Cunoaștem programul sezonului regular al Ligii a II-a! Nou promovatele Corvinul și Reșița le găzduiesc pe Ceahlăul și Slobozia, pe 5 august!
Federația Română de Fotbal a organizat astăzi, 20 iulie 2023, de la ora 12:00, cu aproape două săptămâni și jumătate înainte de startul noului sezon, tragerea la sorți pentru stabilirea programului jocurilor ediției regulare 2023-2024 a Ligii 2. Evenimentul a avut loc la Casa Fotbalului, în sala ”Ioan Chirilă” și i-a avut ca gazde pe Gabriel Bodescu, secretar general adjunct al FRF, și Mihai Andrieș, reprezentant al Departamentului Competiții al FRF.
Noul sezon de Liga 2 e programat să înceapă în data de 5 august, însă nu este exclus să debute mai devreme cu o zi sau două, în funcție de cum decid deținătorii de drepturi tv să programeze meciurile pe care le vor televiza.
Ediția 2023-2024 a eșalonului secund se va desfășura în același mod ca precedentul campionat, cu excepția faptului că nu se va mai disputa barajul de menținere/retrogradare între echipele situatie pe locul 5 în grupele de play-out. Asta, deoarece începând cu sezonul 2024-2025 Liga 2 va trece la un sistem cu 22 de echipe.
În play-off vor participa primele şase clasate, iar partidele se vor juca tur-retur, rezultând astfel încă 10 meciuri pentru fiecare formație. La finalul play-off-ului, primele două clasate vor promova direct în Liga 1, în timp ce ocupantele locurilor 3 și 4 vor disputa un meci de baraj cu locurile 8 și 7 din play-out-ul SuperLigii.
În play-out vor participa celelalte 14 echipe rămase, împărţite în două grupe, A şi B, cu câte şapte echipe fiecare. În grupa A vor evolua echipele clasate la finalul sezonului regular pe locurile 7, 10, 11, 14, 15, 18 şi 19, iar în grupa B vor evolua echipele de pe locurile 8, 9, 12, 13, 16, 17 şi 20. Participantele din fiecare grupă vor juca între ele o singură dată, rezultând un program de şapte etape şi câte şase meciuri pentru fiecare echipă. Din fiecare grupă a play-out-ului vor retrograda direct echipele clasate pe locurile 6 şi 7. Ca urmare a trecerii la un format cu 22 de echipe din ediţia viitoare de campionat, doar pentru sezonul 2023-2024 s-a renunţat la barajul de retrogradare care ar fi trebuit să se dispute între ocupantele locurilor 5 din fiecare grupă a play-out-ului, urmând a se reveni la acesta din sezonul viitor.”
Astăzi, FC Brașov nu are licență de a participa în Liga a 2-a și tocmai de aceea, FRF-ul a inclus-o în program și pe Progresul Spartac, prima sub linia de retrogradare la finele stagiunii precedente.
Programul complet al sezonului regular al ediției 2023-2024 al Ligii a II-a:
Etapa 1, 5 august 2023
AFK CSikszereda Miercurea Ciuc – CS Concordia Chiajna
FC Brașov / Progresul Spartac – CSC Dumbrăvița
CS Corvinul 1921 Hunedoara – ACSM Ceahlăul Piatra Neamț
CSM Reșița – AFC Unirea 04 Slobozia
ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Campionii FC Argeș
CS Mioveni – Gloria Buzău
CS Tunari – CSM Slatina
AFC Chindia Târgoviște – CSA Steaua București
FC Metaloglobus București – CSC 1599 Șelimbăr
FC Unirea Dej – CSM Alexandria
Etapa 2, 12 august 2023
CS Concordia Chiajna – CSM Alexandria
CSC 1599 Șelimbăr – FC Unirea Dej
CSA Steaua București – FC Metaloglobus București
CSM Slatina – AFC Chindia Târgoviște
Gloria Buzău – CS Tunari
Campionii FC Argeș – CS Mioveni
AFC Unirea 04 Slobozia – ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu
ACSM Ceahlăul Piatra Neamț – CSM Reșița
CSC Dumbrăvița – CS Corvinul 1921 Hunedoara
AFK CSikszereda Miercurea Ciuc – FC Brașov / Progresul Spartac
Etapa 3, 19 august 2023
FC Brașov / Progresul Spartac – CS Concordia Chiajna
CS Corvinul 1921 Hunedoara – AFK CSikszereda Miercurea Ciuc
CSM Reșița – CSC Dumbrăvița
ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu – ACSM Ceahlăul Piatra Neamț
CS Mioveni – AFC Unirea 04 Slobozia
CS Tunari – Campionii FC Argeș
