Șoimii Lipova

Livetext ora 15.00: ACS Dumbrăvița – Șoimii Lipova 2-1, final

Începând cu ora 15.00 vă vom relata principalele aspecte ale partidei de fotbal din Liga III-a dintre ACS Dumbrăvița – Șoimii Lipova, contând pentru etapa cu numărul 19.

Echipe oficiale:

Dumbrăvița: Miklos – Soare, Telescu, Podină, Boancă – Stancu – Birău, Briciu, Voinea, R. Rus – Bîrză. Rezerve: Smaranda – Gălan, Ștefan, Udrea, Nanu, Kis, Silaghi.  Antrenor: Sorin Bălu.

Lipova: D. Filip – Gherasim, Bercu, Vasiu, Filimon – Cr. Poiană, M. Popa, Lazea, D. Rusu – Sulea, Trabalka. Rezerve: Jianu – Savin, Dardai, Burlă, Stoin, Istrate, Marton. Antrenor: Flavius Sabău.

Arbitri: Andrei Nagy (Aiud) – Ioan Corb (Satu Mare), Petrică Cîmpeanu ( Cluj Napoca).

Observatori: Cornel Corocan (Reșița), Florin Oglindoiu (Mehedinți).

Min. 1: A început partida de pe stadionul „Ștefan Dobay”, gazdele sunt în verde cu dungi albe, oaspeții în bleumarin cu albastru deschis, 300 spectatori, dintre care 50 sosiți de la Lipova și Zăbrani

Min. 3: Bîrză îl faultează pe Filimon, încasează primul cartonaș galben al meciului

Min. 7: Poiană pasează bine în spate pentru M. Popa care centrează bine, mingea trece prin fața tuturor jucătorilor din careu și iese în aut de poartă

Min. 8: Centrare Gherasim de pe dreapta, peste transversală

Min. 9: Lovitură liberă pentru Dumbrăvița de la 40m lateral dreapta, centrarea e respinsă de Vasiu

Min. 15: A trecut primul sfert de oră, Lipova încearcă să construiască, Dumbrăvița se apără bine, încearcă să închidă culoarele spre cei doi atacanți ai oaspeților

Min. 16: Șut ratat al lui Mădălin Popa de la 20 de metri, aut de poartă

Min. 21: Lovitură liberă de la 7 metri de linia de tușă, Mădălin Popa centrează, mingea lovește zidul și iese în aut

Min. 23: Pasă bună a lui Rus pe dreapta, Voinea centrează la colțul lung, de unde Boancă trimite în plasa laterală din cădere

Min. 25: Corner de pe stânga pentru Lipova, execută Mădălin Popa, centrarea e reținută de Miklos

Min. 27: Filimon trage fără preluare de la 23 de metri lateral stânga, peste poartă

Min. 30: Gazdele au echilibrat jocul, au avut cea mai mare ocazie de până acum, continuă să se apere perfect. Lipova domină, are posesie, dar nu găsește culoarul spre gol

Min. 32: Cartonaș galben pentru Soare, după un fault din spate asupra lui Rusu

Min. 33: Filimon execută lovitura liberă de la 20 de metri, balonul este respins de Telescu

Min. 35: Centrare Mădălin Popa, Sulea întoarce spre Trabalka dar Telescu se interpune

Min. 37: Șut Filimon de la 20 de metri, însă pe direcția lui Miklos, care respinge

Min. 38: Centrare Filimon de pe stânga, Sulea trece pe sub minge

Min. 39: Corner de pe stânga, execută Mădălin Popa, reușesc să respingă fundașii gazdelor, după care Lazea trage în blocaj și faza se stinge

Min. 45: Corner Lipova de pe dreapta, execută Poiană, dar Miklos prinde din nou. Se acordă un minut de prelungire

Min 45+1: Pauză

Min. 46: S-a reluat meciul la Dumbrăvița, fără schimbări în cele două echipe

Min. 47: Sulea a centrat de pe dreapta, Soare a respins balonul din fața lui Rusu aflat în 8 metri

Min. 48: Bercu vede cartonașul galben pentru un fault la Voinea

Min. 50: Filimon ia galben pentru un fault asupra lui Stancu

Min. 56: Filimon pierde mingea, Rus face o cursă până în careul advers, dar trage peste poartă

Min. 59: GOL Dumbrăvița! Corner executat de Stancu, Telescu scapă din marcajul lui Bercu și înscrie din centrul careului mic

Min. 60: Răzvan Rus îl faultează pe Denis Rusu, acesta se ridică și îl lovește peste față, iar „centralul” Nagy acordă cartonaș roșu

Min. 62: Centrare înaltă a lui Gherasim, Miklos culege mingea în careu

Min. 63: Prima schimbare la Lipova, Istrate intră în locul lui Trabalka

Min. 64: Ștefan îi ia locul lui Birău, accidentat

Min. 66: Șut de la 20 de metri al lui Briciu, Filip prinde

Min. 67: GOL Dumbrăvița! Centrare de pe dreapta a lui Rus, Boancă înscrie din gura porții

Min. 69: Galben pentru Ștefan

Min. 70: Lovitură liberă pentru Lipova, Filimon centrează, respinge Stancu

Min. 71: A doua schimbare la gazde, iese Bîrză și intră Silaghi

Min. 75: Lipova încearcă să construiască, iar gazdele joacă pe contraatac, nou-intratul Silaghi și Voinea stau la pândă

Min. 76: Intră Burlă la Lipova, în locul lui Filimon

Min. 78: Penalty pentru Lipova! Poiană este faultat de Boancă

Min. 79: GOL Lipova! Istrate trage în dreapta lui Miklos, portarul atinge mingea dar nu reușește să evite golul

Min. 83: Schimbare la Dumbrăvița, intră Nanu în locul lui Rus

Min. 85: Un-doi între Ștefan și Voinea, primul centrează în fața porții, Bercu respinge în corner. Telescu trimite din foarfecă laterală pe lângă poartă

Min. 87: Corner pentru Lipova, execută Poiană la colțul lung, mingea cade în fața lui Burlă care nu reușește să o trimită înspre poartă. Ocazie mare pentru oaspeți

Min. 89: Galben pentru Burlă

Min. 90: Iese Sulea la Lipova, intră Marton. La gazde intră Gălan în locul lui Voinea. Se acordă patru minute de prelungire

Min. 90+3: Galben pentru Silaghi, fault asupra lui Istrate.

Min. 90+4: Contraatac Dumbrăvița, Nanu scapă singur cu Filip, care respinge în corner

Min. 90+5: Fluier final. Lipova pierde cu 2-1 pe terenul Dumbrăviței și rămâne cu doar un punct în fața timișenilor