Business

Tragedie în fotbalul românesc: Dinamovistul Ekeng a decedat după ce a căzut ca secerat în minutul 71 al meciului cu Viitorul

Jucătorul camerunez al echipei FC Dinamo, Patrick Ekeng, 26 de ani, s-a prăbuşit pe teren în minutul 71 al meciului Dinamo-Viitorul. Ekeng a căzut la mijlocul terenului, fără să fie atins de nimeni. Camerunezul a fost transportat de urgenţă la Spitalul Floreasca.

Potrivit DigiSport, la doar 7 minute după ce Mircea Rednic l-a trimis în teren în confruntarea cu Viitorul, mijlocaşul la închidere de 26 de ani din Camerun s-a prăbuşit pe teren şi a rămas inert. Imediat, jucătorii Viitorului au trimis mingea în aut, realizând că este vorba de o problemă gravă. Ambulanţa a pătruns imediat pe teren, iar medicii i-au acordat primul ajutor, pentru ca apoi să îl transporte la Spitalul de Urgenţe.

Din reacţiile avute de jucători, problemele lui Ekeng erau extrem de grave. Ionel Dănciulescu, directorul sportiv al lui Dinamo, a fost surprins de camerele de filmat plângând în hohote. De notat că jucătorul african fusese ultimul jucător schimbat de Mircea Rednic. După ieşirea lui, Dinamo a rămas în inferioritate numerică, iar Viitorul a reuşit golul egalării din penalty, prin Măţan, în minutul 84.

Suporterii lui Dinamo s-au deplasat şi ei la spitalul Floreasca pentru a fi alături de mijlocaşul „câinilor” şi a afla informaţii despre starea fotbalistului de la faţa locului, însă în jurul orei 23,30 au aflat că favoritul lor decedase.
Din informaţiile ProSport, la ora 22:50, pe fişa lui Ekeng scria şoc cardiogen. Contactat de ProSport, un medic specialist din Bucureşti a explicat: „Şocul este generat de inimă. Este o boală cardiacă. O stare metabolică care are la bază sistarea circulaţiei sângelui prin oprirea inimii către organele vitale: creier, rinichi… mai ales creierul”.
Conform Dolce Sport, apropiaţii fotbalistuli au fost anunţaţi că manevrele de resuscitare au eşuat, după peste 70 de minute.
Cine este Patrick Ekeng?

În vârstă de 25 de ani, Ekeng Ekeng a evoluat ultima oară pentru clubul spaniol Cordoba CF, pentru care a adunat 14 meciuri şi a marcat un gol în Primera Division. Patrick Claude Ekeng Ekeng şi-a început cariera în Europa la clubul francez Le Mans şi a mai jucat pentru Rodez (Franţa) şi Lausanne (Elveţia).

2015-2016: FC Dinamo Bucureşti

1 gol a marcat Patrick Claude Ekeng Ekeng în Primera Division în partida Getafe – Cordoba 1-1, din campionatul trecut.

2 selecţii are Patrick Claude Ekeng Ekeng pentru prima reprezentativă a Camerunului.

14 partide a adunat Patrick Claude Ekeng Ekeng în tricoul spaniolilor de la Cordoba în Primera Division.

34 de meciuri a jucat Patrick Claude Ekeng Ekeng pentru Le Mans în liga a doua a campionatului francez.