Stanciu a „lovit” la ultima fază, „roș-negrii” rămân primii: Păulișana Păuliș – Unirea Sântana 1-2

Liderul Unirea Sântana a rezolvat una dintre deplasările grele ale sezonului la ultima fază. La Păuliș, fundașii Ianc și Bercu au marcat până la pauză, în partea secundă meciul a fost destul de echilibrat, dar specialistul golurilor târziu, Vlăduț Stanciu, a „lovit” din nou.

Vizitatorii au început meciul cu o ocazie importantă, semnată Brad. Lansat în bandă după devierea lui Trabalka, fostul mijlocaș al Lipovei a preferat să dea tare în locul unui șut plasat și a trimis peste poartă. A fost nevoie de urcarea în atac a lui Marcel Bercu la o fază fixă, pentru o reluare cu sete, sub bară, la recentrarea lui Trabalka. Era minutul 25, pentru ca zece minute mai târziu, scorul să fie din nou egal: 1-1. Mandache a excutat un corner pe colțul lung, iar Ionuț Ianc a reluat plasat, cu stângul, lângă bara porții lui Mucha.

Totul rămânea să se decidă în partea secundă, cu Sântana ceva mai prezentă în atac. După ce a intrat pe teren, Stanciu l-a întrebuințat serios pe Horvat în două ocazii, iar în replică Brândușe a avut un șut bun din 12 metri scos de Mucha. După ce și D. Marc a ratat incredibil din apropiere, meciul părea să decurgă spre un rezultat de egalitate ce le-ar fi convenit celor de la Felnac, care ar fi revenit pe primul loc. A venit, însă, cel de-al patrulea minut de prelungire, când Bercu a pasat lung, mingea a bătut după Trabalka și Ianc, care au sărit la cap, Horvat a ieșit din poartă, iar Stanciu l-a lobat elegant din 14 metri ușor lateral stânga: transversală-gol. 1-2, rezultat final.

Ianc: „Echitabil era egalul”

Păulișul ajunge la al treilea eșec la rând, al doilea pe teren propriu, după surprinzătorul 0-1 cu Beliu. „Păcat că pierdem puncte pe greșeli personale copilărești. Sântana nu a fost cu nimic mai bună decât noi astăzi, nu pot spune că noi am făcut un joc grozav, echitabil era egalul. Ne-au și lipsit ceva jucători și cu toate astea nu am avut mari probleme în fața unei echipe ce-și bazează mult jocul de atac pe mingile lungi pe Trabalka, cu acesta care deviază baloane pentru colegii săi din linia a doua. E un moment greu, neplăcut pentru noi, am luat un singur punct din 12 posibile în ultimele etape și ne-am fi dorit să fim mai sus în clasament. Eu sper să ne revenim la Socodor, să avem o tresărire de orgoliu în fața echipei de pe locul 2”, spune Ionuț Ianc, puternicul fotbalist al Păulișului, colge de generație cu Man sau Petre la Atletico și UTA.

Bercu: „La câte ocazii am avut nu trebuia să ne bucurăm doar la ultima fază”

Așadar, „roș-negrii” iau tot potul în Podgorie și rămân primii în clasamentul Ligii a 4-a. „Era o deplasare grea, împotriva unei formații ce va pune serioase probleme în acest sezon dacă va fi în efectiv complet. Având cel puțin 4-5 ocazii mari de a marca, pe lângă goluri, eu zic că am meritat cele trei puncte. Nu ar fi trebuit să ne bucurăm doar la ultima fază, dar asta a fost, bine că am câștigat. ne-am și luat revanșa, fiindcă Păulișul ne-a scos din Cupă, dar mai ales ne menținem locul în fruntea clasamentului. Eu zic că avem echipa cea mai bună și vom demonstra asta. Până una alta, vrem să terminăm anul cu două victorii, cu Pâncota și la Felnac, pentru a avea o iarnă liniștită”, afirmă Marcel Bercu, fundașul lui Ciubăncan.

Păuliș: Horvat – E. Calancea, Pleșca, Ianc, R. Varga  – Rus, L. Grigorian, Mandache, J. Grigorian (67 D. Grigorian)  – N. Marc – Fl. Brândușe (89 Ștefan). Antrenor: Vasilică Georgiu

Sântana: Mucha – Dochița (45 Kozma), Savin, Bercu, Stoin – Simion, Martin (68 Stanciu) – Șulea (46 Politic), Olteanu (84 Marc), Brad (68 Ursoi) – Trabalka. Antrenor: Marius Ciubăncan

Arbitri: Sorin Saladea – Emil Cristea, Sebastian Pantea.

Observatori AJF: Leotin Buda, Marian Nedelea