UTA Arad

Grădinariu, la prezentarea lui Balint: „O clasare mult mai bună decât în campionatul precedent”

Despre ceea ce a fost în cele 36 de etape ale stagiunii 2018-2019 a Ligii a 2-a a vorbit Alexandru Meszar, pentru ca reperele campionatului ce vine să fie trasate de Codru Grădinariu. Directorul general al „Bătrânei Doamne” nu a vorbit despre promovare și a insistat mult pe crearea unui grup puternic, tinerii clubului fiind parte importantă a proiectului.

Dar iată ceea ce avut de trasmis Grădinariu, făcând și trecerea spre surpriza serii, prezentarea lui „Gyuszi” Balint ca nou antrenor al echipei emblemă a orașului:

„Toate acțiunile noastre sunt posibile doar pentru că în spatele acestui brand , pe care avem imensa responsabilitate de a-l gestiona, există consolidată și reconfirmată deja, susținerea acestui oraș, din care fac parte administrația locală, mediul privat și suporterii.

Suporterii au susținut echipa necondiționat, aproape indiferent de sincopele din prestația acesteia. 

Administrația locală are un rol determinant  în susținerea financiară a clubului, fără acest vector de constanță neputand fi aici în acest moment.

Mediul privat, reprezentat aici de mai multe persoane, este cel așteptat în continuare pentru a se implica în dezvoltarea acestui proiect, pentru că, fără această susținere pe termen mediu si lung, unei entități sportive, mai ales de dimensiunea clubului nostru, îi va fi foarte dificil să performeze.

Și pentru că vorbim de stabilitate și dezvoltare, anul competitional 2019-2020 este unul în care clubul își propune ca obiective, step by step:

1. O clasare mult mai bună decât în campionatul precedent

2. Crearea condițiilor pentru ca tinerii jucători legitimați în cadrul clubului să promoveze și să debuteze în fotbalul mare. Acum, clubul are aproximativ 280  jucători legitimați, niciun copil nu plătește taxa lunară.

În acest sens, trebuie să vă reamintesc că în acest an îi avem la loturile naționale pe Vulturar Cătălin la U15, pe Miculescu David, Isac Damian, Hrezdac Denis, Gavrilă Ionuț și Oroian Alexandru la U18.

3. Continuarea construcției acestui club prin formarea unui grup puternic (în vestiar) și prin formarea unui club puternic, conditia sine-qua-non, perenității acestui proiect.

În virtutea acestei perspective de dezvoltare a clubului, singura acceptată de noi, cei din conducerea administrativă, am plăcerea să vă prezint CV-ul și apoi persoana celui care va fi din sezonul 2019-2020, antrenorul principal al echipei noastre, UTA Arad.

S-a afirmat în tricoul unei echipe de tradiție, FC Brașov, pentru care a jucat timp de patru sezoane. La jumătatea anilor 2000, a fost echipierul CFR-ului din Cluj, care-și începea, exact în acel moment, ascensiunea ce avea s-o transforme în multipla campioană de astăzi. În campionatul 2006-2007, a reprezentat echipa noastră, UTA Arad, pe prima scenă a fotbalului românesc, apoi a devenit campion național cu revelația Unirea Urziceni. 

După o aventură în Ungaria, la Diosgyor, a făcut pasul spre noua carieră, mai întâi ca antrenor-jucător al Unirii Tărlungeni.

La scurt timp, din postura de antrenor principal, promova micuța echipă din județul Brașov în liga secundă. De aici a făcut pasul pe banca tehnică a galben-negrilor de la FC Brașov, ca antrenor secund. Ca antrenor principal a mai condus echipele Academica Clinceni, ASA Târgu Mureș și FK Miercurea Ciuc.

Prima jumătate a sezonului în curs, 2018-2019, a terminat-o ca lider al Ligii secunde, pe banca Sportului Snagov, iar din retur a resuscitat o echipă cotată cu șanse minime să se mențină, Metaloglobus București. Cu două etape înainte de final, a strâns nu mai puțin de 71 de puncte cu cele două echipe, punctaj ce implică în lupta pentru promovare în acest moment!

