13141516171819
20212223242526
2728

Egali cu campioana Austriei: UTA – Strum Graz 1-1

Începând cu ora 12, la Oliva Nova, UTA se află față în față cu campioana Austriei. Împotriva celor de la Sturm Graz, Laurențiu Roșu a început cu o formulă apropiată de cea pe carear putea s-o utilizeze în campionat. Vîlceanu, Jorza și Petre sunt juniorii UTA-ei.

Tot restul lotului este la dispoziția lui Laurențiu Roșu cu excepția lui Andor, ținut pe margine azi de o problemă la nervul sciatic.

Meciul poate fi urmărit în format Live Vedeo AICI

Formații oficiale:

UTA: Miron – David, Manea, Gligor, Filaret – Strătilă, Chindriș, Jorza, Vîlceanu – Petre, Curtuiuș.

Sturm Graz: Gratzei – Schutztenauer, Luck, Ehmann, Schoissengeyer, Jeggo, Alar, Stankovic, Zulechner, Piesinger, Lykogiannis.

Arădenii conduc cu 1-0 din minutul 8, după un debut bun de partidă. Strătilă a centrat cu stângul de pe partea dreaptă, Petre a sărit fals, iar Curtuiuș a trimis cu capul în plasă din 5 metri: 1-0.

Austriecii au avut și ei două acțiuni bune, terminate,  cu finalizări pe lângă stâlpul din stânga lui Miron.

În minutul 17, Strătilă a avut o nouă acțiune în viteză pe dreapta, a schimbat partea până la Vîlceanu, care a șutat puternic de la 20 de metri , dar portarul advers a reținut în doi timpi .

Sturm Graz a replicat imediat, Miron respingând cu piciorul din fața lui Zulechner, din numai 7 metri

Miron a reținut o reluare la firul ierbii trimisă de Lykogiannis din mijlocul careului, după o centrare venită de pe dreapta

Final de repriză la Oliva Nova, cu UTA în avantaj pe tabelă: 1-0, după reușita lui Curtuiuș

S-a reluat partida la Oliva Nova, cu Adili, Copaci, Copil, și Muntean în locurile lui Gligor, Filaret, Chindriș și Vîlceanu. De menționat ar fi că UTA nu mai are acum trei juniori în teren. Două modificări la pauză și pentru Sturm Graz: în locul portarului Schützenauer a intrat Ehmann, iar Huspek l-a schimbat pe Kienast.

UTA a continuat jocul bun, iar Petre a avut un șut bun din colțul de 16 metri mult peste poartă. Apoi, Manea a încercat un șut de la 35 de metri, cu pământul, a apărat Ehmann.

In minutul 60, Rou schimbă total liniile, asa ca formula UTA-ei arată așa: Barna – Polgar, Adili, Copaci, Burlă – Vlad, Celea, Copil, Muntean – Costin, Stahl.

Austriecii, care i-au mai băgat în luptă pe Atik și Ovenstad, au avut două șanse mari de a egala, dar portarul Barna a avut reflexe salvatoare la șuturi din interiorul careului

În acest moment, Sturm Graz controlează destul de clar partida, profitând de faptul că UTA aliniază o formulă experimentală

În cele din urmă, austriecii au reușit egalarea. Cel care a marcat a fost Stankovic cu un șut la vinclu, de la marginea careului, mingea atingând și bara din stânga lui Barna înainte de a intra în plasă.

UTA a trecut pe lângă golul de 2-1. Stahl si-a depășit adversarul direct pe stânga, a pătruns în careu, l-a găsit excelent pe Copil în 7 metri, dar acesta a greșit preluarea și faza s-a răcit

O nouă oportunitate pentru UTA. Vlad i-a trimis lui Polgar, acesta a centrat de pe dreapta în colțul de 6 metri, de unde Costin nu a reușit să reia spre poartă

Meciul s-a încheiat la egalitate la Oliva Nova, un rezultat foarte bun pentru UTA împotriva campioanei en-titre a Austriei. Însă, nu doar scorul (1-1) îi poate mulțumi pe utiști, ci și prestația bună, în special în primele 60 de minute, când arădenii s-au aflat pe teren cu o formulă apropiată de cea care va evolua – probabil – și în campionat.

0
0

22 comentarii la articolul: “Egali cu campioana Austriei: UTA – Strum Graz 1-1

1. [[ multumesc lui L Cozma, ca ne-a in format unde putem vedea meciul. Avem 1-0 la pauza, am avut vreo 4-5 ocazii, in aparare anm jucat exact. Fundasii lateraii buni,( un plus la David, care a si trecut de centru si a centrat) desi neajutati, in defensiva, de Vilceanu si Stratila, Nucleul Miron-Manea-Gligor- Chindris excelent. Petre si Curtuius harnici si periculosi. Austriecii au avut 3 ocazii mari, cam singuri cu Miron. Citiva de la noi nu au pregatirea fizica, nici macar pentru o repriza (Jorza, Stratila, Vilceanu).Pe final de repriza am cam fost masati in careu. Nu stiu daca austriecii au prima formatie, dar e onorabil sa conduci la pauza o echipa de cupe europene. Vor fi probabil si schimbari, dar am vazut o intentie de prim 11. Sa vedem si ce va fi in a doua repriza

