Baschet

Primul succes extern pentru un loc 4 după prima parte a LNBF: Universitatea Cluj – FCC ICIM Arad 56-78

În ultima partidă a primei faze din LNBF, FCC ICIM a învins Universitatea Cluj cu 78-56, acesta fiind primul succes al echipei lui Medvedj pe teren străin.

După primul sfert, meciul părea să fie unul strâns, echipa arădeană fiind în avantaj de doar un punct. La un moment dat, gazdele au preluat conducerea (26-25), dar lucrurile aveau să revină la normal și scorul pauzei a fost 44-31 în favoarea „galben-albastrelor”.

Diferența s-a mărit în ultimele două sferturi, ambele câștigate la pas de echipa arădeană (19-12 și 18-11). Pentru ICIM a debutat și noua achiziție Milica Deura, sosită în această săptămână la Arad. Mai mult, teamul lui Medved a prezentat pe lista marcatoarelor nu mai puțin de zece jucătoare, record pentru prezenta stagiune.