Știrile zileiUTA Arad

Live-text Liga I, ora 21: Dinamo – UTA 0-1, final

Începând de la ora 21, vă vom relata în format livetext cele mai importante aspecte ale partidei care închide etapa a cincea a Ligii I, dintre Dinamo și UTA. Va fi al 76-lea duel dintre cele două formații, cu bucureștenii victorioși în 40 de rânduri, arădenii – 18, restul de 17 meciuri fiind încheiate la egalitate. Partida va fi televizată și de Digi Sport 1, Looksport și Telekomsport 1..

Formații oficiale:

Dinamo: Mejias Osorio – Gonzalez, Puljic, R. Grigore, Isma Lopez – Camara, Răuță, Gol, Sorescu – Nemec, V. Borcea. Rezerve: Roman Hinojo, Bejan, Ehamnn, Șerban, Mihaiu, Borja Valle, Bani, Măgureanu, Fabbrini. Antrenor: Cosmin Contra.

UTA: Iacob – Tomozei, Benga, Erico, Roumpoulakou – Miculescu, Albu, Roșu, D. Rusu – Hora, Buhăcianu. Rezerve: Balauru, Ilie, Melinte, Pleașcă, Ursu, Morar, Teșcan, Rus, Klapan. Antrenor: Laszlo Balint.

Arbitri: Sebastian Colțescu (Craiova) – Radu Ghinciuleac (București), Ionel Dumitru (Gherghița – Prahova). Rezervă: Cătălin Buși (Râmnicu Vâlcea).

Observator de arbitri: Aron Huzu (Sibiu)

Min. 1: A început partida din Șoseaua Ștefan cel Mare, „câinii roșii ”sunt în roșu – alb, UTA în echipamentul gri, de deplasare

Min. 2: Camara trage puternic, cu stângul, de la 20 de metri, Iacob respinge în corner

Min. 3: Corner Camara, Nemec trimite din voleu, din 12 metri, pe lângă stâlpul din dreapta lui Iacob

Min. 6: Gonzalez centrează din lovitură liberă, din flancul drept, Grigore reia slab cu capul și Iacob prinde fără probleme

Min. 16: Albu îl găsește pe Roșu la marginea careului, acesta trage din prima în blocaj, când avea șansa unei pase în centru, unde UTA avea superioritate numerică prin Hora și Buhăcianu

Min. 17: Sorescu trage de la marginea careului, în brațele lui Iacob

Min. 21: Isma Lopes pasează pe jos din lovitură liberă, Camara centrează puternic din stânga, Iacob respinge în afara cadrului porții

Min. 23: Prima schimbare la UTA: Iese juniorul Miculescu, intră Ursu

Min. 29: Camara centrează din stânga, Nemec își dă drumul la alunecare și-l atinge pe Benga și e avertizat

Min. 30: Schimbare și la Dinamo: Iese juniorul Borcea, intră Borja Valle

Min. 33: Borja Valle intră în viteză pe stânga în careu, pasează în 13 metri, unde apare Gonzales, dar șutul e greșit, pe lângă colțul scurt

Min. 34: Camara pătrunde în viteză tot pe stânga, pasează în careu, de unde Borja Valle reia cu stângul mult pe lângă stâlpul din stânga lui Iacob

Min. 36: Borja Valle intră întârziat la Roșu și e avertizat

Min. 39: Contră rapidă a celor de la Dinamo, mingea ajunge în stânga la Camara, acesta trage puternic de la 19 metri, intervine spectaculos și scoate mingea de sub transversală

Min. 41: Penalty pentru UTA, Rusu recuperează un balon, pătrunde curajos în careul de 6 metri, pasează în fața porții, dar Puljic are o intrare întrziată asupra sa

Min. 42: GOL UTA! Hora execută precis lovitura de la 11 metri în stânga lui Mejias și arădenii conduc în Ștefan cel Mare

Min. 43: Roumpoulakou intră tare la Sorescu și e avertizat

Min. 45: Un minut de prelungire

Min. 45+1: Fluier final al primei reprize în Ștefan cel Mare, UTA conduce prin reușita lui Hora de la punctul cu var

Min. 46: S-a reluat meciul la București, nicio altă schimbare în cele două echipe

