Cluburi polivalente

Înotătoarea Andreea Popescu, premieră pentru România!

Înotătoarea de la CSM Arad, Andreea Popescu, a luat startul la Campionatele Internaţionale de înot ale României, desfăşurate recent la Bucureşti.

La această competiţie care a fost cuprinsă în calendarul FINA au participat peste 400 de sportivi din nouă ţări. În urma rezultatelor obţinute la Campionatul Naţional de seniori, tineret si juniori, de la Bacău, Andreea a fost nominalizată în lotul naţional. Astfel, la Campionatele Internaţionale ale României, talentata sportivă a CSM-ului a concurat pentru prima dată pentru România. Înotătoarea este pregătită de profesorul Viorel Bitang, cel care este şi antrenorul lui Ionuţ Sărac, legitimat la Dinamo Bucureşti. Cei doi au obţinut următoarele rezultate:

Andreea Popescu (14 ani)

50m bras – 34.57 – a obţinut 626 puncte dupa tabela FINA. In aceasta probă, sportiva s-a calificat in finala A a probei. S-a clasat pe pocul 4 la categoria junioare (14-17 ani). De remarcat este faptul ca Popescu Andreea are 14 ani.

100 bras – 1.14.47 – a obţinut 638 puncte. S-a calificat in finala B a probei pe care a câştigat-o. De remarcat este faptul că la aceasta probă (atat în serii cât şi în finală), a înotat pe primul 50m timp mai bun decat în finala A a probei de 50m bras, respectiv 34.68 – în serii si 34.35 în finala B.

200m bras  – 2.43.91 – a obţinut 611 puncte. S-a calificat în finala B a probei pe care a câştigat-o.

În urma acestor rezultate, Andreea Popescu s-a calificat în cea mai importantă competiţie a juniorilor de 13-14 ani  – Concursul Ţărilor Central Europene, care se va desfăşura la sfârşitul lunii noiembrie la Belgrad/Serbia.