Cupa continuă fără Farul și Petrolul, în turul patru intră și restul divizionarelor secunde
Așa cum îi stă bine, Cupa României a oferit câteva surprize în turul trei. În primul rând, vorbim despre ieșirea din cursă a echipelor de Liga 2-a, Petrolul Ploiești (acolo unde se aude că antrenorul Grozavu e pe „făraș”) și Farul Constanța. Tunari și Cernavodă sunt „călăii” celor două formații, mici emoții având și Universitatea Cluj.
Dar iată rezultatele înregistrate ieri și azi, cu mențiunea că echipele scrise cu roșu s-au calificat în turul următor
Marți, 28 august
CSM SLATINA – ACSO FILIAŞI 12-11 după loviturile de departajare (0-0 după 90 şi 120 de minute)
FLACĂRA MORENI – OLIMPIC CETATE RÂŞNOV 6-5 după loviturile de departajare (0-0 după 90 şi 120 de minute)
CSC GHIRODA ŞI GIARMATA VII – CSM LUGOJ 3-4 după loviturile de departajare (0-0 după 90 şi 120 de minute)
SPORTING ROŞIORI – TURRIS OLTUL TURNU MĂGURELE 0-3 după prelungiri (0-0 după 90 de minute)
Au marcat: Alexandru Fotescu 92, Alin Pencea 102, Liviu Băjenaru 105+1
CSM FOCŞANI – METALUL BUZĂU 5-2
Au macat: Ionuţ Salaoru 5, Mădălin Predoiu 36, Ştefan Pădineanu 59, Ionuţ Manu 61, Alexandru Duca 73 / Patrick Benga 1, Alin Iacob 76
PROGRESUL SPARTAC – CS AFUMAŢI 2-1
Au marcat: Leonard Boiangiu 22, Florin Geană 35 / Robert Constantinescu 16
AFC HĂRMAN – AFK CSIKSZEREDA MIERCUREA CIUC 0-2
Au marcat: / Bajko Barna 54, 72
MINAUR BAIA MARE – ACS FOTBAL COMUNA RECEA 0-1
A marcat: Viorel Chinde 89
UNIREA ALBA IULIA – SĂNĂTATEA CLUJ 1-0
A marcat: Paul Păcurar 10
INDUSTRIA GALDA – METALURGISTUL CUGIR 3-2
A marcat: Flaviu Baghiu 22, Raul Beldean 64, Alexandru Cioară 88 / Ştefan Radu 80, Lucian Itu 83 – penalty
Miercuri, 29 august
FOTBAL CLUB RAPID – CSM ALEXANDRIA 4-1
A marcat: Marian Vlada 18, 42, Al. Iacob 61, Borțosu (82-autogol) / Florin Radu 51
SPORTING LIEŞTI – SUPORTAR CLUB OŢELUL GALAŢI 8-7 după loviturile de departajare (0-0 după 90 şi 120 de minute)
BUCOVINA RĂDĂUŢI – FORESTA SUCEAVA 1-0
A marcat: Vasile Vitu (90+1)
VIITORUL LITENI – ŞTIINŢA MIROSLAVA 0-4
Au marcat: Teodor Chirilă 2, 82, Tudor Tudorache 66, 76
ACSM CEAHLĂUL PIATRA NEAMŢ – AEROSTAR BACĂU 1-4
Au marcat: Cristian Copoţ-Barb 19 / Valentin Buhăcianu 22, 36, Cătălin Vraciu 40, Florin Istrate 79
AXIOPOLIS SPORT CERNAVODĂ – SSC FARUL CONSTANŢA 3-2
A marcat: Nicuşor Moise 30, 50, Cristian Coconaşu 72 / Marius Tudorică 16, 60
ACSM OLTENIŢA – UNIREA SLOBOZIA 2-3
Au marcat: Alin Turbatu 26, Gabriel Peptănuş 84 / Florinel Ibrian 4, Constantin Toma 12 – penalty, Marin Şerban 51
CS TUNARI – PETROLUL PLOIEŞTI 2-1
Au marcat: Alexandru Neculai 47, Dragoş Barabaş 86 – penalty / Sergiu Arnăutu 3
ACS UNU FOTBAL CLUB GLORIA – UNIVERSITATEA CLUJ 1-2
Au marcat: Ovidiu Stoianof 85 / Marius Coman 64, Denis Hordouan 74
CSM ŞCOLAR REŞIŢA – ACS ENERGETICIANUL 0-2
Au marcat: Cosmin Neagu 21, Marius Tomozei 70
GLORIA LUNCA TEUZ CERMEI – ŞOIMII LIPOVA 2-1
Au marcat: Norbert Polgar 31, Valeriu Mager 87 / Kevin Trabalka 56