AFC Chindia Târgoviște – Gloria Buzău
FC Metaloglobus București – CSM Slatina
FC Unirea Dej – CSA Steaua București
CSM Alexandria – CSC 1599 Șelimbăr
Etapa 4, 26 august 2023
CS Concordia Chiajna – CSC 1599 Șelimbăr
CSA Steaua București – CSM Alexandria
CSM Slatina – FC Unirea Dej
Gloria Buzău – FC Metaloglobus București
Campionii FC Argeș – AFC Chindia Târgoviște
AFC Unirea 04 Slobozia – CS Tunari
ACSM Ceahlăul Piatra Neamț – CS Mioveni
CSC Dumbrăvița – ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu
AFK CSikszereda Miercurea Ciuc – CSM Reșița
FC Brașov / Progresul Spartac – CS Corvinul 1921 Hunedoara
Etapa 5, 2 septembrie 2023
CS Corvinul 1921 Hunedoara – CS Concordia Chiajna
CSM Reșița – FC Brașov / Progresul Spartac
ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu – AFK CSikszereda Miercurea Ciuc
CS Mioveni – CSC Dumbrăvița
CS Tunari – ACSM Ceahlăul Piatra Neamț
AFC Chindia Târgoviște – AFC Unirea 04 Slobozia
FC Metaloglobus București – Campionii FC Argeș
FC Unirea Dej – Gloria Buzău
CSM Alexandria – CSM Slatina
CSC 1599 Șelimbăr – CSA Steaua București
Etapa 6, 9 septembrie 2023
CS Concordia Chiajna – CSA Steaua București
CSM Slatina – CSC 1599 Șelimbăr
Gloria Buzău – CSM Alexandria
Campionii FC Argeș – FC Unirea Dej
AFC Unirea 04 Slobozia – FC Metaloglobus București
ACSM Ceahlăul Piatra Neamț – AFC Chindia Târgoviște
CSC Dumbrăvița – CS Tunari
AFK CSikszereda Miercurea Ciuc – CS Mioveni
FC Brașov / Progresul Spartac – ACS Viitorul Pandurii
Târgu Jiu CS Corvinul 1921 Hunedoara – CSM Reșița
Etapa 7, 16 septembrie 2023
CSM Reșița – CS Concordia Chiajna
ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu – CS Corvinul 1921 Hunedoara
CS Mioveni – FC Brașov / Progresul Spartac
CS Tunari – AFK CSikszereda Miercurea Ciuc
AFC Chindia Târgoviște – CSC Dumbrăvița
FC Metaloglobus București – ACSM Ceahlăul Piatra Neamț
FC Unirea Dej – AFC Unirea 04 Slobozia
CSM Alexandria – Campionii FC Argeș
CSC 1599 Șelimbăr – Gloria Buzău
CSA Steaua București – CSM Slatina
Etapa 8, 23 septembrie 2023
CS Concordia Chiajna – CSM Slatina
Gloria Buzău – CSA Steaua București
Campionii FC Argeș – CSC 1599 Șelimbăr
AFC Unirea 04 Slobozia – CSM Alexandria
ACSM Ceahlăul Piatra Neamț – FC Unirea Dej
CSC Dumbrăvița – FC Metaloglobus București
AFK CSikszereda Miercurea Ciuc – AFC Chindia Târgoviște Fotbal
Club Brașov / Progresul Spartac – CS Tunari
CS Corvinul 1921 Hunedoara – CS Mioveni
CSM Reșița – ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Etapa 9, 30 septembrie 2023
ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu – CS Concordia Chiajna
CS Mioveni – CSM Reșița
CS Tunari – CS Corvinul 1921 Hunedoara
AFC Chindia Târgoviște – FC Brașov / Progresul Spartac
FC Metaloglobus București – AFK CSikszereda Miercurea Ciuc
FC Unirea Dej – CSC Dumbrăvița
CSM Alexandria – ACSM Ceahlăul Piatra Neamț
CSC 1599 Șelimbăr – AFC Unirea 04 Slobozia
CSA Steaua București – Campionii FC Argeș
CSM Slatina – Gloria Buzău
Etapa 10, 7 octombrie 2023
CS Concordia Chiajna – Gloria Buzău
Campionii FC Argeș – CSM Slatina
AFC Unirea 04 Slobozia – CSA Steaua București
ACSM Ceahlăul Piatra Neamț – CSC 1599 Șelimbăr
CSC Dumbrăvița – CSM Alexandria
AFK CSikszereda Miercurea Ciuc – FC Unirea Dej
FC Brașov / Progresul Spartac – FC Metaloglobus
București CS Corvinul 1921 Hunedoara – AFC Chindia Târgoviște
CSM Reșița – CS Tunari
ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu – CS Mioveni
Etapa 11, 14 octombrie 2023
CS Mioveni – CS Concordia Chiajna
CS Tunari – ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu
AFC Chindia Târgoviște – CSM Reșița
FC Metaloglobus București – CS Corvinul 1921 Hunedoara
FC Unirea Dej – FC Brașov / Progresul Spartac
CSM Alexandria – AFK CSikszereda Miercurea Ciuc
CSC 1599 Șelimbăr – CSC Dumbrăvița
CSA Steaua București – ACSM Ceahlăul Piatra Neamț
