Motorca – aur în proba de disc la naționalele de aruncări lungi de pe „Gloria”, Câmpan și Orianku sunt ceilalți arădeni medaliați acasă!

Motorca - aur în proba de disc la naționalele de aruncări lungi de pe „Gloria”, Câmpan și Orianku sunt ceilalți arădeni medaliați acasă!

De vineri și până duminică, stadionul „Glori”a din Arad a găzduit întrecerile Campionatului Naţional de iarnă la aruncări lungi pentru juniori și copii 1. La startul întrecerii s-au prezentat sportivi de la toate cluburile de profil din țară.

Andrei Adrian Câmpan (CS Municipal Arad, antrenor Constantin Miclea) a obținut medalia de bronz în proba de disc a juniorilor I, cu o performanță de 42,54 metri, chiar în prima zi a „naţionalelor”. Celelalte medalii pentru Arad au venit la juniori 3, din partea Vanessei Orianku, la proba de suliță și copii 1. Elev al lui Constantin Miclea și Zoltan Szabo, Mihai Motorca a devenit campion național în proba de disc, dar a luat și „bronzul” în proba de ciocan.

Prima zi de concurs, cea de vineri, destinată juniorilor I, a consemnat următoarele rezultate:

Ciocan masculin: 1. Căuș Vlăduț Gabriel (LPS Roman/CA Roman) – 70,00 m, 2. Nicorici Dragoș Ionuț (LPS Roman/CA Roman) – 62,27 m, 3. Meheș Cristian (CS Crișul Oradea) – 60,39 m;

Ciocan feminin: 1. Stanciu Ana Adela (CSM București) – 63,45 m, 2. Pantea Corina Elena (LPS Roman/CA Roman) – 52,22 m, 3. Apostol Daria (LPS Roman) – 44,95 m;

Disc feminin: 1. Țigănașu Ioana Diana (CS Ceahlăul P. Neamț) – 46,08 m, 2. Lungu Andreea Iuliana (CSS Istrati Câmpina) – 43,10 m, 3. Alexandra Baltazar-Hall (CS Dinamo) – 39,02 m;

Disc masculin: 1. Vasile Ion Marius (CSS Istrati Câmpina) – 47,90 m, 2. Ilisei Robert Daniel (CS Dinamo) – 47,15 m, 3. Câmpan Andrei Adrian (CSM Arad) – 42,54 m;

Suliță feminin: 1. Paruba Alisia Adela (CS Atletic Adjud/CSS Focșani) – 43,98 m, 2. Costin Diana Paula (LPS Baia Mare) – 39,94 m, 3. Solonaru Oana Patricia (CSS Tulcea) – 39,64 m;

Suliță masculin: 1. Țicle Denis Cristian (Liceul Teoretic Carei) – 67,05 m, 2. Cărare Răzvan (CSA Steaua) – 60,55 m, 3. Stoica Marius Ionuț (CA Roman) – 59,22 m.

Sâmbătă, în a doua zi de concurs au avut loc probele pentru juniori 2, iar podiumurile au arătat astfel:

Ciocan masculin: 1. Nicorici Dragoș Ionuț (LPS Roman/CA Roman) – 67,14 m, 2. Meheș Cristian (CS Crișul Oradea) – 67,07 m, 3. Tămăduianu Eduard Adrian (CSA Steaua) – 57, 99 m;

Ciocan feminin: 1. Pantea Corina Elena (LPS Roman/CA Roman) – 58,86 m, 2. Apostol Daria (LPS Roman/CA Roman) – 52,28 m, 3. Andrei Gabriela Cornelia (CS Olimpia București) – 44,45 m;

Disc feminin: 1. Lungu Andreea Iuliana (CSS C. Istrati Câmpulung) – 43,86 m, 2. Baltazar-Hall Alexandra (CS Dinamo) – 39,21 m, 3. Stîrceanu Alexandra Valentina (LPS Cl. Muscel) – 35,74;

Disc masculin: 1. Vasile Ion Marius (CSS C. Istrati Câmpulung) – 50,75 m, 2. Mocănașu Alin Florin (CA Roman) – 47,70 m, 3. Meheș Cristian (CS Crișul Oradea) – 42,18 m;

Suliță feminin: 1. Paruba Alisia Adela (CS Atletic Adjud/CSS Focșani) – 48,32 m, 2. Vînatu Andrada Valentin (CSS Lugoj) – 40,83 m, 3. Ureche Maria Cristina (LPS Bistrița) – 40,73;

Suliță masculin: 1. Stoica Flavius Cătălin (CSS Focșani/CA Roman) – 58,71 m, 2. Adam George (CSS Focșani) – 53,56 m, 3. Hendrea-Filip Ștefan (LPS Baia Mare) – 46,23 m.

