Sporturi de contact

Podelenczki e campioană națională de judo pentru CS Universitatea, Kabat a luat bronzul

Weekendul a fost rezervat campionatelor naționale la judo pentru seniori. Competitorii și-au dat întâlnire la Iași, acolo de unde a lipsit arădeanul Luca Kunszabo, aflat în Japonia pentru a pregăti Olimpiada de anul viitor.

În schimb, CS Universitatea Arad a urcat pe primul loc prin Lorena Podelenczki. Sportiva din Oradea a fost cea mai bună la categoria 70 de kilograme și și-a trecut în cont un nou titlu de campioană a României. Pe a treia treaptă a podiumului, dar la categoria +78 kg, a urcat și Beata Kabat (CSM Arad). În aceeași întrecere, orădeanca legitimată la CSU Arad, Patricia Petraș a iesit a 5-a.

Tot locuri 5 au obținut și arădenii Roxana Iosub (CSM Arad, 58 kg) și Robert Nagy (CS Universitatea, + 100 kg). Fratele lui Robi, David, la doar 17 ani s-a clasat doar al 7-lea în întrecerea seniorilor.

La finalul acestei săptămâni, la Satu Mare, sunt programate naționalele de Under 14 și Under 16,  mai mulți judoka arădeni având șanse la medalii.