UTA Arad

Rednic: „Când faci cadouri de cascadorii râsului, plătești! Antrenorul e de vină și mi-o asum, le-am zis să nu-și facă reproșuri!”





Mircea Rednic a fost umilit la cea de-a 450-a prezență pe banca unei echipe din SuperLigă. UTA a suferit cea mai drastică înfrângere stagională, 0-4 la Iași și intră serios în „horă”. Chiar dacă arădenii au mai încasat în acest sezon patru goluri, de la Craiova în Bănie și la Arad, de la CFR Cluj, reușise – totuși – să și marcheze și ei, ceea ce nu s-a întâmplat azi pe arena „Emil Alexandrescu”.

Ceva ocazii au fost, posesia balonului clar în favoarea „Bătrânei Doamne”, raportul cornerelor, de asemenea, doar că erorile dintr-o defensivă visătoare au fost prea mari pentru a devita dezastrul. La final, Rednic a amintit de cadourile făcute de echipa la reușitele semnate Camara (cu aportul lui Benga), Marchioni și Skuka. Doar reușita de 1-0 a lui Roman poate fi considerată o fază lucrată a gazdelor, cu toate că și acolo Mihai putea întrerupe totul cu o alunecare. „Nu am cum să nu fiu supărat, pentru că am făcut multe cadouri. În afară de primul gol, când am fost surprinși, restul au fost cadouri. Ca joc, am dominat în prima repriză. Am ajuns în fața porții, dar nu am dat goluri. Ei au speculat greșelile noastre și ne-au taxat. Am avut posesia. Până acum nu am avut posesia, dar degeaba dacă nu marchezi sau câștigi. Încă nu am găsit soluții în atac. Costache nu e chiar vârf, iar Effi care a intrat încă nu e pregătit. Când faci cadouri, atunci plătești. Asta nu înseamnă că iau din meritele Iașiului, care au știut ce să joace. Ne-au așteptat, ne-au lăsat să avem posesie și chiar dacă i-am surprins cu centrări, ori au fost prost date, ori nu am avut suficienți jucători în careu. Dacă pierzi un meci, deja ai emoții. Diferența de scor a fost cam mare la felul cum au jucat băieții mei” a declarat Mircea Rednic, redat de digisport.ro.

„Puriul” susține că a improvizat din cauza faptului că unii jucători au venit mai târziu și obosiți de la echipele lor naționale și s-a referit în special la martinicani. Nu e prima oară, când e întreruperea pentru naționale. Poulolo și Damian au zburat vreo 15.000 de kilometri. Au venit obosiți și accidentați, a trebuit să improvizez. Au fost unii jucători care au sosit la lot, după pauza internațională, joi noapte (n.r. 27 martie), iar noi vineri am ajuns la Iași. Dar asta nu e o scuză, restul trebuiau să arate că mă pot baza pe ei, nu putem fi o echipă de 12 jucători”, a adăugat tehnicianul.

Mircea Rednic încearcă să stingă „incendiul” din vestiarul arădenilor după un astfel de eșec dur și-și asumă rezultatul: „Urmează să jucăm acasă cu Botoșaniul, le-am zis să nu-și facă reproșuri. Câștigăm împreună și pierdem împreună! Clar că atunci când pierzi, antrenorul e de vină și mi-o asum. Poate nu am reușit să îi recuperez. La atitudine nu am ce să le reproșez, că de jucat au jucat. Greșeală, gol, greșeală, gol și după aia e greu să revii. Au fost cadouri de cascadorii râsului. Preluare pe coconete, ală iese din poartă și face fault când ăla era cu spatele la joc, iar noi ne-am ratat ocaziile”.

UTA a alunecat pe locul 12 după acest eșec, fiind întrecută la golveraj chiar de ieșenii lui Miriuță.










Articole de la JOHNNYBET



7 comentarii

  1. „Urmează să jucăm acasă cu Botoșaniul, le-am zis să nu-și facă reproșuri. Câștigăm împreună și pierdem împreună! Clar că atunci când pierzi, antrenorul e de vină și mi-o asum. Poate nu am reușit să îi recuperez.”

    De data asta laud atitudinea antrenorului de dupa meci.

    8
    1
    1. normal ca si-o asuma, oricum nu il trage nimeni la raspundere….. cat sunteti de naivi sa credeti tot ce va abureste omul asta

      3
      1
      1. Pe mine nu m-a aburit si nu ma abureste niciodata, chiar am fost acuzat ca am ceva cu el si il critic mereu. Dar hai sa fim obiectiv si pentru binele UTA-ei: cand e ceva de apreciat atunci sa o facem.

        4
        0
  2. Cadori sau nu mai conteaza sa pierdut fara drept de apel,tot meciul au centrat numai pe portar parca dadeau mingea acasa, nu pot sa inteleg ce sa pregatit doua saptamani. Echipa sa prezentat foarte slab si nu poti pierde de maniera aceasta, iar toti care au intrat pe parcurs au fost penibili ce mai in staga sau in dreapta Iasul a jucat cu cap au luat cele 3puncte si neau btut usturator.Greu de digerat, mare rusine si trezirea pana nu este prea tarziu.Haide UTA ARAD.PACAT DE ACEI MINUNATI SUPORTERI CARE AU STRABATUT ATATA DRUM,Totusi sa ne adunam cu totii si sa speram la salvarea de la retrogradare.Haide UTA.

    13
    0
  3. Bătuți de internaționali, în frunte cu Iliev.! Internaționali la,, fără frecventa „. Toți stau, la ei pe banca suspinelor. Bătuți,, cu posesie cu tot, ca o pedeapsa pentru singura strategie abandonata. Adică lunga și pe a doua. Se pune întrebarea când începe meciul pentru unii.? O parte încep în min. 30 restul în etapa următoare. Trei portari nici cât pensionarul Balgradean. Un Roman, care trece la o vârstă, peste Benga ca peste Iurasciuc. UTA, nu pare, ci chiar este în disoluție. Vor lupta, cu onoare, din păcate cu limite. Banii pe Mihai o sa meargă la Rednic și 10,12 rezilierii compensatorii. La UTA, necesitățile parca sunt aliniate în funcție de urgenta. Nu antrenorul manevrează tot clubul. Iată peste Miriuta, Cornel Sfaitzer, cunoscut om de fotbal și la Botoșani. Fără oameni de fotbal, stadionul nou are rol de ieșire la iarba verde și pop korn. Apoi vin fotbaliștii.. Ce imagine funesta cu un Durmen ca o papusa stricata. În fond acum începe lupta S-a dorit o liniște izbavitoare. Se pare ca ea poate veni doar după,, drumul crucii”, Via dolorosa. Curaj și sus capul.!!

    11
    2
  4. Marela Will a scris o piesă, Comedia erorilor, la Iași UTA a jucat comedia erorilor cu Mircea Rednic regizor. Pe Effi poți să-l antrenezi mult și bine că va juca tot așa iar M Poku, chiar dacă are execuții, are doar două viteze: încet și pe loc. Meciul a semănat cu unul de box între un supergreu și o semimuscă în care cel fară șansă s-a mișcat cu agilitate și a punctat în timp ce greul a lovit în aer.Mi-e groază de meciul cu Botoșaniul dar poate va fi bine.

    11
    0
  5. Mascaeiciul asta zice ca isi asuma!ce anume iti asumi ma pacalici ai adus uta in bataia de hoc a ligi 1 sa te bata iasiul c 4 0 si sa nu iti dai demisia macar faptic ca nu ti o aproba meszar esti mic de tor ma rednic ezti zero caracter!sa iti fie rusine!

    14
    4

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Back to top button