Crisul Chisineu-Criș

Abrudean: „Înfrângere nemeritată, dar în fotbalul de azi nu mai contează posesia, ci golurile, pragmatismul”

Crișul Chișineu Criș a întregit etapa neagră a formațiilor arădene de Liga 3-a cu un eșec, 1-2, la Avrig. Sibienii și-au asigurat un avantaj liniștitor până în minutul 55 și nu au mai scăpat cele trei puncte, chiar dacă Piț și colegii săi au atacat cu toate liniile în partea secundă. „Prima repriză a fost modestă la toate capitolele, iar repriza a doua am început-o la fel, de abia la 2-0 ne-am trezit. Am avut altă atitudine, ne-am creat și ocazii, dar pe tabelă a contat doar eurogolul lui Piț. Înfrângerea este nemeritată, am controlat jocul în mare parte, însă în ziua de azi fotbalul nu se joacă pe posesie. Contează golurile, pragmatismul și – din păcate – aici suferim. Am avut organizare bună,  dar am luat două goluri prea ușor, unul dintr-o poziție suspectă de offside și celălalt la o poziționare greșită a liniei de fund, deci nu din ceva faze lucrate. Nu caut scuze, dar la 0-0 am avut o bară. Dacă am fi avut un dram de noroc, poate altul deznodământ”, a precizat Adrian Abrudean la finalul disputei din județul Sibiu.

Deținătoare a bronzului în pauza dintre tur și retur, Crișul a rămas doar cu punctul scos la Cugir și a căzut pe locul 6 în seria a IV-a a Ligii a 3-a. „Trebuie să gestionăm bine acest moment, avem foarte mult de lucru. Dacă nu ne rezolvăm problemele din defensivă și înțelegem că fotbalul înseamnă organizare, nu ajungem nicăieri. Am pierdut deja destule puncte în acest început de retur, avem neapărat nevoie de o victorie care să ne aducă moral și încredere. O vizăm sâmbăta viitoare, acasă, deși o întâlnim pe Ghiroda, poate una dintre cele mai în formă echipe ale acestui început de an”, a adăugat antrenorul „alb-albaștrilor”.