25/09/2020

sportarad

stiri sportive din judetul arad

Live-text, ora 11: Aerostar Bacău – UTA 1-0, final

La ora 11, UTA își dispută partida din cadrul rundei a 16-a a ligii secunde la fotbal. Arădenii sunt oaspeții lui Aerostar Bacău, formație aflată pe locul 14 în clasament, dar care e pe o evidentă pantă ascendentă cu Florin Bratu pe bancă

Formații oficiale:

Bacău: Potcoavă – Ardei, Alin Mutu, Al. Ichim, Chirilescu – Căinari, Rz. Adăscăliţei – I. Chirilă, Hurdubei, Vraciu – Buhăcianu.  Pe bancă: Fl. Muntean – Sahru, Mihăeș, Gavrilă, Istrate, An. Pavel, Al. Florescu. Antrenor: Florin Bratu

UTA: Bodea – R. Iuga, Manea, Benga, Copaci – Coulibaly, Enescu – Janos, Petra, Stahl – Rus. Pe bancă: Orlic – Costin, Oprea, Miculescu, Suslak, Dan, D. Popa. Antrenor: Ionuț Popa

Arbitri: Marius Omuț (Satu Mare) – Bogdan Velicu (București) – Ovidiu Timar (Marghita – Bihor). Rezervă: Valentin Lungu (Iași)

Observatori FRF: Zoltan Tamaș (Odorheiu Secuiesc), Bogdan Gheorghiță (Vaslui)

Min. 1: A început partida de la Bacău, gazdele evoluează în galben-albastru, utiștii în roșu. E ceață la Bacău, vremea răcoroasă, meciul se joacă în prezența a 600-700 de spectatori

Min. 4: Janos combină cu Stahl, ultimul trage slab de la 17 metri, Potcoavă nu are probleme

Min. 5: Echipele se studiază, partida e echilibrată până acum

Min. 6: Benga îl faultează pe Vraciu la 35 de metri de buturile lui Bodea și e avertizat

Min. 15: Ambele combatante nu riscă aproape deloc în acest prim sfert de oră, fiind preocupate mai degrabă de faza apărare

Min. 17: Contră a Bacăului, dar Bodea intervine în fața lui Hurdubei, aflat la marginea careului

Min. 20: Gazdele domină ușor partida din punct de vedere teritorial, dar fără a-și crea ocazii clare

Min. 21: Corner al UTA-ei, Janos a pasat scurt pentru Rus, acesta a pătruns în careu, centrează, Petra finalizeaz, dar Potcoavă respinge de la rădăcina barei.

Min. 22: Buhăcianu pătrunde în careu, îl driblează și pe Bodea, dar trage de puțin pe lângă bara din stânga portarului utist

Min. 25: Presiunea asupra careului utist crește, apărarea din fața lui Bodea e tot mai solicitată

Min. 26:  Ca și cu Clujul , Benga a luftat, Buhăcianu s-a găsit singur cu Bodea, dar portarul a respins și apoi Manea a îndepărtat pericolul

Min. 34: UTA pleacă pe o contră rapidă, trei contra doi, dar Rus greșește pasa decisivă spre Janos, care ar fi rămas singur cu Potcoavă

Min. 39: Janos îi driblează pe Chirilescu și Ichim, dar șutul său de la 30 de  metri e pe direcția lui Potcoavă

Min. 42: Utiștii au cerut henț și penalty, după un șut al lui Janos, nu se acordă nimic

Min. 43: Buhăcianu sare mingea peste Coulibaly, care face henț la 20 de metri de poarta lui Bodea.

Min. 44: GOL Bacău!  E lovitură liberă pentru gazde, execută Căinari direct în vinclul porții lui Bodea și e 1-0 pentru gazde

Min. 45+1: E pauză la Bacău, gazdele deschizând scorul la ultima fază a primei reprize

Min. 46: A început repriza a doua, fără schimbări în cele două echipe

Min. 47: Enescu centrează din stânga, dar Potcoavă e mai rapid la întâlnirea cu balonul decât Rus

Min. 52: Janos a tăiat toată defensiva adversă cu o pasă de pe stânga, Rus a pătruns în careu, dar e anticipat de Ichim în corner în momentul șutului

Min. 53: Coner de pe stânga, Cipri Rus reia cu capul spre poartă, un apărător respinge de la un metru de poartă

Min. 55: Gazdele cer 11 metri la un duel în careu, pe stânga, dintre Chirilă și Copaci, nu se acordă nimic

Min. 57: C. Rus trimite un șut-centrare de pe stânga, de la 25 de metri, Potcoavă respinge de sub transversală. E din nou corner, rămas fără rezultat. Arădenii forțează atacul în acet debut de repriză

Min. 60: Stahl pătrunde în careu, trecând de trei adversari, îi pasează lui Rus în 10 metri, dar a trage în blocaj

Min. 62: Schimbare la UTA: A intrat Miculescu în locul lui Petra

Min. 65: Cartonaș galben pentru Enescu

Min. 68: Schimbare la Bacău: Sahru intră în locul lui Căinari

Min. 70:  Arădenii cer penalty, la o centrare a lui Rus în mâna unui adversar, dar nu se acordă, ci doar galben pentru Rus, pentru proteste și un corner

Min. 72:   Schimbare la UTA: Intră D. Popa în locul lui Stahl

Min. 75: Manea a trimis peste apărare în careu, de unde Enescu reia defectuos cu capul peste poartă

Min. 76: Galben pentru portarul Potcoavă pentru tragere de timp

Min. 77: Schimbare la UTA: Intră Costin în locul lui Janos

Min. 81:  Schimbare la Bacău: A intrat Gavrilă a intrat în locul lui Buhăcianu

Min. 85: Copaci își face un balon la 17 metri, ușor lateral stânga, șutul pe jos trece de puțin pe lângă colțul lung

Min. 87: Manea ia galben pentru proteste

Min. 89: Rus vede al doilea galben și este eliminat după o presupusă intrare cu cotul la Chirilescu. UTA e în zece

Min. 90: 4 minute de prelungire

Min. 90+2: Costin ia și el galben pentru o ținere din spate asupra lui Sahru

Min. 90+3: Schimbare la Bacău: Intră Pavel în locul lui Hurdubei

Min. 90+5: Fluier final la Bacău, acolo unde UTA pierde cel de-al doilea meci consecutiv în campionatul ligii secunde