„Știli” a debutat cu trei puncte muncite pentru o prezența în „careul de ași”: ACB Ineu II – Unirea Sântana 1-2

„Lanterna roșie” a Ligii a IV-a nu i-a făcut un debut tocmai ușor lui Adrian Abrudean pe banca Unirii Sântana. Beneficiind de aportul a 7-8 jucători care evoluează și în Liga a 3-a, ACB Ineu s-a predat greu în fața uneia dintre favoritele la câștigarea campionatului: 1-2.

Gazdele au început curajos și Ndoye (șut de la distanță) și mai ales Roșu (ratare din numai 3 metri după o fază fixă) au avut situații de gol. Având de partea s-a experiența, echipa vizitatoare a punctat la prima sa ocazie importantă. În minutul 24, după o acțiune prelungită, Kozma l-a găsit pe Stanciu în 7 metri și acesta din urmă l-a bătut pe Tulcan cu un șut din întoarcere. Tot Vlăduț Stanciu putea mări avantajul echipei sale la pauză, dacă nu ar fi finalizat pe lângă din poziție de unu la unu cu Tulcan.

Doar că repriza secundă a început perfect pentru Sântana. Kozma a mai oferit un „assist” (fază la care a și fost accidentat destul de grav), Stanciu a sărit peste balon și Burlă a marcat la colțul scurt din 15 metri. Clipotă și Călin au mai ajuns periculos la finalizare pentru gazde, dar și Pașca a irosit o șansă mare din poziție de unu la unu cu portarul advers. Ineul a marcat doar în ultimul minut de joc regulamentar, prin senegalezul Ndoye, care a transformat excelent o lovitură liberă din stânga, mingea lovind și bara de la colțul lung.

Ineul mai pierde un joc și rămâne pe ultima poziție în clasamentul Ligii a IV-a, dar adevărata miză apare mâine, de la ora 14, în meciul cu Pecica, tot de pe „Central”. „Am împărțit egal minutele pentru unii jucători care vor juca și mâine. Păcat, puteam conduce noi la ce ocazii am avut, după care au marcat adversarii la greșeală personală. Au fost mai eficienți decât noi, altfel meciul a fost echilibrat. Le-a fost și mai ușor să joace după golul de 0-2, am încearcat să revenim în joc, dar am reușit doar golul de onoare”, a spus Teodor Mihuț, antrenorul secund al ACB-ului.

Fiindcă Felnacul stă, Sântana va petrece săptămâna dinaintea inaugurării noii baze sportive din oraș pe locul 4, cu 20 de puncte acumulate. „O victorie importantă, muncită. Am luat gol la ultima fază, dar în rest a fost un meci în mare parte controlat de noi împotriva unui adversar care a folosit și o parte din fotbaliștii care evoluează și în Liga a 3-a. Eu mă bucur că s-a întâmplat așa, pentru că în acest fel mi-am văzut noua echipă în compania unor jucători obișnuiți să joace mai sus. Păcat de accidentarea juniorului Kozma, sper să nu fie gravă. Băieții au avut atitudine și s-au implicat în joc, iar rezultatul este foarte important. Urmează un meci acasă, inaugurăm noua bază cu teren sintetic de la Sântana, în compania unei alte formații pe care am antrenat-o, Victoria Zăbrani”, a precizat Adi Abrudean, antrenorul „roș-negrilor”.

Ineu: Tulcan – Temian, Roșu, Clipotă, F. Nica (46 Udrescu) – Buza (46 Călin) – Ioniac (58 Toure), Kone, Ndoye, Pop (46 Bekono) – Banam (58 Șerban). Antrenor: Teo Mihuț

Sântana: Dagău – Politic, Calvin, Nistor, Savin – Filimon, Simion, Ursoi, Kozma (50 M. Pașca) – Burlă, Stanciu (72 Marc). Antrenor: Adi Abrudean.

Arbitri: Cristian Coroban – Gabriel Hărduţ, Ionuț Sîrban Ionut. Observatori AJF: Leontin Buda, Daniel Scridon