Suporterii UTA-ei solicită și prezența autorităților locale la ședința de analiză, pentru lămuriri privind arenele „Francisc Neuman” și „Motorul”

Suporterii UTA-ei solicită și prezența autorităților locale la ședința de analiză, pentru lămuriri privind arenele „Francisc Neuman” și „Motorul”

Invitația clubului UTA pentru abonați a prins și zeci de fani vor fi prezenți sâmbătă, de la ora 11, la Hotel Subcetate. „Ultima etapă a anului” se va desfășura sub forma unei ședințe analiză a primei părți a campionatului, cu concluzii și eventuale propuneri pentru o strategie pentru la primăvară. Însă, pe lângă prezența conducătorilor și antrenorilor „roș-albilor”, suporterii o consideră necesară și pe cea a primarului urbei, sau măcar a unui reprezentant al acestuia avizat să aducă lămuriri punctuale despre stadiul lucrărilor de la arenele „Francisc Neuman” și „Motorul” și data la care se preconizează darea lor în folosință.

Iată mai jos comunicatul celor de la Suporter Club UTA, sub forma unei solicitări pentru boardul clubului arădean:

”Faţă de agenda discuţiilor propusă şi anunţată public, vă rugăm să includeţi şi o secţiune despre stadiul lucrărilor de la cele două stadioane pe care ar trebui ca echipa noastră să le utilizeze cât mai curând: <<Francisc Neuman>> şi <<Motorul>>. În acest sens, ţinând cont şi de declaraţiile publicate de mass-media arădeană în cursul zilei de miercuri, 13 decembrie a.c., ne manifestăm dorinţa ca la evenimentul de sâmbătă să participe şi primarul oraşului Arad, Gheorghe Falcă, ori un reprezentant al acestuia, în vederea lămuririi – într-un cadru mai larg, de faţă numai cu cetăţeni interesaţi direct de subiect – a tuturor problemelor care stau la originea perioadelor mult prea îndelungate de construire a celor două obiective. Din aceste motive, vă solicităm ca din poziţia dumneavoastră de organizatori ai întâlnirii cu abonaţii clubului UTA, să adresaţi o invitaţie de participare şi primarului Gheorghe Falcă.

Pentru noi doar UTA contează!”

Din informațiile noastre, conducerea clubului fanion a Aradului a făcut deja demersurile pentru ca suporterii să-și primeasă răspunsurile așteptate din partea autoritățile locale, însă la această oră nu se știe dacă cineva din partea Primăriei chiar va fi prezent la Hotel Subcetate.

Facebook Comments
9
0

12 comentarii


 1. Pe asta mai vreau sa o vad…Falca la o intrunire a UTA-ei.Doar n-o fi prost!
  In cel mai bun caz il va timite pe Ovidu Mosneag(Gopo),de manuta cu administratorul bazelor spotirve…

  6

  7
  Răspunde

 2. N-ati auzit ca guvernu e de vina acuma ca nu mai aloca aia 2 milioane de euro despre care nici nu a fost vorba la inceput? Ca stiu ca stadionul s-a vorbit ca se face strict pe banii Aradului. Pana in 2020 la alegeri sa nu va faceti sperante de stadion nou.

  10

  0
  Răspunde

  1. @darthept…Stai linistit!Parca mai ieri,alaltaieri,C.N.I-ul vizita buruienile de pe Neuman si promitea 2,5 mil.Euroi!Dar se specifica si destinatia acestora,cand va fi gata infrastuctura!Pt finisari si utilari!
   Mai tii minte etapele de constructie a pasarelei spre strand de la Vointa?
   Hei rupism,cu Tehnodomus,apoi stagnare totala,aproape 2 ani!Santier conservat!
   Si dintr-o data,la „un semn,deschisa-i calea,se apropie-un mosneag”s-a lucrat pe 3 schimburi!Pe o ploaie de nu scoteai nici cainele din casa,s-a facut marea inaugurare,mai ceva ca si Titanicul!
   Timp in care electricienii de la Elba,taiau si sudau,pe dedesubt!
   Pai nu ai mai vazut acest „film”?
   La ce te astepti acum?Hai ca stadionul,ca stadionul!
   Dar sa nu reusesti sa repari Motorul in atata timp,mi se pare deja o aberatie!Si daca prin voluntariat,asistati sociali sau puscariasi,ceea ce permite legea,si nu poate fi contestat,s-ar fi lucrat,era gata demult!
   Pe National Arena,ca sa nu ne facem de ras,o singura firma,romaneasca a fost contactata pt regazonare si s-a rezolvat in cateva zile!(vre-o 3)
   Deci daca s-ar vrea,se poate!Cu sintetic si mai usor ar fi,daca tot se vrea sintetic!Pacat!
   Ai inteles @darthept?

   10

   4
   Răspunde

 3. Si daca va fi Domnul Primar acolo, ce? Se va spala din nou pe maini, va acuza pe oricine altcineva si va explica , neaparat, cat de implicat e el, dar cum oamenii rai nu il lasa sa duca la bun sfarsit un obiectiv despre care ne tot vorbeste de vreo 7 ani si la care se lucreaza (!) de aproape 4 ani.

