Alte sporturi

Copil, aproape de victoria carierei în SUA: Murray a trecut cu emoții de tenismanul arădean

Marius Copil a fost învins în această dimineață în optimile turneului de la Washington de fostul număr unu mondial, britanicul Andy Murray, cu scorul de 7-6, 3-6, 6-7. Arădeanul (93 WTA) a început excelent partida cu sportivul ajuns pe locul 832 WTA după ce a lipsit un an din circuit din pricina unei accidentări. Arădeanul chiar a câștigat primul set la tie-break, la 5 și, chiar dacă a  continuat să fie agresiv, experiența dublului campion olimpic s-a văzut în momentele decisive. În special în tie-break-ul ultimului set.

Meciul a durat peste trei ore și s-a încheiat după 03:00 ora locală, acesta fiind recordul pentru cea mai târzie încheiere a unei partide la turneul din capitala americană.

Până la disputa cu Murray, Copil a eliminat doi jucători din top 100 în SUA și anume Jeremy Chardy (43 ATP) și Mirza Basic (83 ATP). Odată cu eliminarea din optimi, arădeanul a primit un cec pentru 25025 dolari și 45 de puncte ATP.