Min. 48: Ocazie pentru UTA: Buhăcianu e angajat pe dreapta după o lovitură liberă bătută pe jos, pasează pe colțul lung, unde apare Rusu, dar nu ajunge de puțin la întâlnirea cu mingea. Isma Lopes deviase ușor balonul, altfel juniorul arădenilor ar fi putut marca primul său gol în Liga 1

Min. 51: Galben pentru R. Grigore, care l-a faultat pe D. Rusu la 22 de metri

Min. 52: Hora execută mult pe lângă poartă lovitura liberă obținută de Rusu

Min. 54: Schimbare la Dinamo, iese Sorescu, intră Fabrini

Min. 58: Ciocnire dură între Hora și Gonzales, ambii jucători primesc îngrijiri medicale

Min. 61: Contra protestează vehement pe margine după ce mingea a sărit în mâna lui D. Rusu în interiorul careului, Colțescu îl avertizează pe antrenorul lui Dinamo

Min. 62: Gol e și el avertizat după o intrare tare la Tomozei

Min. 65: Borja Valle trage de la 20 de metri, de puțin pe lângă stâlpul din dreapta lui Iacob

Min. 67: Schimbare la UTA. Hora se resimte după duelul cu Gonzales de acum 10 minute și părăsește terenul. În locul său intră Miho Klapan, care crează densitate mai mare la mijlocul terenului pentru UTA

Min. 75: Schimbare la Dinamo: iese Răuță, intră Măgureanu. Arădenii sunt în zece de două minute, căci Roșu acuză probleme fizice

Min. 76: Fabrini trage pe jos de la marginea careului, mingea e ușor deviată de Erico și Iacob scoate de sub transversală

Min. 77: Dublă schimbare la UTA: Ies Roșu și Buhăcianu, intră Melinte și C. Rus

Min. 84: Fabrini trage din întoarcere, cu stângul, de la 18 metri, Iacob e atent și reține balonul

Min. 90: 6 minute de prelungire

Min. 90+1: Rus scapă pe contraatac de la marginea terenului, îl întoarce pe Grigore, dar apoi e deposedat de Puljic revenit în apărare

Min. 90+2: Cartonaș galben pentru Iacob, pentru tragere de timp la degajarea dintr-un aut de poartă

Min. 90+4: Galben și pentru Ursu, fault tare la Isma Lopes

Min. 90+7: Galben pentru Melinte, tragere de timp

Min. 90+8: UTA o bate pe Dinamo și câștigă primul său meci în Liga 1. 27 de ani trecuseră de la ultimul succes al arădenilor contra „câinilor roșii”

39 comentarii

1. In min 38…0-0, rezultat bun, joc slab , la UTA, care conteaza doar pe aparare. La Tomozei e cam bulevard, nu e dublat , de loc , am avut si noroc, iar la o faza in min 2 Iacob a fost …cum e el de obicei. Nu contam in atac, Rusu este nul in joc,…dar e schimbat Miculescu ( ? ). Ei au avut 3=-4 ocazii,…Hopa… e penalty…pentru UTA..stau un pic..Gol UTA Hora….sper sa terminam asa repriza. Nesperat Hai UTA !

0
    0
      1. Mai Sint r5 de minute plus prelungiri vreo 4 …UTA trebuie sa atace sa aibe vlagă ,joacă foarte lent fara luciditate pe faza de atac ..E Greu de estimat dacă plecăm cu un punct din groapă. Dinamo joacă bine în repriza secundă și se va arunca in atac,sper să-i prindem pe contraatac….dacă jucăm să păstrăm rezultatul 100% pierdem

0
        0
    1. Cred ca te uiți la alt meci….vezi ca este pe digi 1…..du-te in plm , dacă și la 1-0 la pauza critici jucătorii..

