Fotbal judetean

Șiriana Șiria are cele mai moderne vestiare din județ: „Un spațiu neutilizat de 15 ani l-am redat comunității” + FOTO




Stadionul din județ ce a găzduit-o pe UTA în vremuri în care arena „Francisc Neuman” era în plină construcție, iar „Motorul” a intrat și el în renovare, a suferit – la rându-i – lucrări de cosmetizare și de ieri are cele mai elegante vestiare din județ. Fosta discotecă din incinta stadionului „Otto Greffner” din Șiria a fost transformată radical de autoritățile locale, sprijinite de sponsori, iar ceea ce a ieșit e de-a dreptul spectaculos raportat și la nivelul la care Șiriana este în acest moment.

Echipa preluată de Norbert Polgar în această iarnă are statutul de nou promovată în Liga a IV-a Mavros și ocupă locul 9 după 13 partide. Însă, tehnicianul și fotbaliștii săi știu că trebuie să-și ridice nivelul după ceea ce au primit de ieri la „cheie”, iar prima ocazie să o facă este sâmbătă, de la ora 11, cu vecinii de la Podgoria Pîncota, chiar pe teren propriu.

Valetin Bot: „Mai rămâne doar ca tinerii comunei noastre să vină să facă sport”

Până una alta, noile vestiare au fost sfințite ieri de un sobor de preoți, la eveniment participând și Sergiu Bîlcea, vicepreședintele Consiliului Județean Arad, dar și Dinu Maghici. „Secundul” lui Florin Maxim la Corvinul nu putea rata evenimentul clubului pe care el l-a resuscitat în urmă cu 5 ani, în parteneriat cu primarul Valentin Bot și consilierul local Viorel Popa. „Am început renovările la vestiare în luna noiembrie, am schimbat gresia, am mai efectuat mici modificări de spații și zugrăveli. Mobilierul este recondiționat, scaune și canapele retapițate, totul cu eforturi propri. Un spațiu neutilizat de 15 ani, de când a fost discotecă, l-am redat comunității. Cei peste 100 de copii de la grupele de copii se vor bucura de condiții foarte bune, ambient modern, curat, dușuri cu apă caldă, mai rămâne doar ca tinerii comunei noastre să vină să facă sport. Tot ceea ce facem trebuie să dăinuie, să fie întreținut de urmașii noștri, așa ne-am ghidat în toate proiectele pe care le-am implementat în comuna Șiria”, ne-a mărturisit edilul comunei natale a lui Ioan Slavici.

„Natural, pe măsură ce copiii din zonă vor crește, vom evolua la nivelul la care ni-l vom permite”

Cum spuneam, investițiile în baza sportivă de la Șiria obligă, însă – pe de altă parte – Valentin Bot e precaut și susține că nu dorește să facă greșelile altor cluburi din județ. „Unde vom fi din punct de vedere fotbalistic? Depinde de antrenori, jucători, de dăruința lor și – bineînțeles – de finanțarea care va fi în anii viitori, de sponsorii pe care vom reuși să-i apropiem de noi. Comunitatea oferă o bază materială cu care ne mândrim, este printre cele mai moderne din județ și natural, pe măsură ce copiii din zonă vor crește, vom evolua la nivelul la care ni-l vom permite. Nu vrem să repetăm greșelile altor cluburi care au sărit etape și astăzi aproape au dispărut”, mai afirmă primarul din Șiria.

 








Articole de la JOHNNYBET



Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Back to top button