UTA Arad

Are UTA Știința de a-și simplifica și viața pe finalul sezonului? Popa: „Ne așteptăm la un joc la bătaie”


După cele 60 de minute din derby-ul cu ASU Poli, UTA revine din nou în iarbă în celălalt colț al țării. Având siguranța victoriei cu 3-0 în urma retragerii de pe teren a timișorenilor, arădenii ar putea aborda fără presiunea rezultatului meciul din satul Uricani, spre deosebire de gazde care au rămas cu cuțitul la os.

Știința Miroslava e pe locul 16, cu 31 de puncte strânse, după o primăvară destul de grea pentru ea. Trupa ieșeană început anul cu două eșecuri consecutive, cu Argeșul și Chindia, apoi a remizat cu Metaloglobus și Clinceni. Alte trei înfrângeri le-a suferit în fața Sibiului, Baloteștiului și Călărașiului, plus o remiză la Afumați. Miroslava a învins acasă Mioveniul, iar în „intermediară” a luat toate punctele din ceea ce ar fi trebuit să fie meciul cu Olimpia Satu Mare. Dincolo de miza punctelor, meciul va fi unul special pentru căpitanul echipei moldave, Ciprian Milea, care a debutat în Liga 1 sub comanda lui Ionuţ Popa, la Politehnica Iaşi. Se întâmpla în urmă cu 11 ani, în Ghencea. „Ionuţ Popa este antrenorul cu care am debutat în Liga 1, la 23 de ani, este antrenorul care m-a readus în fotbalul mare şi mi-a relansat cariera. De fiecare dată în Copou. Când am promovat cu CSMS în Liga 1, în 2012, mi-a întins din nou o mână de ajutor şi m-a rechemat la Iaşi. Am venit în liga a doua, în retur şi am promovat în Liga 1. Este un meci special pentru mine, pentru că voi juca împotriva antrenorului care mi-a marcat cariera, dar trebuie să câştigăm neapărat. Nu cred că UTA va veni relaxată la Iaşi, nea’ Popică va veni cu ambiţie aici, pentru a câştiga. Trebuie să tratăm meciul foarte serios şi să obţinem cele trei puncte. Îmi doresc să rămânem ambele în Liga a 2-a. În situaţia în care suntem, trebuie să batem UTA neapărat”, a declarat, pentru Liga2.ro, Ciprian Milea.

După ce a jucat împotriva lui CSM Poli Iaşi cu ACS Poli Timişoara, antrenorul Ionuţ Popa revine pe meleaguri ieşene ca adversar, de această dată în liga secundă. Şef al băncii tehnice utiste, experimentatul tehnician și elevii săi ar putea să-și ia punctele siguranței rămânerii în eșalonul secundă împotriva Ştiinţei Miroslava, mâine dimineață, de la ora 11. „Va fi un meci între două echipe care sunt în situația de a retrograda. Pentru noi e mai greu că au teren mic, denivelat. Ne așteptăm la un joc la bătaie, iar din păcate jucătorul nostru de gabarit din apărare, Markovic lipsește în continuare după accidentarea de la Târgu Jiu. Așadar, prevăd un meci de luptă, să vedem cum îl abordăm și în perspectiva următorului joc, cu Foresta, căci  avem câțiva jucători aflați la limita suspendării din cauza avertisementelor. Ei au şanse mai mari să aducă puncte din deplasare, unde am văzut că joacă mai bine decât acasă. Au meciuri la Pandurii şi la Foresta. Cred că au şanse mai mari decât noi afară”, a menționat Ionuț Popa, care de două zile nu-l mai are lângă el pe Cristian Todea. Acesta obținuse chiar împotriva Miroslavei, în tur, primul său succes ca și antrenor principal al „roș-abilor”. Dubla lui Florea și golul lui Hlistei au decis confruntarea de pe 21 octombrie 2017, de la Șiria.

La rândul său, antrenorul Ionuţ Popa a avut cuvinte de laudă la adresa mijlocaşului Ciprian Milea. „Mă bucur să aud aceste cuvinte frumoase din partea lui Ciprian. E un băiat deosebit, de mare caracter, pe care l-am vrut întotdeauna la Iaşi. L-am urmărit încă de când juca la Dunărea Galaţi. E normal să-şi dorească să mă bată, este un meci important pentru ambele echipe”, a mai spus „Mister” pentru Liga2.ro. 

Formații probabile:

Miroslava: Turiţă – A. Chindriş, Moisi, H. Crişan, Agrigoroaei – Milea – Viorică, Izmană, Taciuc, Buhăcianu – Al. Marin.

UTA: Bodea –  Dan, Manea, Roșca, Burlă – Tănase, Petra – Stahl, Buia, Hlistei – Curtuiuș.

Arbitri: Vladimir Nagy (Aiud) – Tunyogi Ferencz (Zalău), Florin Cosma (Piatra Neamț). Rezervă: Marius Diaconu (Roman).

Observatori FRF: Traian Marcu (Sibiu), Silviu Ioan (Galați)

FOTO: UTA Media Design

 








Articole de la JOHNNYBET



7 comentarii

  1. Cu multa precauție se poate lua un punct . Montajul trebuie făcut pentru ,3 . Și Realul putea lua 7 dar a bătut cu 2–1 !! Vorba lui Halagian focul la ei !Daca iese pozitiv timpul nu va mai fi aliat pentru cei de sub noi. După un meci ,doua scandalul poate cuprinde și jucătorii . Să lăsăm pt. la vară discordia și neîmplinirile. !! Hai UTA !!

    0
    0
  2. Si un meci egal este foarte bun, pana la urma pt. UTA. Va fi un meci foarte greu, la disperare, pt. moldoveni pt. a se agata de putinele sperante pe care le mai au !!!

    0
    0
  3. O victorie cu Știința Miroslava ar demonstra fanilor, SCU., Timișoarei, întregii țări că jucătorii și antrenorul de fotbal elimină contradicțiile, reale, provocate intenționat sau inventate, numai prin rezultatele foarte bune obținute pe teren.Nu trebuie să ne îmbolnăvim toți că s-a împidecat ,,cineva,, de firul de iarbă să căutăm care este efectul razelor de lună asupra papucilor de gumă sau să ne întristăm că n-am auzit zgomotul razelor de soare când a lovit frunzele copacilor. Întodeauna, drumul cel mai scurt în reușită este cel corect.
    Echipa U T A a demonstat că paote face istorie în fotbal dar și în etică.Imaginea trebuie păstrată fără argumente !

    0
    0
  4. O victorie cu…Stiinta Miroslava e de aur…ce a ajuns U T A.!Mai sa va fie rusine…sa nu mai mânjiti echipa de legenda pe care acest oras sfânt a avut-o multumita Baronului Neuman! Asta e alta echipa nu Uta.Echipa lui Fqlca-Rusinea Aradului se cheama.Poate sant dur dar e adevarul pur….restul minciuni.

    0
    0

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Back to top button