05/12/2020

sportarad

stiri sportive din judetul arad

De la ora 17, pe unul dintre terenurile Complexului Oliva Nova Beach and Golf Resort, echipa fanion a Aradului dispută primul amical al stagiului de pregătire din Spania. Adversară îi este formația din eșalonul patru german, TSV Steinbach. Iată echipele de start, cu mențiunea că Laurențiu Roșu a decis să-i menajeze pe Miron, Strătilă și Adili, fundașul macedonian neevoluând nici sâmbăta trecută, cu Cermeiul. Noua achiziție Dumitru Muntean, e testat de această dată ca mijlocaș dreapta.

UTA: Barna – David, Celea, Gligor, Copaci – Muntean, Chindriș, Copil, Vlad – Andor, Petre.

TSV Steinbach: Bibleka – Kunert, Herzig, Schuster, Strujic – Müller, Trkulja, Kranitz, Marquet – Burgio, Adamyan.

Min. 1: A început meciul

Min. 3: Copil a trimis peste transversală, după o acțiune inițiată de Petre și respinsă de un fundaș advers din fața lui Andor, care joacă al doilea vârf în acest meci

Min. 5: Și celălalt mijlocaș central utist , Chindriș a trimis un șut de la distanță, dar Bibleka a reținut

Min. 13: Adamyan are o acțiune personală în careul arădean, dar Barna îi blocheză bine unghiul de șut

Min. 20: Au trecut primele 20 de minute ale amicalului de la Oliva Nova, destul de echilibrate. Munteanu ajunge pe banda stângă, postură din care a marcat 8 goluri în tur la Satu Mare, iar Vlad e încercat mijlocaș dreapta

Min. 30: Barna a reacționat la șutul din interiorul careului al lui Müller

Min. 34: Și Kunert îi dă de lucru lui Barna, care e tot mai întrebuințat de adversari

Min. 37: David și-a încercat șutul de la mare distanță, un adversar e pe traiectorie și deviază balonul. Cornerul a rămas fără rezultat

MIN. 40: GOL UTA! Vlad marchează din apropiere, urmărind o minge respinsă de portarul advers la finalizarea lui Petre, venită din centrarea lui Andor de pe dreapta: 1-0

Min. 42: Copil a încercat o execuție de efect de la 32 de metri, mingea s-a dus puțin peste poartă

Min. 44: Repriza se încheie cu o nouă fază fixă a nemților. Schuster a reluat cu capul peste poartă după o lovitură de colț

Min. 45: Michel Vlad decide până acum amicalul dintre UTA și  TSV Steinbach. E pauză la Oliva Nova

Min. 46: S-a reluat meciul, cu UTA având o cu totul altă formulă de jo și anume: Mara – Polgar, Filaret, Manea, Burlă – Costin, Tarcea, Jorza, Vâlceanu – Stahl, Curtuiuș. La nemți mai joacă: Bremer, Tahiri, Reith, Bisanovic, Deniz, Jesic, Dulleck, Kulikas

Min. 47: Stelistul Vâlceanu a avut nevoie doar de 1 minut să se remarce în alb-roșu. Micuțul mijlocaș a făcut o cursă pe stânga, a pătruns în careu de unde a șutat în bara de la colțul lung, Curtuiuș a urmărit, dar a fost blocat în momentul finalizării

Min. 50: UTA a început în atac, iar Vâlceanu putea face 2-0, dacă arbitrul nu dicta offside la o respingere în față a lui Bibleka la șutul lui Stahl

Min. 60: Echipa germană beneficiază de un penalty, din care Tahiri face 1-1. Faultul în careul arădean a fost comis de Alex Manea.

Min. 73: Nemții preiau conducerea după un corner.  Bremer s-a înălțat frumos din mijlocul careului și și-a plasat lovitura de cap în plasa porți apărate de Mara: 1-2

Min. 79: Burlă și-a încercat șutul de la 30 de metri mingea s-a dus peste

Min. 85: Utiștii domină teritorial finalul de meci, dar nu se apropie îndeajuns de mult de buturile adverse. Astfel, și-au încercat șansa de distanță prin Burlă (lovitură liberă peste poartă) și Manea (șut parat de Bibleka)

Min. 90+1: Fluier finalla Oliva Nova, UTA pierde primul amical în Spania, în fața celor de la TSV Steinbach. Arădenii conduceau la pauză după golul lui Vlad.