Protagnistul principal al celor descrise mai sus este Laszlo Balint. Îi spunem bine ai revenit în mijlocul familiei Bătrânei Doamne și mult succes în viitoarea postură, de antrenor principal al UTA-ei!”

Comentarii Facebook

3
2

17 comentarii

 1. multumim d-le Meszar, multumim Gradinaru ! lasati-ne cu aceste obiective penru noul sezon, adica o clasare mai buna ca locul 8 !? La revedere…sau drum bun .

  14

  5
  1. Pana acum tot ati „urlat” ca din iarna se pregateste echipa pentru urmatorul an competitional si ca se vrea neaparat promovarea , iar acum declarati ca obiectivul e clasarea mai buna ca si anul acesta….cat va mai bateti joc de suporteri ? Amatorilor !!!

   12

   5
   1. Amator esti tu care nu intelegi cum se construieste o echipa. Asa trebuiau sa faca sa sacrifici un an . Stiu veti spune ca tot au sacrificat . Dar daca tot este un fel de moment 0 asa trebuie procedat un an il sacrifici aduci oameni construiesti o idee de joc faci totul ca la carte . Nu venim iar si declaram ca vrem promovarea si cand nu iese nimic ( pentru ca nu are cum sa iasa ceva sanatos ) venim si injuram venim si intram in vestiare si facem scandal . Anul viitor va fi an de sacrificiu de constructie . Iar peste doi ani da poti veni sa spui ANUL ASTA PROMOVAM. Atunci da ii puteti trage la raspundere, dar nu acum . Asa ca lasa-ti noua conducere sa-si faca treaba linistiti. A daca se va reusi promovarea inca din campionatul viitor va fi un bonus. Eu asa as gandi daca as fi conducator la Uta .

    6

    10
    1. Domnu Catalin.. De ani de zile tot „an de sacrificiu” am avut…Nu vedeti ca aceasta conducere este una incapabila de mai mult? Cum ridica un jucator capul ,cum hop e vandut..Probabil o sa mai fie multi ani de sacrificii daca se va continua tot aceeasi politica al clubului.. sanatate va doresc si sper sa apucam sa vedem Uta in L1…

     4

     0
 2. Pana acum tot ati „urlat” ca din iarna se pregateste echipa pentru urmatorul an competitional si ca se vrea neaparat promovarea , iar acum declarati ca obiectivul e clasarea mai buna ca si anul acesta….cat va mai bateti joc de suporteri ? Amatorilor !!!

  0

  6
 3. Suporter Club UTA. Din postura SCU, tinem sa mentionam, ca, in noul sezon competitional, obiectivul nostru este Promovarea. In cazul in care nu se realizeaza, rugam (asa ar fi normal si firesc) Conducerea Clubului UTA sa isi prezinte demisiile in alb. Consider ca, persoane din interiorul SCU, pot alcatui o conducere competitiva.

  14

  3
  1. Amator esti tu care nu intelegi cum se construieste o echipa. Asa trebuiau sa faca sa sacrifici un an . Stiu veti spune ca tot au sacrificat . Dar daca tot este un fel de moment 0 asa trebuie procedat un an il sacrifici aduci oameni construiesti o idee de joc faci totul ca la carte . Nu venim iar si declaram ca vrem promovarea si cand nu iese nimic ( pentru ca nu are cum sa iasa ceva sanatos ) venim si injuram venim si intram in vestiare si facem scandal . Anul viitor va fi an de sacrificiu de constructie . Iar peste doi ani da poti veni sa spui ANUL ASTA PROMOVAM. Atunci da ii puteti trage la raspundere, dar nu acum . Asa ca lasa-ti noua conducere sa-si faca treaba linistiti. A daca se va reusi promovarea inca din campionatul viitor va fi un bonus. Eu asa as gandi daca as fi conducator la Uta .

