CM Rusia 2018

Zi fastă pentru favorite la Mondiale: Dinamovistul Penedo a rămas în picioare doar o repriză în fața „dracilor roșii”

Deși meciurile din Rusia au stat și azi sub semnul echilibrului, echipele favorite la casa pariurilor și-au tăiat, în cele din urmă, partea leului. Suedia a câștigat cu ajutorul VAR, Anglia doar în prelungiri cu africanii din Tunisia, iar belgienii s-au descătușat de abia după pauză.

Suedia – Coreea de Sud 1-0

A marcat: Andreas Granqvist 65 – penalty. Lovitura de pedeapsă a fost acordată în urma folosirii arbitrajului video (VAR). Decizia a fost luată ca urmare a faultului comis de Jang asupra lui Claesson.

Cartonașe galbene: Shin Wook Kim 12, Hee Chan Hwang 55, Viktor Claesson 61

Cel mai bun jucător: Andreas Granqvist

Suedia:Olsen – Lustig, Jansson, Granqvist, Augustinsson – Claesson, Ekdal (71 Oscar Hiljemark), Larsson (81 Gustav Svensson), Forsberg – Berg, Toivonen (77 Isaac Thelin). Antrenor: Janne Andersson

Coreea de Sud:Cho – Lee Yong, Hyun-Soo, Young-Gwon, Park Joo-Ho (29 Min Woo Kim) – Lee Jae-Sung, Ki Sung-Yong, Koo Ja-Cheol (73 Seung-Woo Lee) – Hwang, Kim Shin-Wook (67 Woo Young Jung), Heung-Min Son. Antrenor: Shin Tae-Yong

Arbitri: Joel Aguilar (El Salvador) – Juan Zumba (El Salvador), Juan Carlos Mora Araya (Costa Rica). Al patrulea arbitru:Norbert Hauata (Tahiti)   Asistent video:Mauro Vigliano (Argentian)

Au marcat: Mertens 47, Lukaku 69, 75

Cartonașe galbene: Thomas Meunier 14, Eric Davis 18, Edgar Joel Barcenas Herrer 45+2, Armando Cooper 49, Michael Murillo 51, Anibal Godoy 57, Jan Vertonghen 59, Kevin De Bruyne 88

Cel mai bun jucător: Romelu Lukaku

Belgia: Courtois – Alderweireld, Boyata, Vertonghen – Meunier, De Bruyne, Witsel (Chadli), Carrasco (74 Mousa Dembele) – Mertens (83 Thorgan Hazard), Lukaku, Eden Hazard.  Selecționer: Roberto Martinez

Panama: J. Penedo – Murillo, Torres, Escobar, Davis – Gomez – Barcenas (63 Gabriel Torres), Cooper, Godoy, Rodriguez (63 Ismael Diaz) – Perez (74 Luis Tejada).  Selecționer: Hernan Gomez

Arbitri:Janny Sikzawe (Zambia) – Jerson Dos Santos (Angola), Zakhele Siwela (Africa de Sud). Al patrulea arbitru:Ryuji Sato (Japonia). Asistent video: Bastian Dankert (Germania)

Jaime Penedo (36 de ani) a avut o primă repriză fabuloasă la Cupa Mondială din Rusia. Titularizat de selecţionerul statului Panama în meciul cu Belgia, goalkeeper-ul lui Dinamo a avut trei intervenţii extraordinare în primele 45 de minute, iar evoluţia foarte bună a atras atenţia fanilor fotbalului, care l-au lăudat pe reţelele sociale.

Înghesuită de Belgia, una dintre favoritele la un parcurs lung la Cupa Mondială, Panama a trecut de puţine ori mijlocul terenului şi tot greul a căzut pe umerii lui Jaime Penedo şi ai colegilor din defensivă. Cu o linie ofensivă stelară în faţă – Hazard, Carrasco, Mertens, De Bruyne şi Lukaku -,panamezul s-a descurcat, însă, excelent în primele 45 de minute. Iar aventura lui Penedo în Rusia a început cu o paradă în faţa lui Carrasco (minutul 6), una la Mertens (minutul 7) şi a continuat cu o ocazie mare ratată de Hazard (minutul 11) şi cu 30 de minute în care s-a jucat, practic, doar la poarta sa.

Într-o repriză în care Belgia a avut 62% posesie, şapte cornere şi nouă şuturi spre poartă, Penedo a mai ieşit în evidenţă în două rânduri. Mai întâi l-a blocat foarte bine pe acelaşi Mertens, apoi, în minutul 38, a reuşit să respingă în corner un şut foarte periculos al lui Eden Hazard.

Chiar și așa, „dracii roșii” s-au impus cu 3-0, după reușitele semnate  Mertens 47, Lukaku 69, 75.

Tunisia – Anglia 1-2

Au marcat: Sassy 35 – penalty / Kane 11, 90+1

Cartonașe galbene: Kyle Walker 33

Cel mai bun jucător: Harry Kane

Tunisia:Hassen (15 Farouk Ben Mustapha) – Meriah, Ben Youssef, Bronn, Maaloul – Skhiri, Badri, Sassi – Ben Yousseff, Khazri (85 Saber Khalifa), Sliti (74 Mohamed Ben Amor). Selecționer: Nabil Maaloul

Anglia:Pickford – Walker, Stones, Maguire – Trippier, Dele Alli (80 Ruben Loftus-Cheek), Henderson, Lingard (93 Eric Dier), Young – Sterling (68 Marcus Rashford), Kane. Selecționer: Gareth Southgate

Arbitri:Roldan Wilmar – Alexander Guzman, Cristian De La Cruz (toți din Columbia). Al patrulea arbitru:Ricardo Montero ( Costa Rica). Asistent video: Sandro Ricci ( Brazilia)

248 a fost numărul total al selecţilor după primul ”11” trimis în teren de Gareth Southgate, adică cel mai mic al Angliei din ultimii 56 de ani (la Mondialul din 1962, la meciul cu Bulgaria, englezii au avut un prim „11” cu 246 de selecţii în total).