Baschet

Baschetbalista Monika Brosovszky – cu inima frântă, mama sa a plecat lângă golgheterul all time al UTA-ei în Liga 1!




Cea mai iubită baschetbalistă din istoria Aradului se desparte de mama sa. Monika Brosovszky și-a exprimat durerea pierderii părintelui pe o rețea de socializare: ”De astăzi mama mea este un Înger! Ea a fost sufletul casei noastre, sprijinul și lumina vieții mele. A fost un Om bun, puternic și plin de iubire, iar tot ce sunt astăzi i se datorează ei! Mulțumesc pentru tot ce mi-ai oferit și pentru iubirea necondiționată! Te voi iubi mereu, drum lin către cer, mamă dragă, vei rămâne veșnic în inima mea!”

Anne Marie Brosovszky (Frau) avea 75 de ani și a trebuit să trăiască cu durerea pierderii premature a soțului său. Ladislau Gioni Brosovszky, nimeni altul decât golgheterul all time al echipei UTA în Liga 1, cu 100 de reușite, s-a stins la vârsta de 39 de ani. Se întâmpla de Crăciun, în anul 1990 și de atunci Anne Marie Brosovszky a devenit principalul sprijin pentru fiica Monika, aflată la începutul carierei sale de baschetbalistă. Iar „Minunea Blondă” a baschetului românesc a scris istorie în sportul arădean, precum tatăl său.

În aprilie 2022, când tribuna a II-a a arenei „Francisc Neuman” a luat numele lui Gioni Brosovszky, Monika își declara iubirea pentru ambii părinți, mama sa fiind și ea prezentă la evenimentul de gală. „Durerea despărțirii nu dispare niciodată, doar ne obișnuim cu ideea că trebuie să trăim, să mergem mai departe fără persoanele dragi. Din acel moment tatăl meu pentru mine a devenit îngerul meu păzitor. Știu că el și-a dorit ca eu să joc baschet la un nivel înalt. Și-a dorit să fiu o campioană, și-a mai dorit să ajung la lotul național și să joc în străinătate. L-am purtat mereu în suflet și mă bucur enorm și sunt mândră că am putut să-i îndeplinesc toate dorințele. Toate realizările mele, succesul și omul care sunt astăzi se datorează de fapt părinților mei. Vreau să-i mai spun odată mamei mele că o iubesc maxim, să-i mulțumesc întregii mele familii ce a fost și este mereu alături de mine”, spunea, vădit emoționată, titrata baschetbalistă retrasă din activitate în anul 2018.

Monika Brosovszky a câștigat 7 titluri de campioană a României (4 cu ICIM Arad și 3 cu CSM Târgoviște) și are 270 de selecții la echipa națională. Baschetbalista s-a căsătorit cu Gabriel Boriga, fost președinte al  clubului CSM Târgoviște, dar și fost primar al orașului dâmbovițean. ”Astăzi a plecat dintre noi una dintre cele mai excepționale femei pe care le-am întâlnit până acum. A fost o Mamă care a dus iubirea pentru fiica ei dincolo de orice limită sau obstacol, o Bunică dedicată în întregime educării perfecte a nepotului ei, o Soție iubitoare, răbdătoare și înțelegătoare, un OM cum rar, extrem de rar, mai există …Îți mulțumesc pentru tot, Muter! Drum lin spre ceruri…” – e mesajul lui Boriga, postând o poză cu soacra sa și fiul Alex, de când acesta era mic.

Cei care doresc să-și ia rămas bun de la  Anne Marie Brosovszky sunt așteptați sâmbătă și duminică, între orele 17:00-22:00, la Casa Funerară ROSTYL, situată în Arad, strada Cocorilor 27. Înmormântarea va avea loc la cimitirul Pomenirea, luni 23 februarie, de la ora 12.

Dumnezeu să o odihnească în pace și sincere condoleanțe familiei!








Articole de la JOHNNYBET



2 comentarii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Back to top button