   2

   2
  2. Ati ajuns si voi sa aveti oameni competenti ? Cine sunt aia ? Cei care au amenintat jucatorii in vestiar ? Va depasiti atributiile . Vedeti-va lungul nasului.

   9

   3
 4. Daca ar fi sa comparam perioadele antrenorilor perindati pe la UTA,dupa 2013,am putea spune ca Rolly a fost unicul care a promovat juniori,fara a fi obligat de regulamente ci pentru ca a vrut si le-a acordat incredere…
  Rosu a facut-o si el,prin conjunctura,in rest juniorii s-au risipit pe degeaba…si am avut….
  In episodul Mihalcea s-a investit prea multa incredere in el,pe elefanti si mercenari…Despre Falu(s)b,nu are rost sa discutam…,acum Pa si Chiajna!
  Despre Mister Popa?Multa sanatate in primul rand!Poate daca nu s-ar fi intamplat necazul…spun doar „poate”…cine stie?Cert este ca si dintre cei adusi de catre dansul,in tura a 2-a,o buna parte….Ura si la gara….
  Despre Todea si Pacurar?Chiar daca unii ii hulesc,sincer..oare ce puteau sa faca?Ambii au prins situatii deloc favorabile…Tensiune mare,incarcatura emotionala maxima…
  Si daca noi,plebea simpla,stiam despre numirea lui Balint,nu vi se pare logic ca stia si Pacurar?A scos-o cumva la capat?A scos-o!Din partea mea,sincere felicitari!
  Despre Gyuszi Balint?No comment!Il recomanda rezultatele,cel putin cu Snagovul si Metalo….
  Pentru cei care asista meci,de meci pe Motorul,dupa meciul cu Snagovul,Trica aproape ca s-a jurat ca Snagovul va promova oricum,iar noi i-am strigat ca munca nu este a lui ci a lui Balint,din inertie…S-a suparat rau si ne-a batut obrazul….Iata!
  Acum ca avem in sfarsit staff tehnic complet,eu consider ca unul mai mult decat bun,care a venit cu ceva dovezi serioase de merit,urmeaza ca si conducerea sa se ridice la nivelul lor…in toate sensurile…
  Mult succes impreuna!Decat sa vorbim din nou despre promovare la pas….mai bine picatura cu picatura!La munca serioasa,facuta din timp si a nu se pune presiune!
  BAFTA!HAI UTA!

  13

  2
   1. Pe care brazda?Pe cea de pe F.N?Brazda si inca una hibrida ar fi trebuit sa avem si pe Motorul….Atunci te inteleg perfect!Ne dam impreuna cu totii care iubim UTA….Treci la vot!Sau..ce nu iti convine nici acum?
    DA!Mi l-am dorit pe Balint inca din iarna si ma bucur enorm acum….ai ceva impotriva?Pe cine l-ai fi dorit?Pe Hizo,Halagian.Magiun,Grigoras,sau cineva gen Mihalcea?Serios?

    3

    3
    1. L-ai uiat pe Ionut Chirila care se lauda acum pe gsp cati fotbalisti a scos el si ca a facut din Dinamo Barcelona.

     4

     0
 5. Roly de departe cel mai bun antrenor care a stiut sa imbine tineretea cu experienta, a stiut sa tina vestiarul si pe vremea lui era atmosfera de meci. problema la el a fost ca n-a fost sprijinit, nu erau bani, acum sunt bani dar pentru altii. intotdeauna e asa la UTA, cand nu sunt bani avem antrenori din Arad iar cand vin banii ducem din alte zari si pe ai nostrii ii aruncam. Asta nu-i bataie de joc? si cu jucatorii se procedeaza la fel. cand sunt bani se duc jucatori gen buleica etc. nu va dati seama ca gresiti fata de ai nostrii? Respect Roly! dupa tine potopul. Acum sa vedem ce face Balint!!!

  9

  0
 6. SAM, stai linistit ca va face treaba buna BALINT la UTA. Il recomanda rezultatele cu Snagovul si Metaloglobus !!!

  0

  0

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Back to top button
Close
Close