Gloria LT CermeiȘoimii Lipova

Livetext, Cupa României, turul 3: Gloria LT Cermei – Șoimii Lipova 2-1, final

Începând cu ora 17.30 vă prezentăm principalele aspecte ale partidei dintre Gloria LT Cermei și Șoimii Lipova, contând pentru turul 3 al Cupei României. Partida se poate vedea și la TV Arad.

Formații oficiale:

Cermei: Gârlea – Rogojan, Varga, Dolga, Nistor – Tănase – Polgar, Prună, Sabău, Deta – Capătă

Lipova: Bujor – Iova, Bercu, Burlă, Filimon – Dobrean, Pașcu – Poiană, Mădălin Popa, Rusu – Sulea.

Arbitri: Ionuț Nicoraș – Ioan Humița (Armeniș, CS), Mădălin Bulgărașu (Timișoara)

Min.1 A început partida. Gazdele joacă în alb-roșu iar oaspeții în albastru complet. Oaspeții au avut lovitura de începere.

Min.5 Polgar a primit o pasă printre fundași dar a șutat din afara careului, lateral dreapta, însă mult peste poartă.

Min.7 Mădălin Popa a șutat de la 25 de metri, teelfonat, și Gârlea a reținut fără probleme.

Min.13 Cele două echipe pasează mult, construiesc cu pase scurte dar nu pun încă probleme la cele două porți.

Min.15 Lovitură liberă pentru Cermei, Prună a trimis de pe stânga în fața porții, Bujor a respins greșit în față dar Capătă a reluat din șapte metri, pe lângă poartă. Prima mare ratare a partidei.

Min.23 Pauză de hidratare.

Min.29 Deta a centrat de la linia de corner, Sabău a reluat slab din 14 metri și Bujor a reținut balonul.

Min.31 GOL Cermei! Corner de pe dreapta executat de Prună, Varga a trimis cu capul pe spate de la colțul scurt și Polgar a marcat din doi metri de lângă bara de la colțul lung: 1-0

Min.34 Lovitură liberă pentru Cermei, de la 25 de metri, perpendicular pe poartă, Polgar a executat prin surprindere, dar mult peste poartă.

Min.45 S-a jucat pe contre, fără faze de poartă. Nicoraș a arătat 3 minute de prelungire.

Min.45+3 Pauză

Min.46 A început repriza a doua. Două schimbări la Lipova: Stoin și Trabalka au intrat în locul lui Pașcu și respectiv Dobrean, ultimul fiind ușor accidentat la genunchi.

Min.50 Contraatac pe dreapta a lui Capătă care a finalizat cu un șut din marginea careului amre, lateral dreapta dar Bujor a respins în corner, fără alte urmări.

Min.52 Șut puternic a lui Prună din afara careului, deviat în corner de apărătorii lipovani, fără alte urmări.

Min.55 Sulea a primit cartonaș galben pentru fault asupra lui Prună.

Min.58 GOL Lipova! Filimon a trimis o pasă printre fundași și Trabalka a șutat din careu pe sub Gârlea:1-1

Min.60 Mager a intrat în locul lui Polgar.

Min.61 Lovitură liberă pentru Cermei, Nistor a trimis de la 25 de metri lateral dreapta, pe lângă poartă.

Min.63 Lovitură liberă pentru Cermei, un corner scurt, Mager a centrat în careu, Prună a reluat cu capul de la colțul scurt, peste poartă.

Min.64 Pauză de hidratare.

Min.65 Michel Vlad a intrat în locul lui Deta.

Min.75 Tănase a șutat din afara careului, peste poartă.

Min.76 Filimon a șutat puțin pe lângă vinclul de la colțul scurt.

Min.78 Filimon a primit cartonaș galben după un fault la Prună.

Min.79 Capătă a trimis peste poartă dintr-o foarfecă pe spate din careu.

Min.83 Lovitură liberă pentru Lipova. Poiană a trimis în careu, Filimon a reluat cu capul, mingea a lovit bara laterală și apoi pe Gârlea și a rămas în teren. Faza s-a stins.

Min.84 Trabalka a șutat din afara careului, un fundaș a deviat în corner.

Min.85 Filimon a centrat de la linia de corner, Trabalka a reluat cu capul de la colțul lung, pe lângă poartă.

Min.87 GOL Cermei! Mager a primit o minge pe dreapta și a marcat din amrgiena careului mare: 2-1

Min.88 Mihuța a intrat în locul lui Capătă.

Min.90 Nicoraș a arătat 4 inute de prelungire.

Min.91 Prună a driblat în careu pe dreapta și a șutat în Bujor din opt metri.

Min.93 Burlă a șutat în blocaj și mingea a ieșit în corner.

Min.94 Fluier final, Cermei a câștigat cu 2-1 și merge în turul 4 al Cupei României.