CM Rusia 2018

Calificare cu cap pentru Albion în detrimentul Suediei! Inventatorii fotbalului ajung după 28 de ani într-o semifinală mondială

Anglia s-a calificat în semifinalele Campionatului Mondial din Rusia după ce a învins naționala Suediei, scor 2-0. Englezii n-au avut deloc emoții cu marea surpriză de la acest Mondial și au obținut o calificare lejeră. Maguire a deschis scorul după 31 de minute de joc cu o lovitură de cap, iar Ali a stabilit scorul final în minutul 59, prin același procedeu. În plus, teamul lui Gareth Southgate a avut un portar în zi mare, Jordan Pickford fiind desemnat omul sfertului cu scandinavii.

Naționala Angliei e pentru a treia oară în semifinalele unui Campionat Mondial. Prima dată a fost în 1966, când a și câștigat turneul, și în 1990. Atunci, britanicii au pierdut în semifinale cu Germania de Vest, la loviturile de la 11 metri şi au fost învinşi de Italia în duelul pentru locul al treilea.

Sferturi de finală: Suedia – Anglia0-2

Stadion:  Cosmos Arena (Samara), 39.991 spectatori

Au marcat: /Maguire 31, Ali 59

Cartonașe galbene: Harry Maguire 87, John Guidetti 88, Sebastian Larsson

Cel mai bun jucător: Jordan Pickford

Suedia: Olsen – Krafth (85 Pontus Jansson), Lindelof, Granqivst, Augustinsson – Claesson, Ekdal, Larsson, Forsberg (65 Martin Olsson) – Berg, Toivonen (65 John Guidetti ).  Selecționer:Jane Andersson

Anglia: Pickford – Walker, Stones, Maguire – Trippier, Ali (77 Fabian Delph), Henderson (85 Eric Dier), Lingard, Youg – Sterling (90+1 Marcus Rashford), Kane. Selecționer: Gareth Southgate

Arbitri: Bjorn Kuipers – Sander van Roekel, Erwin Zeinstra (toți din Olanda). Al patrulea arbitru: Antonio Mateu (Spania). Asistent video: Danny Makkelie (Olanda).

În semifinale, Anglia va întâlni câștigătoarea din această seară dintre Rusia și Croația. Meciul începe la ora 21 și e transmis pe TVR 1 și TVR HD.