0
      0
  2. 1-0 UTA, rezultat mai bun ca jocul, la singura intrare in careu primim penalty, si Hora, sigur, marcheaza. Jocul de pase este slab, doar Albu, Rosu, Romanpoulaku si stoperii paseaza bine. A fost cam vraiste pe dreapta, la Tomozei, mereu prins infata, si cu om in aptele sau, nemarcat. Bugaceanu a incercat citeva curse, Hora mai slabut, sa speram sa nu luam rapid gol, si…cine stie poate ii mai surentam odata. Hai UTA…ca se poate. Impecabil, pina acum cColtescu

0
    0
  3. Felicitări Gyuszi pentru cum i-ai organizat pe băieți și pentru curajul de a începe cu Rusu!
    Bravo Hora, ai marcat cu sânge rece!
    Dacă vă mențineți TOȚI același spirit TOT TIMPUL MECIULUI, nu o să mai cunoașteți gustul amar al înfrângerii!
    Forza UTA!!!

0
    0
  4. Lucian, cred că statistica asta dintre UTA si Dinamo este incorectă. Cum să aibă Dinamo 40 victorii contra 18? Bravo UTA! Bravo Rusu!

0
    0
  5. Nu avem nicio sansa daca nu tinem mingea mai mult si nu incercam sa mai marcam. Rezultatul la pauza e nedrept. Nu am jucat nimic. Sa speram totusi ca macar sa rezistam fizic tot meciul. Prevad atacuri in avalansa a dinamoului dupa pauza.

0
    0
  6. Bai ce bun e Erico! Doar sa nu-l laud prea devreme.
    Si imbecilul ala de Cosmin tot cu Bugaceanu in gura…

0
    0
  7. Bravo baieti!
    Ati facut un meci mare, cu multa determinare si spirit de sacrificiu.
    Avem un portar mare Florin Iacob.
    Gyusi la inchis perfect pe Gurita.
    Daca continuam cu aceeasi determinare vom aduna puncte.
    Ne trebuie mai mult curaj in atac si sa marcam cand avem ocazia.
    Spargem gheata si acasa cu Clinceni.
    HAI UTA!

0
    0
  8. Prea putin fotbal, dar un rezultat mare de tot! Totusi Bravo ca am rezistat, dar jocul nostru trebuie imbunatatit serios, ca si pregatirea fizica. Hai UTA!

0
    0
    1. Ai impresia ca U T A. este Barcelona….ce tot o ,,bagi,, cu îmbunătățire , fotbal puțin , etc…..și dacă jucam pe atac și pierdeam …spuneai ca nu avem antrenor , jocul a fost pregătit exact cum trebuie sa câștigam , asa se câștiga un meci , cu o apărare exactă și ,, mult suflet,,…..eu cam asa am văzut echipa.

0
      0
      1. Nu am impresia asta, din contra eu am felicitat echipa si jocul prestat chiar dupa infrangerea cu Turris. Am avut organizare in defensiva, care de data asta a rezistat, dar daca mingea ajunge la portarul nostru in fiecare minut din ultimele 20 nu cred ca vom rezista multor echipe in viitor. Nu am cerut si nu o sa cer niciidata demisia lui Balint si chiar il felicit astazi ca a reusit prima victorie. Dar uita-te un pic la statistici si o sa vezi ca am fost dominati la toate capitolele

0
        0
  9. Descatusare !! Incredibil, i-am batut pe caini, la ei acasa,dupa un joc la sacrificiu. Apararea …la inaltime, in repriza a doua Rusu…foarte bun, Albu ..la fel, croatul a intrat bine, ca si Melinte. Cu putin curaj le mai dadeam unul. Felicit toata suflarea utista pentru acest rezultat care va intra in istorie, caci de vreo 26 de ani nu am mai batut Dinamo…la Bucuresti. Il felicit si pe Coltescu…azi foarte corect, spre…surprinderea mea. Sint prea fericit…ca sa mai zic ceva.

0
    0
  10. Felicitări UTA, pentru cum ai luptat! Un meci în care am prins un Dinamo neinspirat. Era grav daca pierdeam azi. E bine că avem moral bun pentru Clinceni. Cu trei puncte etapa viitoare, suntem bine. Bine că a debutat și Klapan.

0
    0
  11. Bravo UTAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!
    Lupta mare si mult suflet, am avut si mult noroc ca nu a primit Dinamo 11 m.

