BaschetzTOP ARTICOLE

Calificare pe muchie de cuțit în Cupa României: Olimpia CSU Brașov – FCC ICIM Arad 74-66

FCC ICIM Arad a obținut în această seară biletele pentru sferturile de finală ale Cupei României, ediția 2018-2019. Galben-albastrele merg mai departe ca învingătoare, cu 136-135 la total. Olimpia CSU Brașov s-a impus în retur cu 74-66, pe sferturi: 15-8, 15-24, 16-21 și 28-13.

Cu un avantaj de 9 puncte luate în tur după victoria cu 70-61, arădencele au început mai relaxate disputa de sub Tâmpa. Gazdele s-a distanțat rapid la 9 lungimi, 28-19 în minutul 14 al confruntării. A urmat o perioadă în care Olimpia CSU nu a mai izbutit să găsească drumul spre coșul advers timp de 4 minute. Echipa arădeană a răspuns cu un run de 11 puncte și a preluat pentru prima dată conducerea pe tabelă, 30-28 cu 2 minute până la pauza mare. Arsenic de la gazde a egalat și americanca Burdgess a stabilit scorul la jumătatea partidei, 32-30 pentru ICIM.

A urmat o repriză secundă în care ambele combatante au avut o evoluție oscilantă, cu distanțări la 8-9 puncte pe tabelă, dar pentru puțin timp. Cu biletele deja acontate pentru turul următor, galben-albastrele au tratat finalul de meci destul de ușor. La scorul de 66-63 pentru FCC ICIM, gazdele de la Olimpia au marcat 9 puncte consecutiv pentru a stabili și scorul final al întâlnirii: 74-66 pentru brașovence.

„A fost un meci disputat cu multe răsturnări de scor, asta și datorită faptului că am încercat mai multe formule de joc. Scopul nostru era calificare, noi având un avantaj de 9 puncte de la Arad. Am folosit și acest meci pentru a pregăti etapele ce urmează din Liga Națională. Felicit fetele pentru calificare pentru că am întâlnit un adversar dificil”  a declarat antrenorul formației arădene, Miljan Medvedj.

Pentru Arad au înscris: Ardelean 14 puncte, Burdgess 13, Dzombeta 10, Hadzovic 10, Mercea 8, Ciotir 5, Fodor 4 și Bartok 2 puncte. Per total, FCC ICIM Arad a câștigat dubla manșă cu 136-135 și merge mai departe ca învingătoare în turul următor al Cupei României. Sferturile de finală se joacă în 27 februarie și 6 martie. Tragerea la sorți va fi luni, 1 octombrie. Final Four-ul acestei ediții se va disputa în perioada 30-31 martie.