  8

  3
  Răspunde

  1. Domnul Primar ar vrea sa se puna gazonul inainte de terminarea stadionului.?

   7

   0
   Răspunde

   1. @Pelin…….
    Ha,ha,ha!!!!Ai uitat ca in prima faza s-a vrut pastrarea gazonului,unul intr-adevar dintre cele mai bune la acea vreme din tara?Cu un drenaj perfect?
    Mai tii minte ca tot Falca dadea solutia trecerii lui la irigatie moderna si incalzire subterana,ca sa ramana acelasi pastrat?Solutia tehnica,explicata,era ca se vor sapa niste mici santuri,pt introducerea tubulaturilor necesare?
    Nici nu trecuse mult,si ca sa mai abata „prostimea”de la subiect,a inceput sa imparta in caserole,patratele de gazon,cu certificat de autenticitate!
    Bietul Gaica!Nici nu ar fi avut altceva de facut…….
    Cine face pariu cu mine,ca Falca nu va fi prezent maine la intrunire, in Subcetate?Si mai bine nu ar fi,pt ca ar monpoliza si va transforma totul intr-o vendeta politica!
    O data,l-am ales!A 2-a oara l-am ales din nou!Prostie clara din partea mea!
    A 3-a oara,nu am avut de ales,fara alte variante mai viabile!
    A 4-a oara,nici daca ar fi Utu Rohozneanu,sau „Sanda cu bagajele”,contracandidati,nu il mai votez!
    Oare chiar atat de bazat sa fie,incat nu-l prinde DNA-ul chiar cu nimic,de-atatia ani?

    0

    1
    Răspunde

 4. Conducatorii de la UTA, „… organizatori ai întâlnirii cu…. abonaţii clubului UTA….” au o initiativa unica, aceea de a baga in seama „abonatii”, adica cei 20-30 de aradeni care au mers (frecvent) la Siria, pe linga membrii SCUTA, si nu potentialele mii de suporteri, azi fara incredere , in viitor, In acest fel marea masa de suporteri va lipsi, cei nemultumiti mai ales, pentru ca risca sa fie „luati in suturi” de aparatorii lui Meszar & CO, cunoscutii suporteri,implicati la UTA. Alta data astfel de intalniri se organizau in Sala de la Sindicate, in sali mari si erau mult mediatizate,erau citeva sute de participanti. Asa ca nimic nu se va intampla . In alta directie, am convinverea ca locul suporterilor era in fata Primariei , nu sa faca invitatii mieroase primarului, care tocmai a declarat ca intarzierilei la arenele UTA si Motorul vor creste, Va fi o intalnire bifata, organizata cu scopul de a intari pozitia conducerii clubului,in ciuda evidentei sale incompetente si cu…vorba aia ..: suspiciuni rezonabile de coruptie”. Asa ca la aceasta intalnire vor fi prezenti doar cei interesati si se vor vorbi…..”vorbe” !
  Va fi o activitate de tipul (…..ca si asa aniversam Revolutia, din 89) : „Mircea, fa-te ca lucrezi ” !!!

  9

  5
  Răspunde

  1. @Mirceaa!Foarte corect ai scris!Pt ca nu au fost vandute mai mult de 300 abonamente!Se stie clar!Este o alta problema a lipsei unui stadion in orasul nostru!
   Alt numar de abonamente vandute ar fi fost!
   Sa nu uitam faptul ca dupa al 2-lea baraj consecutiv ratat,si la ce planuri megalomane s-au afisat,ar fi trebuit chiar in conditiile ca se stia deja ca vom mai juca la Siria,mult si bine,la minim 1000 abonamente achizitionate macar, m-as fi asteptat!
   Dar multi bat doar din gura!
   Eu nu am nici o competenta,dar as fi curios din partea jurnalistilor macar,sa se intrebe cate abonamente are vandute UTA si cate dintre acestea le au SCU?

   0

   0
   Răspunde

 5. Intre timp, primărelul vesel a primit o replică din partea lui Fifior, haideți cu articolul. :))

  7

  0
  Răspunde

  1. @Dan!Articolul cu interviul lui Fifor,a aparut la primele ore ale zilei,pe un alt site aradean!
   Fifor nu spune nimic nou!Stim toti!Dar si PSD-ul abia asteapta sa blocheze absolut orice investitie sau proiect in Arad!
   Sunt la guvernare acum,avem parlamentari si deputati PSD-isti.De cand sunt la timona,ce au facut pt Arad?Bat si ei din gura!
   Toti sunt o apa si un pamant!Toti sunt in aceeasi oala cu bitum topit din Iad!
   Ce mai urmeaza?Sa aducem un primar apolitic,ca si cum intr-o mare criza nationala,strabunii nostri l-au adus in 1866 pe Carol 1?
   Eu nu vad decat vendete si sicanari politice,pe spatele aradenilor!Indiferent ca ar fi pasaje,sau stadioane!

   0

   2
   Răspunde

 6. Perfecta expresia ,,toti o apa si un pamant. Toti isi vor urma propriile interese si de va fi cazul vor trece fara nicio problema de la un partid la altul.

  3

  1
  Răspunde

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.