Șoimii Lipova

Euro-gol Rusu și „lacătul” Buta pentru revanșa juniorilor lui Stoica: Unirea Alba Iulia – Șoimii Lipova 0-1

Cu buletinele la purtător, Șoimii Lipova se dovedește o echipă redutabilă la tuneul zonal al juniorilor A1. După 0-4 cu Turda (în 8 oameni), campioana Aradului a trecut în această după-amiază de gazdele de la Unirea Alba Iulia, care, ieri, o demolau cu 3-0 pe Bradul Vișeu (Maramureș).

După o primă repriză cu perioade de dominare de o parte și de alta și vreo câteva situații, în minutul 52, Andrei Rusu a deschis scorul cu un șut de la 30 de metri prinzând portarul advers un pic ieșit. Cea mai mare ocazie de egalare a avut-o Sebaș (67), care a scăpat singur, dar a tras peste. Elevii lui Ion Stoica puteau majora scorul pe final, când Leric (87) a tras pe lângă, după ce a scăpat singur cu portarul.

Diferența a făcut-o evoluția celor doi goalkeeperi, cel din Lipova fiind elementul de siguranță.

Alba Iulia: Itu – Jurj, Pascu, Oneț, Dănilă, Marcu, Sebaș, Cristea, David, Dăscălescu, Moldovan. Rezerve: Cordea, Ghioancă, Harangozo.

Lipova: Buta – Fulge, Gherman, Suătean, D. Pop, Szabo, Ruju, Leric, Godoci, Chelea, Madas. Rezerve: Sălăjan, Sălăsan, Păulescu, Zabou.

Următoarea partidă pentru Șoimii Lipova va fi vineri, de la ora 18.00, cu Bradul Vișeu.