Stranieri aradeni

Arădenii Stahl și Maghici ratează primul lor trofeu, CS U Craiova câștigă Cupa României după prelungiri

Universitatea Craiova câștigă Cupa României, după un meci dramatic cu Astra Giurgiu. Primele 90 de minute s-au încheiat la egalitate, 1-1, după golurile lui Ivan și Găman, din prima repriză.

Meciul a intrat în prelungiri, unde Astra a fost foarte aproape să dea lovitura. Golul lui Boe-Kane a fost inutil, după reușitele lui Dan Nistor și Screciu, care au adus a doua Cupă a României echipei lui Mihai Rotaru, după cea din 2018, câștigată în finala cu Hermannstadt.

Astra, de partea cealaltă, ratează a treia finală de Cupa României pe Arena „Ilie Oană” din Ploiești. Mijlocașul ofensiv, Albert Stahl, a obținut penalty-ul din care Găman egalase la 1, dar la final a avut capul plecat, ca și antrenorul secund al „astralilor”, Dinu Maghici. Pentru cei doi arădeni se încheie o săptămână neagră, căci pierderea primului trofeu din  cariera ambilor a venit după retrogradarea în Liga 2-a.

Astra: 12. Popa – 2. Sousa (92. Riza, 68), 27. Jovanovic, 25. Găman-cpt., 3. Lamanje – 91. Boe-Kane, 7. Canadija (43. Adeshina, 118), 21. Crepulja – 77. Stahl (96. Balaure, 67), 9. Krpic, 11. V. Gheorghe (99. D. Gheorghe, 118). Antrenor: Ionuț Badea

Universitatea Craiova: 13. Pigliacelli – 5. Vătăjelu, 23. M. Constantin (26. Acka, 75), 4. Bălașa, 11. Bancu – 8. Mateiu (20. Tudorie, 75), 10. Cicâldău, 16. Nistor – 28. Cîmpanu (24. Camara, 66) (21. Fedele, 110), 9. Ivan, 17. Baiaram (6. Screciu, 74). Antrenor: Marinos Ouzounidis