Șoimii Lipova

Live-text ora 17: Șoimii Lipova – FC Hunedoara 1-0, final

La ora 17, Șoimii Lipova a intrat pe teren în cadrul etapei a 3-a a eșalonului terț. Adversarul trupei lui Flavius Sabău e FC Hunedoara.

Șoimii Lipova – FC Hunedoara 1-0

A marcat: Rusu 42 – penalty

Cartonaș roșu: Lazea 29

Lipova: Iliescu – Nagy, Polgar, Bercu, Filimon – Prună (73 Vlad), M. Popa (83 Simion) , Lazea, D. Rusu (77 Banyoi) – Istrate, Sulea (31 Dobrean).

FC Hunedoara: Dumitrescu – Cr. Creciunesc, Kovacs, Ciucurescu, Trăscan (69 Radicof) – Iacob (55 Kocsis), Bobină (46 Licu) – Bloj, Cristian (80 Petrescu), Marinca – Vasinc.

Arbitri: Marius Omuț (Satu Mare) – radu Despa și Răzvan Soponar (ambii din Baia Mare)

Observatori FRF: Constantin Făniță (Timișoara), Viorel Vancea (Oradea)

Min. 1: Partida din Podgorie a început. Gazdele joacă în alb-roșu, oaspeții în albastru

Min. 15: S-a scurs primul sfert de oră de la Pîncota, cu Lipova dominând clar partida. Sulea a avut o primă oportunitate, a scăpat în careu, dar s-a bâlbâit și defensiva oaspete a îndepărtat pericolul

Min. 17: Un corner de pe stânga, e reluat de Istrate de la colțul lung și portarul a respins cu un reflex salvator de sub transversală

Min. 29: Lazea este eliminat de pe teren după o intrare cu talpa la R. Cristian

Min. 31: Schimbare la Lipova: Iese Sulea intră Dobrean

Min. 32: Iacob trage bine din 10 metri, Iliescu respinge în lateral

Min. 34: Corner Istrate de pe stânga, Rusu trimite cu genunchiul din 8 metri, prinde portarul

Min.40: Galben pentru Iacob

Min.41: Penalty pentru Lipova!. Kovacs ridică piciorul până la nivelul capului lui Istrate în suprafață de pedeapsă și Omuț arată punctul cu var.

Min. 42: GOL Lipova! Rusu a trimis în dreapta portarului care a sărit în celălalt colț: 1-0!

Min. 45+2: E pauză la Pîncota, Lipova conduce cu 1-0, dar mai are de jucat în zece oameni o întreagă repriză

Min. 46: S-a reluat repriza secundă. La Hunedoara a intrat Licu în locul lui Bobină

Min. 55: Schimbare Hunedoara, iese Iacob și intră Kocsis

Min. 59: Lovitură liberă din pe dreapta, Robert Cristian a centrat în careu și Marinca a reluat din 10 metri peste transversală

Min. 65: 11 contra 10, FC Hunedoara domină teritorial partida, dar pe o contră, Prună a trimis o pasă între fundași, D. Rusu a preluat în 16 metri, dar a tras slab și portarul a prins fără probleme mingea

Min. 67: Galben pentru Rusu

Min. 69: Schimbare la Hunedoara: Iese Trășcan, intră Radicof

Min. 70: Vasinc a deviat cu capul în plasă, dar golul a fost anulat pe motiv de offside

Min. 72: Galben Cr. Creciunesc

Min. 73: Schimbare Lipova, iese Prună intră Vlad

Min. 77: Schimbare la Lipova, iese Rusu intră Banyoi

Min. 80: Schimbare la Hunedoara: Iese Robert Cristian, intră Petrescu

Min.81: Galben Banyoi

Min. 83: Schimbare la iese Popa, intră Simion

Min. 86: Filimon poartă un contraatac pe stânga, șutează în fața porții, un fundaș oprește mingea, dar Banyoi șutează slab în brațele portarului

Min. 90: Cr. Creciunesc a șutat pe jos de la marginea careului, Iliescu a prins cu siguranță

Min. 90+3: Deși a jucat o oră în inferioritate numerică, Lipova și-a valorificat avantajul terenului propriu și a câștigat primul meci al sezonului