Cluburi polivalente

Codrean a tras pentru locul 10 la „europenele” de tir de la Maribor

Arădeanul Casian Codrean a fost la câteva focuri de o calificare în finala probei de pistol a juniorilor, din cadrul Campionatelor Europene de tir de la Maribor (Slovenia). Sportivul pregătit de Gheorghe Pop s-a clasat la finalul concursului pe locul 10, cu 570 de puncte. Component al lotului olimpic de tineret, pistolarul de la CSM Arad mai are în acest an două competiţii internaţionale importante, respectiv „europenele” de glonţ şi „mondialele” de juniori.

Tot la Maribor, o altă sportivă de la CSM Arad a concurat în proba de pistol a junioarelor. Debutanta Alexandra Buda, antrenată la Arad de Monica Toth, a încheiat concursul cu 356 de puncte.