UTA Arad

Andone a acuzat oboseala acumulată pe drum de jucătorii săi, dar și ratările: „Ăsta e singurul minus, sunt sigur că următorul meci îl vom câștiga!”

FC Botoșani nu a făcut un meci rău la Arad, mai ales în repriza secundă, dar pentru prima oară în acest sezon nu scoate nimic din meciul cu UTA. După două remize de 2-2 a urmat eșecul la limită din această seară, în cadrul rundei a treia a play-outului și moldovenii își complică și mai mult situația în subsolul clasamentului. Vor rămâne pe ultimul loc în SuperLigă și și-ar putea vedea contracandidatele directe îndepărtându-se de ei.

În prima repriză, mai ales, au fost mai obosiți și așa i-am simțit și la încălzire și la pauză”

Bogdan Andone a lasat reproșuri voalate către conducerea clubului care a trimis echipa spre Arad cu autocarul încă de miercuri, în care a fost inclusă și escala de la Sibiu. Cât despre meci, tehnicianul oaspeților a găsit un singur minus, acela că elevii săi nu a marcat la ocaziile create. „Ne așteptam la un meci dificil, UTA este o echipă foarte puternică, mai ales pe teren propriu. Știam ce ne aștepta, din păcate în prima repriză nu am avut ritmul și intensitatea pe care ne-am fi dorit-o. Nu am reușit să punem presiune, UTA a avut mai mult posesia, dar fără a-și crea situații mari de gol. Din contră, la un moment dat s-a echilibrat puțin jocul, am avut noi o situație foarte mare cu acea bară sau parada portarului advers, la 0-0. Apoi, pe o lipsă de concentrare, dintr-o neatenție, am luat gol. Știam foarte bine unde execută UTA loviturile, cornerele, că le bat pe zonele unde sunt puternici. Repriza a doua a fost totală opusă, am pus o presiune bună, am avut o intensitate bună în joc, ne-am creat două-trei situații, din care una monumentală. Din păcate, nu am reușit să fructificăm, iar pe final, UTA, cu jucători și antrenori cu experiență, antenori cu experiență, a fragmentat jocul cât mai mult și nu am mai reușit să ne creăm situații foarte mari. Data trecută am venit cu avionul, acum am venit trei zile cu autocarul, suntem plecați de miercuri. Eu m-am simțit obosit și nu știu dacă am fost proaspeți, așa. În prima repriză, mai ales, au fost mai obosiți și așa i-am simțit și la încălzire și la pauză. Repriza a doua a fost mai înviorată din partea noastră și ca intensitate și ca acțiuni de atac și ca presiune pusă. Dar nu am reușit să marcăm, ăsta e singurul minus. Îi felicit pe băieți pentru atitudine, pentru dorință, pentru modul în care s-au bătut până la ultimul fluier al arbitrului. Am mare încredere că de luni încolo ne vom pregăti din nou bine și jocul din etapa viitoare îl vom câștiga. Cred că va fi o luptă foarte strânsă, foarte acerbă, diferența de puncte este mică între echipe. Fiecare punct contează și din punctul meu de vedere se va juca pentru locurile de baraj până spre ultima etapă. Poate chiar în ultima etapă se vor decide echipele retrogradate și echipele care vor juca barajul”, a spus Andone.

De ce l-a schimbat rapid pe David? „E un jucător agresiv, am fi putut rămâne în zece”

Acesta a mai explicat și schimbarea din minutul 30 a juniorului David, cel marcase un gol în meciul din sezonul regular, de la Arad. „Nu am fost supărat pe el, doar că a primit un cartonaș galben și este un jucător foarte agresiv. Și, din păcate, încă nu a învățat să gestioneze atacurile astea decisive. Sincer și în cele 4-5 minute pe care le-a mai jucat după primirea cartonașului mi-a fost foarte frică să nu primească cumva al doilea cartonaș galben. Spun asta, pentru că știu cum e la antrenamente și încă nu s-a cizelat, nu a învățat să simtă momentele când să atace și la el cam  toate atacurile sunt decisive. Dacă nu ia mingea, e foarte riscant să ia piciorul adversarului și atunci am fi putut să rămânem în zece. Am făcut această schimbare, nu că ar fi jucat prost, am făcut-o spre binele echipei”, a mai afirmat tehnicianul echipei din nordul Moldovei.

Se bucură pentru revenirea lui Mailat: „Sper să-și aducă aportul la salvarea echipei”

Revenit pe gazon după aproape un an de zile, Sebastian Mailat l-a întins serios cu un șut pe  Danylo Kucher. „Mă bucur foarte mult pentru Sebi, care a revenit după 11 luni de absență, e primul lui joc. Sper să-și revină cât mai curând, dar nu e simplu, depinde și de el, de mentalitatea lui. Mă bucur că a intrat și că a simțit puțin ritmul unui joc și sper ca în cele șase jocuri rămase să-și aducă aportul prin goluri, prin assisturi și prin jocuri consistente care să ne permită să ne salvăm”, a mai punctat Andone.

Peste o săptămână, FC Botoșani are meci de totul sau nimic cu FC U Craiova 1948, echipă măcinată de lupte interne, care și-a schimbat din nou antrenorul.