0
    0
  12. Bravo baieti ! Excelenta organizare defensiva ! Iacob, omul meciului, iar Erico Da Silva un mare, mare castig, a dat pur si simplu siguranta apararii. Denis Rusu, un pariu castigator pt. Balint la nivelul juniorilor. Avem mare nevoie insa de un bun preparator fizic. Carente de ordin fizic care nu sunt permise la acest nivel. Un minus pentru cartonasele galbene primite pentru tragere de timp, se putea si fara ele.

0
    0
  13. BRAVO BAAAAAAAAAAAAAAAAAAA !!!! VICTORRIE MARE !!! BRAVO BAIETII PT. SPIRITUL DE SACRIFICIU iN SPECIAL IACOB A FOST OMUL MECIULUI , A FOST E X T R A O R D I N A R !!! UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA UTA !!! BRAVO BAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA !!! UITE CA SE POATE !!!

0
    0
  14. Felicitari pt daruire si pt victorie.Astazi s-a intors ghinionul din meciurile cu Voluntari si Arges.Pacat de meciul cu Iasiul,nu inteleg ce s-a intamplat acolo.Toata echipa merita felicitata,cu un plus pt aparare si Iacob care a aparat extraordinar.Iar copilu asta a jucat f bine,mult tupeu si pana la urma el a decis meciul.Sa speram ca va veni si prima victorie acasa in meciul urmator.

0
    0
  15. Frumos caracter Hora …”și am avut și un copil care a făcut un meci mare”!
    Acest ” copil ” este modest, tehnic, deosebit de energic, face ambele faze( drept urmare a făcut și hențul în careu ) și este argintul viu din atacul UTA-ei !
    Lacrimile din ochii tăi la interviul de după meci, demonstrază cât de mult dorești să te afirmi la UTA!
    Felicitări Denis Rusu, continuă tot așa, cu modestie și seriozitate!

0
    0
  16. Un mare Bravo pentru Iacob. Practic a scos un gol ca si facut. Mi-a placut Denis in detrimentul lui Tescan din primele 4 etape. Am avut noroc ca nu a acordat Coltescu 11 m l, clar.
    Putin mai multa agresivitate in ofensiva, putin mai multa luciditate. Pana in 5 octombrie cand se termina campania de achizitii, avem nevoie de 1 atacant (sunt nemultumit de Hora), inca un mijlocas de banda si inca un mijlocas la inchidere. Cam acestea sunt concluziile mele.

0
    0
  17. Omul meciului Iacob, chiar ai fost numărul 1!!!
    TOȚI AȚI FOST FANTASTICI !!!
    Descătușarea a venit, de acum lucrați la tonusul muscular și veți avea energie să și atacați mai mult!
    Aplauze îndelungi TUTUROR !
    De mâine, din nou la muncă serioasă, SPIRITUL DE ÎNVINGĂTOR SE MENȚINE ȘI CU CREȘTEREA INTENSITĂȚII EFORTULUI !
    FORZA UTA !!!

0
    0
  18. Mare câștig acest Denis Rusu, cât de simpatic a fost la interviu la digi, și-a atins nasul de emoții de vreo 10 ori? Iacob oferă siguranță, trebuie să rămână titular. Dar aceste 3 puncte vor avea valoare doar dacă le legam cu alte 3 cu academica clinceni. Va fi foarte foarte greu, pt că va trebui să construim, iar Roșu nu prea ne ajută. Albu este totuși fundaș, poate aduce în ultimul moment cineva pe Romario Moise..

0
    0
  19. Asta seara nu am decat sa va propun un simplu exercitiu de imaginatie, fiecare dintre noi sa se priveasca sincer in fata oglinzii, pentru ca stiti si voi ca judecator mai bun decat propria constiinta nu exista, sa isi raspunda sincer care e singura sa mangaiere, indiferent de rezultat sau de contextul politic ori greutatile vietii, iar daca raspunsul nu e UTA, inseamna ca vorbele mele se vor risipi ca un ecou surd iar viata voastra ca utist iar orgoliul vostru de aradean, n-a avut niciodata ochii inmuiati de lacrimile emotiei.

0
    0
  20. 36 de comentarii după o frumoasă victorie? La înfrângerea cu Poli Iasi în jur de 80 dacă îmi amintesc bine. Prietenii știu de ce…