CSM Slatina – AFC Unirea 04 Slobozia
Gloria Buzău – Campionii FC Argeș
Etapa 12, 21 octombrie 2023
CS Concordia Chiajna – Campionii FC Argeș
AFC Unirea 04 Slobozia – Gloria Buzău
ACSM Ceahlăul Piatra Neamț – CSM Slatina
CSC Dumbrăvița – CSA Steaua București
AFK CSikszereda Miercurea Ciuc – CSC 1599 Șelimbăr Fotbal
Club Brașov / Progresul Spartac – CSM Alexandria
CS Corvinul 1921 Hunedoara – FC Unirea Dej
CSM Reșița – FC Metaloglobus București
ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu – AFC Chindia Târgoviște
CS Mioveni – CS Tunari
Etapa 13, 28 octombrie 2023
CS Tunari – CS Concordia Chiajna
AFC Chindia Târgoviște – CS Mioveni
FC Metaloglobus București – ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu
FC Unirea Dej – CSM Reșița
CSM Alexandria – CS Corvinul 1921 Hunedoara
CSC 1599 Șelimbăr – FC Brașov / Progresul Spartac
CSA Steaua București – AFK CSikszereda Miercurea Ciuc
CSM Slatina – CSC Dumbrăvița
Gloria Buzău – ACSM Ceahlăul Piatra Neamț
Campionii FC Argeș – AFC Unirea 04 Slobozia
Etapa 14, 4 noiembrie 2023
CS Concordia Chiajna – AFC Unirea 04 Slobozia
ACSM Ceahlăul Piatra Neamț – Campionii FC Argeș
CSC Dumbrăvița – Gloria Buzău
AFK CSikszereda Miercurea Ciuc – CSM Slatina
FC Brașov / Progresul Spartac – CSA Steaua București
CS Corvinul 1921 Hunedoara – CSC 1599 Șelimbăr
CSM Reșița – CSM Alexandria
ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu – FC Unirea Dej
CS Mioveni – FC Metaloglobus București
CS Tunari – AFC Chindia Târgoviște
Etapa 15, 11 noiembrie 2023
AFC Chindia Târgoviște – CS Concordia Chiajna
FC Metaloglobus București – CS Tunari
FC Unirea Dej – CS Mioveni
CSM Alexandria – ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu
CSC 1599 Șelimbăr – CSM Reșița
CSA Steaua București – CS Corvinul 1921 Hunedoara
CSM Slatina – FC Brașov / Progresul Spartac
Gloria Buzău – AFK CSikszereda Miercurea Ciuc
Campionii FC Argeș – CSC Dumbrăvița
AFC Unirea 04 Slobozia – ACSM Ceahlăul Piatra Neamț
Etapa 16, 18 noiembrie 2023
CS Concordia Chiajna – ACSM Ceahlăul Piatra Neamț
CSC Dumbrăvița – AFC Unirea 04 Slobozia
AFK CSikszereda Miercurea Ciuc – Campionii FC Argeș
FC Brașov / Progresul Spartac – Gloria Buzău
CS Corvinul 1921 Hunedoara – CSM Slatina
CSM Reșița – CSA Steaua București
ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu – CSC 1599 Șelimbăr
CS Mioveni – CSM Alexandria
CS Tunari – FC Unirea Dej
AFC Chindia Târgoviște – FC Metaloglobus București
Etapa 17, 25 noiembrie 2023
FC Metaloglobus București – CS Concordia Chiajna
FC Unirea Dej – AFC Chindia Târgoviște
CSM Alexandria – CS Tunari
CSC 1599 Șelimbăr – CS Mioveni
CSA Steaua București – ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu
CSM Slatina – CSM Reșița
Gloria Buzău – CS Corvinul 1921 Hunedoara
Campionii FC Argeș – FC Brașov / Progresul Spartac
AFC Unirea 04 Slobozia – AFK CSikszereda Miercurea Ciuc
ACSM Ceahlăul Piatra Neamț – CSC Dumbrăvița
Etapa 18, 2 decembrie 2023
CS Concordia Chiajna – CSC Dumbrăvița
AFK CSikszereda Miercurea Ciuc – ACSM Ceahlăul Piatra Neamț
FC Brașov / Progresul Spartac – AFC Unirea 04 Slobozia
CS Corvinul 1921 Hunedoara – Campionii FC Argeș
CSM Reșița – Gloria Buzău
ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu – CSM Slatina
CS Mioveni – CSA Steaua București
CS Tunari – CSC 1599 Șelimbăr
AFC Chindia Târgoviște – CSM Alexandria
FC Metaloglobus București – FC Unirea Dej
Etapa 19, 9 decembrie 2023
FC Unirea Dej – CS Concordia Chiajna
CSM Alexandria – FC Metaloglobus București
CSC 1599 Șelimbăr – AFC Chindia Târgoviște
CSA Steaua București – CS Tunari
CSM Slatina – CS Mioveni
Gloria Buzău – ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Campionii FC Argeș – CSM Reșița
AFC Unirea 04 Slobozia – CS Corvinul 1921 Hunedoara
ACSM Ceahlăul Piatra Neamț – FC Brașov / Progresul Spartac
CSC Dumbrăvița – AFK CSikszereda Miercurea Ciuc