Balint și-a lăudat jucătorii veniți de pe bancă, Anton chiar a jucat pe un post inedit pentru el: „Au fost admirabili, toți sunt soluții”

Roger jr. nu a fost singura improvizație majoră a UTA-ei în disputa cu FCSB. Dacă Aly Abeid a mai jucat și în alte meciuri fundaș dreapta, trimiterea lui Paul Anton în centrul defensivei după accidentarea lui Benga a surprins poate la fel de mult cât noul post al lui Roger. „Am avut acest plan B și Paul. Am discutat cu el dinainte, era normal. Nu aveam fundaș central pe bancă, trebuia să pregătesc ceva în caz că apărea o situație ca la Benga. A fost un moment foarte delicat, chiar înaintea pauzei, speram să ducă meciul până la odihnă și apoi doctorul să facă ceva, ca să ducă mai mult, dar nu am riscat și am pierdut și o întrerupere pentru schimbări. Ne-a dat peste cap puțin și pe final am făcut triplă schimbare. Revenind, eu mă bucur că Paul a înțeles ce are de făcut, a jucat simplu, s-a achitat de sarcini. Am terminat meciul cu o linie de fund improvizată, cu trei jucători, Abeid, Roger și Anton care de obicei joacă pe cu totul alte posturi. Așa că meritele sunt cu atât mai mari ale băieților, au dat dovadă de abnegație și spirit de sacrificiu”, a explicat Balint și utilizarea lui Anton lângă Erico.
Tot o improvizație, dar de această dată în ofensivă a fost și utilizarea lui Virgiliu Postolachi în banda dreaptă, în condițiile în care basarabeanul a jucat mai mereu vârf. „Deja știam că avem varianta cu Postolachi în bandă, căci a dat randament mai bun acolo decât ca și atacant. E important să aibă calitate de finalizator ca bandă, dar Postolachi e și un jucător puternic, care defensiv putea să blocheze urcările lui Radunovici, de aceea l-am și trimis în dreapta, iar pe Rareș l-am adus în stânga. Cred că am mutat inspirat, căci Postolachi a marcat, iar Rareș a dat pasă de gol, dar, repet, meritul e total al echipei”, a mai afirmat Balint.
Dacă ar avea tot lotul valid, stafful tehnic utist ar putea alege din 25-26 de jucători, fără a-i pune aici la socoteală pe toți juniorii clubului care se antrenează cu prima echipă sau cei doi portari, care rămân în afara lotului de 20 la meciurile oficiale. „Ideea e că, până la urmă, nu stăm în 11 jucători. Azi s-a demonstrat mai bine ca oricând că atunci când cei de pe bancă sunt supărați că sunt rezerve și intră cum au intrat, ridicând nivelul echipei, e un lucru bun. Adică își asumă concurența prin această manieră de abordare a lucrurilor…jos pălăria și pentru ei, au fost admirabili. Au fost meciuri când nu am fost mulțumit de cum au intrat unii pe teren, dar azi s-a demonstrat că sunt oricând soluții și ajută această echipă. Fiecare va avea șansa lui și când e pe teren poate să arate ceea ce poate și ce trebuie să facă ca UTA să rămână în prima ligă. Mă bucur că și Willie (n.a. Barbosa) a jucat central foarte bine, a dinamizat câteva acțiuni de atac, noi aveam două variante, Stahl, la fel, a avut acțiuni bune. Toți au venit cu un plus de pe margine”,a mai punctat Laszlo Balint.
FOTO: Claudia Carp


Felicitări tuturor, așa va vrem mereu,cum va plac încurajările din tribune așa ne place și nouă munca, sacrificiul și dăruirea voastră pe teren, UTA are nevoie de rezultate!!!
Inca odată felicitări tuturor!!
Felicitări, băieți ! Acccidentările și suspendările i-au făcut lui Gyuszi echipa de bază. Batha, Roger și Anton fundași. Echipa chiar a funcționat in acest format. În sfârșit avem și portar.
Felicitări întregii echipe,un meci frumos cu multă dăruire. La acest meci ați arătat ca și o adevărată echipă.Mult succes pe mai departe.Hai UTA!!!!!
Hai cu o victorie in Banie sa ne facem cat mai usor play-out-ul…
La cum a inceput meciul,am crezut ca ne pulverizeaza oile ciobanului..Aveam strangeri de inima.
Apoi,ai nostri s-au eliberat incet,incet de trac si au inceput sa aiba mai mult curaj,totusi lipsea luciditatea.Constructii greoaie,multe mingi pierdute la mijloc dar pe cand absolut nimic nu prevestea,Otele a taxat aroganta!
Eram ferm convins ca Balint va incerca deja sa se inchida si sa pastreze acel fragil 1-0,ca si altadata .Ar fi fost sinucidere curata.Ba din contra,UTA a continuat iar in repriza a 2-a,pastrand putin din subiectivism,as putea spune ca am fost superiori.
Succes si la mai mare!
MULȚI FĂRĂ DEMNITATE AICI!!!!!!!!!!!! VĂD PSEUDONIME CARE NUMAI IERI INAINTE DE MECI DESFIINȚAU JUCĂTORII SI ACUM ÎI LING!!!!! LING RAHAT SI EI CE SĂ FACĂ!!!
🍺🖐️ Euuuu
Felicitări, chear nu mai credeam că o să caștigâm.