CM Rusia 2018

˝Hattrick˝-ul lui Ronaldo nu a fost îndeajuns: Portugalia – Spania 3-3

Primul derby de la Mondialele din Rusia a adus față în față Campioana Europei, Portugalia, și o fostă Campioană Mondială și Europeană, Spania. Chiar dacă spaniolii au primit un șoc prin schimbarea intempestivă a antrenorului, Ramos și colegii au dovedit profesionalism și s-au concentrat pentru acest meci.

Nici nu a început bine partida că genialul Cristiano Ronaldo a scos un penalty forțându-l pe Nacho să facă o imprudență. Tot el l-a și transformat magistral. Noroc pe spanioli cu vârful de atac al lui Atletico Madrid, naturalizatul Diego Costa, care a croșetat la marginea careului mare și a trimis la rădăcina barei, egalând pe tabelă. Finalul primei reprize consemnează încă un gol pentru Ronaldo după o pasă bună a lui Guedes. În repriza a doua, Spania întoarce rezultatul printr-un gol din gura porții a lui Costa și un șut superb a lui Nacho, care lovește ambele bare laterale. Dar, pe final de meci, golul de ˝hattrick˝ al lui Ronaldo din lovitură de la 25 de metri, direct în vinclu, închide tabela la 3-3, echitabil după aspectul jocului.

Portugalia – Spania  3-3

Au marcat: Cristiano Ronaldo – 4 penalty,44, 88 / Diego Costa 24,55, Nacho 58

Cartonașe galbene: Sergio Busquets 17, Bruno Fernandes 28,

Cel mai bun jucător al partidei: Cristiano Ronaldo

PORTUGALIA: Rui Patricio – Cédric, Pepe, Fonte, Guerreiro – Bernardo Silva (69 Quaresma), William Carvalho, Moutinho – Bruno Fernandes (68 Joao Mario), Cristiano Ronaldo, Guedes (80 Andre Silva). Rezerve neutilizate: Lopes, Beto – Bruno Alves, Dias, Ricardo, Mario Rui, M. Fernandes, Adrien Silva, Martins. Antrenor: Fernando Santos

SPANIA: De Gea – Nacho, Piqué, Ramos, Alba – Busquets, Koke, Iniesta (70 Thiago Alcantara) – David Silva (86 Lucas Vasquez), Costa (77 Iago Aspas), Isco. Rezerve neutilizate: Arrizabalaga, Reina – Carvajal, Odriozola, Azpilicueta, Nacho Monreal, Saul, Asensio, Rodrigo. Antrenor: Fernando Hierro

Arbitri: Gianluca Rocchi – Elenito di Liberatore, Mauro Tonolini (Toți din Italia). Al patrulea arbitru:Ryuji Sato (Japonia). Asistent video:Massimiliano Irrati (Italia).

Vineri s-au mai jucat și alte două partide.

În Grupa AEgipt – Uruguay 0-1, pentru sud-maericani a marcat Gimenez în minutul 90.

În Grupa B, Maroc – Iran 0-1, după un autogol al marocanului Bouhaddouz în minutul 90+5.