Superliga

Liga I: Remiză în derby-ul restant al suferinței, Contra își atacă jucătorii

Dinamo și Astra au remizat în restanța din Liga 1, scor 1-1 (Gheorghe 48 / Gueye 57), iar giurgiuvenii rămân pe ultimul loc și după ce au fost preluați de Eugen Neagoe. Nici „câinii roșii” nu o duc mai bine și ajung la o serie de șase meciuri consecutive cu un singur punct câștigat. Antrenorul Cosmin Contra a dat de pământ cu jucătorii și începe să se îndoiască de calitatea acestora.

„Slab, o primă repriză în care am avut dominare teritorială, dar fără să punem în pericol poarta adversă. Am avut posesie prelungită dintr-o parte în alta a terenului, dar n-am avut niciun jucător care să facă ceva diferit în ultimii 25-30 minute.

Nicio acţiune individuală, centrare bună, un şut, din păcate jucătorii sunt marcaţi de ce se întâmplă, de locul în clasament. Primim un gol foarte uşor, revenim în joc, orice echipă putea să câştige.

Un rezultat echitabil, care nu mulţumeşte pe nicio echipă.

(n.r. – Cel mai mare minus al echipei?) Încrederea în tot, în ei, trebuie să-şi dea seama că la valoarea pe care o au, dacă au valoare, trebuie să o arate.

Au arătat în multe meciuri că au valoare, dar trebuie să-şi asume responsabilitatea locului în clasament pentru că dacă nu-ţi asumi această responsabilitate, e greu să ieşi din subsolul clasamentului”, a spus Contra, la flash-interviu, după meci.