  Răspunde
 5. Avatar

  Sa fim seriosi dar de data asta la timisoara nu avem nici o sansa , din pacate !
  E jenant ca am ajuns in aceasta situatie

  7

  10
  Răspunde
 6. Avatar

  Daca baietii , vor juca cum au facut-o repriza2a cu Pandurii, timisorenii nu vor avea nicio sansa nici macar la un punct. Eu sunt convins ca, UTA. va lua cel putin un punct ,dar normal ar trebui sa le ia pe toate trei, sper ca, asa va fi !!! Hai baietii, UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA , HAI BAIETII , PE EI PE MAMA LOR, UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA !!!

  2

  5
  Răspunde
  1. Avatar

   Sa fie cum zici tu, dar nu uita ca de la inceputul campionatului tot asta zici , ca nimeni nu are nicio sansa cu UTA, ca maturam cu ei pe jos, ca celelalte sunt echipe satesti (Afumati, Clinceni etc.). Si ci toate astea dupa 11 meciuri UTA are 11 puncte. Care maturat pe jos, care echipa care defileaza spre liga I fara nicio problema? Aud?

   7

   0
   Răspunde
 7. Avatar

  Două echipe care au promovat acum 2 ani şi ceva UTA şi CHINDIA Tgv, s-au luptat 2 ediţii să promoveze în liga 1,, iar acum suituaţia este diferită. Chindia luptă pt locul 3 deocamdată, iar UTA luptă să iasă de pe locul retrogradabil. Şi asta s-a întâmplat în 10 etape, exceptând-o pe prima când UTA a câştigat norocos la Târgovişte în minutul 89. A mai câştigat un meci clar la Clinceni cu 3 – 0, iar apoi s-a oprit, n-a mai câştigat nimic. Nu se explică căderea lui UTA. ! În timp ce la Târgovişte suporterii privesc meciurile ca la teatru, la UTA suporterii iau foc, sunt pătimaşi. Păcat de ei….Mi-a plăcut dialogul la distanţă între UTA şi Chindia. Acum nu mai are farmec fără UTA acolo sus….Doi actori care dau farmec meciurilor din liga 2….Fără Chindia şi UTA acolo sus nu simţi că joci fotbal în liga 2. A apărut acum această clonă Politehnica Timişoara. Nici nu mai şti câte politehnici are Timişoara şi care este cea adevărată…Baftă UTA şi CHINDIA !

  2

  0
  Răspunde
 8. Avatar

  Uta bate la Timișoara fiindcă poli are un complex in fata utei, și chiar valoric sunt sub lotul utei! In schimb la galerii nu ne putem compara nici numeric, nici că repertoriu și nici că și coregrafie..ei sunt in prima ligă la galerii, alaturi de Dinamo și petrolul și u Cluj au cea mai mare galerie din țară! Noi in deplasare nu contam, iar acasă aceași 20 de inși ,,ultrasi”

  2

  5
  Răspunde
 9. Avatar

  TINELE, sa dea Dumnezeu ca sa ai gura aurita !!!

  0

  0
  Răspunde

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.