Baschet

Previziuni confirmate în debutul semifinalei LBNF: Sepsi Sfântu Gheorghe – FCC ICIM Arad 91-64

Oricât și-a dorit să se ridice la nivelul campioanei en-titre și principalei favorite la titlu și în acest sezon, FCC ICIM Arad nu a contat în primul meci al semifinalei Ligii Naționale de Baschet Feminin.

Pe „Sepsi Arena”, în fața unor suporteri pătimași, covăsnencele au fost mereu la cârma partidei și și-au asigurat succesul încă după primele trei sferturi: 24-13, 18-14, 23-11. De abia în ultima repriză mică, la adăpostul celor 27 puncte diferență la care s-au și impus la final, elevele lui Zoran Mikes au mai lăsat puțin garda jos și s-au mulțumit cu remiza: 26-26.

91-64, scor final și Bogdan Bulj pierde cel de-al doilea său meci pe banca FCC ICIM de la revenirea la Arad, iar Williams ratează în premieră „double-double-ul”. Joi, tot începând cu ora 19, Hazdzovic et. comp. vor încerca să arate mult mai bine cu ocazia partidei numărul doi al semifinalei.

Formații și marcatoare:

Sepsi: Higgins 18, Slamova 16 (2×3), Pasic 15 (3×3), Godri-Părău 10, Solopova 10 (1×3), Șipoș 9 (1×3), Topuzovic 9 (1×3), Demeter 4, I. Nagy, Kovacs.

FCC ICIM: Lee 16, Williams 11, Fodor 11 (3×3), D. Ardelean 10 (2×3), Dzombeta 6, Ciotir 5 (1×3), Hadzovic 3, Mercea 2, Bartok.