Duminică, în ultima zi de concurs au avut loc probele pentru juniori 3 și copii 1, iar podiumurile au arătat astfel:

Juniori 3

Ciocan feminin: 1. Andrei Gabriela Cornelia (CS Olimpia București) – 44,60 m, 2. Roșu Denisa Maria (CA Roman) – 42,67 m, 3. Tudosa Ionela (CA Roman) – 42,40 m;

Ciocan masculin: 1. Vitan George Cristian (CSS Dinamo) – 51,64 m, 2. Popa Adrian Cristian (CS Onicescu 190 București) – 49,81 m, 3. Conduraru Rareș Casian (CS Viitorul Vaslui) – 43,54 m;

Disc feminin: 1. Stirceanu Alexandra Valentina (LPS Câmpulung Muscel) – 34,22 m, 2. Vasilache Chifa Cristina (LPS Baia Mare) – 30,56 m, 3. Tudosa Ionela (CA Roman) – 25,53 m;

Disc masculin: 1. Adam George (CSS Focșani) – 45,59 m, 2. Albu Ionuț Alexandru (CSS Focșani) – 44,15 m, 3. Borangic Andrei Bogdan (CSS6 București) – 40,53 m;

Suliță masculin: 1. Turcu Vlad Alexandru (Liceul Teoretic Carei/CSM Onești) – 62,24 m, 2. Adam George (CSS Foșani) – 55,40 m, 3. Bârsan Vasile-Daniel (LPS Baia Mare) – 49,06 m;

Suliță feminin: 1. Vînătu Andrada Valentina (CSS Lugoj) – 39,15 m, 2. Ciobanu Bianca Elena (LPS Roman/ CS Atletic Roman) – 32,68 m, 3. Orianku Vanessa Valentina (CSS Gloria Arad) – 28,35 m.

Copii 1

Ciocan masculin: 1. Raț Veturian Antoniu (CS Crișul Oradea) – 42,88 m, 2. Mihai Sami Florin Dicu (CSS1 Pajura București) – 41,31 m, 3. Motorca Mihai Damian (CSS Gloria Arad) – 36,00 m;

Ciocan feminin: 1. Lazăr Maria Ioana (CS Olimpia București) – 42,79 m, 2. Iacob Alexandra-Maria (CSS6 București) – 40,00 m, 3. Coman Daria (CSS6 București) – 37,56 m;

Disc feminin: 1. Simion Giorgiana-Cristina (CS Atletic Adjud) – 34,69 m, 2. Lepuș Denisa-Ștefania (CSS C. Istrati Câmpulung) – 33,52 m, 3. Constantin Elena Beatrice (CSS Târgoviște) – 32,11 m;

Disc masculin: 1. Motorca Mihai Damian (CSS Gloria Arad) – 38,36 m, 2. Varga Marian Ioan (LPS Baia Mare) – 35,97 m, 3. Ciobanu Ștefan Alexandru (LPS Roman) – 27,60 m;

Suliță masculin: 1. Ispas Valentin Florin (CSS Tulcea) – 43,25 m, 2. Varga Marian Ioan (LPS Baia Mare) – 39,09 m, 3. Ciobanu Ștefan Alexandru (LPS Roman) – 29,91 m;

Suliță feminin: 1. Constantin Elena Beatrice (CSS Târgoviște) – 38,68 m, 2. Somay Doris Patricia (LPS Bistrița) – 36,82 m, 3. Marchiș Amalia Irina (LPS Baia Mare) – 33,00 m.

Facebook Comments
0
0

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.