Rednic a notat cu 7 victoria de la Craiova: „Ne-am jucat cu ocaziile împotriva unei echipe cu calitate, acum ar fi păcat să nu batem Dinamo”

UTA a confirmat creșterea în joc și calitatea superioară în dreptul jucătorilor ofensivi printr-o victorie ca o gură de oxigen pe „Ion Oblemenco”, din Craiova, în fața celor de la FC U Craiova 1948. Arădenii s-au impus cu 3-2, după ce au fost conduși cu 1-0, după reușita lui Chițu (29) și egalați la 2, prin Van Durmen (59). Diferența pe tabelă a fost făcută de reușitele semnate Fabry (37 – penalty), Ofosu (41) și Micovschi (64) pentru primul succes stagional în deplasare pentru „roș-albi” ce înseamnă părăsirea locurilor de baraj pentru menținerea în SuperLigă.
Rednic: „Un meci greu, pe care noi ni l-am făcut greu”
În afara de posesie și cornere, „Bătrâna Doamnă” i-a fost superioară echipei oltene la toate capitolele importante, șuturi la și pe poartă și ocazii de gol. Între altele, arădenii au avut și o bară pentru Andrej Fabry, unul dintre cei trei marcatori, care a contribuit și la reușita cu numărul doi a echipei sale. „Un meci greu, pe care noi ni l-am făcut greu. Iar am luat gol din corner, mă doare capul. Eu cred că e o victorie meritată, așteptată de toată lumea, de suporteri, de conducători, de staff, de jucători, pentru că perioada asta a fost grea, mai ales la început, când au fost multe schimbări. Jucătorii au început să se integreze și din punct de vedere fizic nu stăm rău, ne creăm și ocazii. În afară de goluri am avut bară, am avut alte situații de a marca, am fost egoiști la unele faze. Și Kevin (n.a. Luckassen) și Andrej (n.a. Fabry), chiar le-am spus că e importantă echipa în momentul de față, să nu jucăm pentru noi. Sunt exigent pentru că am pățit-o în ultimele două meciuri, ne-am jucat cu ocaziile și după aia am luat gol și am pierdut puncte. Mă bucur că victoria asta mai mult ca sigur o să ne dea încredere. Trebuie să rămânem modești, meciurile grele de acum încep. Vine partida de Cupă, o să dau posibilitatea și celorlalți jucători, cei care au fost aici și cei au rămas acasă. Pregătim cu seriozitate și meciul de Cupă pentru că ne interesează Cupa. Nu aș da nota 10 pentru meciul de astăzi, n-am fost de 10, acolo un 7. Ne-am jucat cu ocaziile împotriva unei echipe cu calitate. Ca echipă nu sunt puternici, dar individual au jucători foarte buni”, a spus Mircea Rednic la flash-interviurile ce au urmat după disputa cu FC U Craiova.
Surprins de alegerile lui Luckassen: „Unde era pe mijlocul porții a dat pasă…”
Întrebat de ce echipa sa se joacă cu ocaziile, antrenorul UTA-ei a adăugat: „Poate e precipitare, lipsă de inspirație, au ales soluția complicată în loc să o aleagă pe cea simplă. Au mai făcut un dribling, au fost egoiști, au existat situații clare. Chiar mă surprinde Kevin, în prima repriză a avut situații în care putea să paseze la Ofosu şi Andrej, dar nu a dat. Iar aici, unde era pe mijlocul porții, a dat pasă. Dar, e bine, le-am zis, a fost o perioadă dificilă și acum trebuie neapărat să acumulăm puncte. Am pierdut multe puncte pe mâna noastră, avem de recuperat. Chiar mă bucur pentru prima victorie în deplasare din acest sezon”.
„Sunt automatisme, deja ei încep să se înțeleagă, să înțeleagă ceea ce le cer eu”
Rporterii au remarcat faza frumoasă de la golul doi al UTA-ei, cu înșiruirea de pase și reușita de excepție a lui Ofosu. „Sunt lucrate aceste faze, golul cu Rapidul a venit după 11 pase și a pornit tot de la portar. Sunt exerciții care se fac la antrenamente, automatisme, deja ei încep să se înțeleagă, să înțeleagă ceea ce le cer eu. Dar, oricum, mai e mult de muncă. În apărare mă deranjează că luăm multe goluri, două cu Rapidul, două astăzi, cam multe”, a adăugat Rednic.
„Ne luptăm pentru un loc mai bun în clasament, nu vorbesc de retrogradare pentru că încă e devreme”
După confruntarea, pentru UTA urmează duelul de la Oradea, cu Dinamo, unul special pentru Mircea Rednic, care i-a antrenat pe câini în 5 rânduri. „Toate meciurile sunt speciale, mai ales după victoria asta. Ar fi păcat să nu legăm cu încă o victorie, cu Dinamo, rezultatul de azi. Eu le-am zis, nu cumva să trateze cu ușurință meciul de astăzi. Alte echipe cum a fost Rapidul și Farul, au venit puțin pe vârfuri și au avut probleme. Ne luptăm pentru un loc mai bun în clasament, nu vorbesc de retrogradare pentru că încă e devreme, nu e cazul. Nu am de ce să mă plâng acum, lotul e foarte bun, am concurență, e greu acum pentru că jucăm din trei în trei zile. Preocuparea noastră principală e ca băieții să se refacă, să se recupereze cei care au ușoare accidentări. Cei care au rămas acasă sau cei care nu au jucat azi să fie pregătiți și la meciul de miercuri, din Cupă, să răspundă prezent. Nu doar cu prezența în teren, să facă tot posibilul ca să scoatem un rezultat bun, pentru că și Cupa ne interesează”, a încheiat Mircea Rednic.
UTA a plecat spre Arad la bordul autocarului clubului imediat după finalul disputei cu FC U Craiova, iar de marți se mută la Oradea, acolo unde miercuri, de la ora 18, o întâlnesc pe cealaltă Craiova, Universitatea, în etapa a doua a Grupei D a Cupei României.


Bravo Rednic, bravo baieti. Uite ca se leaga jocul frumos care l-am vazut in ultimul timp si am venit si noi cu 3 puncte. Ar fi minunat sa legam cu inca o victorie, dar pentru asta trebuie modestie si concentrare, cum zice Rednic. Si mare, mare atentie in aparare, unde inca avem puncte slabe.
MISTER, SUPERB!!!, ACUM TOȚI VOR LINGE RAHAT DE VANILIE, CĂ DĂ BINE!!!! SĂ LAUDE UTA ȘI VAII CE ECHIPĂ AVEM!!! PÂNĂ LA PRIMA INFRÂNGERE, CÂND IAR VOR SPUNE….VAI CE SLABĂ ESTE UTA!!!! SUPORTERI..PESCARI!!!
Mister, ai știut tot timpul ce faci. Ai reușit să încropești o echipă din mers. Lucrurile arată tot mai bine.
Ziceai în urmă cu vreo două săptămâni cănd erai apostrofat (pe nedrept) de pariori și nu de știutori de fotbal, că vei pleca atunci când proiectul e pe picioare… Ei bine, să nu cumva să îndrăznești!
Nu fă greșeala lui Balint, mai ales că ești net, NET superior lui ca antrenor.
Multă baftă și sănătate în continuare!
💪UTA, Forever!