CM Rusia 2018

Favorita rămâne în Rusia, blestemul optimilor lovește din nou Mexicul!

Brazilia, principala favorită la trofeu în Rusia, își continuă drumul spre finală după victoria cu 2-0 în fața Mexicului. Prima repriză a fost una strânsă, cu ceva ocazii, dar cu un scor alb la pauză. Scorul a fost deschis de Neymar, în minutul 51, după o centrare a lui Willian, iar mexicanii nu au mai reușit să pună probleme mari porții apărate de Alisson.  Lovitura de grație a fost dată de Roberto Firmino, în minutul 88, după o acțiune superbă a aceluiași Neymar. Atacantul lui Liverpool intrase pe teren cu doar 2 minute înainte de golul de 2-0

Selecao” se califică pentru a șaptea oară consecutiv în sferturile de finală ale Mondialelor, punând de două ori și mâna pe trofeu.

După această înfrângere, elevii lui Juan Carlos Osorio au demonstrat că nu pot sparge blestemul de la ultimele șapte Cupe Mondiale . Din 1994 încoace, Mexicul s-a oprit de fiecare dată în optimi, după ce atinsese faza sferturilor în cele două turnee disputate pe teren propriu, 1970 și 1986.

Optimi de finală: Brazilia – Mexic 2-0

Au marcat: Neymar 51, Firmino 88

Cartonașe galbene: Edson Alvarez 38, Filipe Luis 43, Hector Herrera 55, Casemiro 59, Carlos Salcedo 77, Andres Guardado 90+2

Cel mai bun jucător:Neymar

Brazilia: Alisson – Fagner, Miranda, T. Silva, F. Luis    – Paulinho (Fernandinho 80), Casemiro   – Willian (Marquinhos 90+1), Coutinho (Firmino 86), Neymar – Gabriel Jesus

Mexic: Ochoa – Gallardo, C. Salcedo   , Ayala, E. Alvarez    (Dos Santos 55) – R. Marquez (Layun 46) – H. Herrera   , Guardado    – C. Vela, Chicharito (R. Jimenez 60), H. Lozano.

Arbitru: Gianluca Rocchi; arbitri asistenţi: Elenito Di Liberatore, Mauro Tonolini (toţi din Italia); arbitru de rezervă: Antonio Mateu Lahoz (Spania); arbitru asistent de rezervă: Pau Cebrian (Spania)

Cartonaşe galbene: Alvarez (38), Luis Filipe (43), Herrera (55), Casemiro (59), Salcedo (77), Guardado (90+2).

În sferturi, Brazilia va juca cu câștigătoarea dintre Belgia și Japonia, partidă ce se va juca luni, de la ora 21.00.