0

0
  2. min 77 s-a cam schimbat toata echipa (minus Miron -exceptionsl- si Manea) Jucam bine, nu prea ne mai creem ocazii, dar nici nu sintem dominati. Pina acum cea mai buna achizitie la UTA este….Rosu ! Am auzit de citeva ori „very good Adili”, Cind sa inchei s-a facut 1-1 ( asta nu-mi scghimba impresiile)

0

0
  3. Este un scor bun cu austriecii de la Sturm Graz,dar astia nu-s campioni europeni…!Bravo Rosule ca stabilesti primul 11 in curand….!Sanate si succes de la iesenii tai..

0

0
  4. mai este timp …am avut momente bune cind am fost total dominati ,dar in general echipa s-a miscat bine . Un rezultat echitabil ..

0

0
  5. UTA , azi, m-a entuziasmat ! Avem echipa ! Avem antrenor !. ( a stat tot meciul, cu gura pe ei, aranjandu-i, corectandu-i). Pe final am avut 2 mari ocazii de 2-1. Austriecii au pasat rapid, mai omogeni, noi mai tehnici si iuti si cu pofta de joc. Un pronostic : Stahl va ajunge un valoros fotbalist. Ce Celea si Adili, au jucat bine, nu s-a cunoscut lipsa lui Gligor sau Manea. Mijlocul, repriza a doua, cu Muntean, cu Copil, a parut mai consistent. Din ce am vazut , a lipsit Andor. O singura griga am : terenul excelent din Spania nu poate fi comparat cu Motorul, iar fotbal tehnic vere teren bun. Bravo baieti !

0

0
  6. Daca Copil si Muntenu nu stateau pe loc la faza golului a austrecilor, si se duceau dupa adversarii lor in careu, UTA. casiga cu 1-0. Tu ca mijlocas,fa si faza defensiva, nu sta pe loc si sa te uiti la ei cum finalizeaza !!!

0

0
    1. Cateodata ,”la tatzi ni greu”!:))Data viitoare o sa fie mai bine.Important e ca in campionat sa fie ok.
      HAIDE UTA!!!

0

0
  7. Neașteptat de bine..Bravo băieți! Roșu asta a schimbat fața echipei, știm să și atacăm! Dacă terenul ar fi bun in Aradu nou sunt convins că nu am pierde nici un punct acasă..Așa insa pe noroi e greu sa joci combinativ, și vin niște țărani că aia de la poli și scot un egal cu bubuieli

0

0
  8. Foarte bun meci făcut de ai noștri, impotriva unei echipe de pe locul 3 din prima ligă austriacă…stăm mult mai bine la capitolul ”condiție fizică”, mingea circulă excelent intre compartimente…cred, totuși, că ne mai trebuie un atacant…in felul ăsta, n-avem emoții cu promovarea.Bravo Roșule, ai făcut minuni intr-un timp relativ scurt.

0

0
  9. Austriecii au jucat cu echipa a doua, prima echipa are meci de la ora 17 cu Dacia Chisinau!

0

0
  10. Schützenauer – Potzmann, Schoissengeyr, Maresic, Skrivanek – Ovenstad, Lovric – Dobras, Stankovic, Atik – Kienast.Asta a fost echipa austriaca in min1,intr-adevar formata din multe rezerve,dar pana la urma sunt jucatorii unei formatii de pe locul 3 din Austria,dar asa-i la noi,nimic nu e bine:daca jucam cu o echipa din liga a-4-a din Germania nu e bine ca jucam cu ospatari,cand jucam cu o echipa de prima liga din Austria iar nu e bine ca au jucat aia cu rezervele.

0

0
    1. Si nu te-ai obisnuit inca ? O gramada de taietori de frunze , care carcotesc efectiv din orice , doar sa se afle in treaba

0

0
    2. Mie imi place de astia de la sportarad care desii ar fi putut avea ca sursa de informatii meciul live , siteul clubului si siteul lui sturm au reusit performanta sa bage toti portarii lui sturm in primul 11 , Gratzei – Schutztenauer, Luck, Ehmann ( toti cei 4 sunt portari ) :)))

0

0
  11. Scuze ca nu am sesizat ca Miron a fost schimbat cu Barna. O parere : fata de formatia afisata, de prin min 60, apararea i-am avut in centru pe Celea si Adili, Copaci a jucat fundas stanga, iar Burla mijlocas stanga. Bucuria posibilitatii de a veda UTA, la lucru a fost mare, am fost placut impresionat de Stahl, caruia ii prevad un frumos viitor, el poate fi , al treilea varf, mai ales in deplasare, fiind extrem de iute. Lupta pentru un post de titular e mare, in plus, Rosu le cere si joc de pase, ceea ce face UTA mai spectaculoasa. O intrebare : oare cit poate sa coste o astfel de televizare, pe net ?

0

0
    1. Costa putin. Iti faci abonament cu net nelimitat si filmezi live meciuri pana ti se face rau.