Alte sporturi

Bronz pentru Marian David la „naționalele” de kaiac-canoe rezervate juniorilor

Pe apele canalului de la Bascov au avut loc Campionatele Naționale de kaiac-canoe, competiție rezervată juniorilor. La această competiție au participat și sportivii secției de kaiac-canoe de la Clubul Sportiv Școlar Golria Arad.

În proba de K1 băieți (categoria juniori II), Marian David a obținut locul 3. Același sportiv a fost foarte aproape de podium și în proba de K1 1000m, mulțumindu-se cu locul 4. Apoi, la categoria juniori I, Roland Koromi s-a clasat pe locul 5 în proba de K1 4000m, în fața sa situându-se doar sportivi din lotul național de kaiac.

„Rezultatele obținute de sportivii secției de kaiac la această competiție ne dau speranțe pentru Campionatele Naționale de viteză, din luna august. Vom face tot posibilul să obținem clasări și mai bune pentru secția de kaiac de la CSȘ Gloria Arad”, spune profesorul Gheorghe Muscă, antrenorul arădenilor.