Alte sporturi

Filip Jianu, favorit principal la turneul ITF de la Arad, a fost eliminat în optimi! Arădeanul Neică a ieșit în primul tur la dublu







Prima ediție a Trofeului „Ion Țiriac” este în plină desfășurare la Arad, pe terenurile bazei „UTA – TenisProfi”. Vorbim despre un turneu masculin din Circuitul ITF, cu premii în valoare de 15.000 de dolari.

Tenismanul român Filip Jianu, principalul favorit, a fost învins neaşteptat de cehul Matthew William Donald, cu 7-6 (8/6), 6-3, miercuri, în optimile de finală. Jianu (22 ani), aflat pe locul 350 în lume, a pierdut după o oră şi 53 de minute în faţa unui adversar de 18 ani care se află tocmai pe locul 1.081. Trei români s-au calificat în sferturile de finală, Bogdan Pavel, Dan Alexandru Tomescu (al patrulea favorit) şi Vlad Andrei Dancu (5).

Rezultatele de miercuri:

Simplu, optimi de finală

Matthew William Donald (Cehia) – Filip Cristian Jianu (N.1) 7-6 (8/6), 6-3

Bogdan Pavel – Federico Campana (Italia) 6-3, 3-6, 6-3

Dan Alexandru Tomescu (N.4) – Patrick Zahraj (Germania) 6-0, 6-2

Jakub Nicod (Cehia) – Gabriele Maria Noce (Italia) 6-3, 7-6 (7/2)

Vlad Andrei Dancu (N.5) – Ştefan Adrian Andreescu 4-6, 7-6 (8/6), 6-2

Denis Klok (Rusia/N.3) – Mihai Răzvan Marinescu 6-3, 6-7 (4/7), 6-3

Kai Wehnelt (Germania/N.6) – Jan Hrazdil (Cehia) 4-6, 6-1, 7-6 (7/4)

Juan Pablo Paz (Argentina/N.2) – Călin Manda 6-2, 7-5

Arădeanul Neică părăsise competiția la dublu încă din primul tur

Singurul jucător arădean înscris în competiție, Darius Neică, a făcut echipă la dublu cu Sergiu Rogoveanu și a părăsit turneul chiar în primul tur. Cei doi au fost învinși (1-6, 3-6) de perechea Ioan Alexandru Chiriţă (România)/Juan Pablo Paz (Argentina/N.3), care vor juca în semifinale. Rezultatele sferturilor de finală:

Dan Alexandru Tomescu (România)/Denis Klok (Rusia/N.1) – Tim Ruehl/Patrick Zahraj (Germania) 5-7, 7-6 (7/3), 10-7

Ioan Alexandru Chiriţă (România)/Juan Pablo Paz (Argentina/N.3) – Călin Manda/Mihai Răzvan Marinescu 6-4, 6-1

Federico Campana/Gabriele Maria Noce (Italia/N.2) – Dominic Ducariu (Germania)/Samuil Konov (Bulgaria) 6-4, 7-5

Matthew William Donald/Jakub Nicod (Cehia/N.4) – Dragoş Nicolae Cazacu (România)/Jesse Flores (Costa Rica) 7-5, 6-4.

 










Articole de la JOHNNYBET



Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Back to top button