Alte sporturi

Copil e în sferturi la Basel, după ce a egalat conturile cu bosniacul Cilic

Marius Copil s-a calificat în sferturile de finală ale turneului ATP de la Basel, din Elveţia. După o victorie în două seturi contra americanului Ryan Harrison, tenismanul arădean l-a întâlnit în turul următor pe favoritul numarul 3 al competiţiei, Marin Cilic. Iar Copil a trecut de sportivul croat în două seturi identice, 7-6, 7-6, la capătul unei partide care a durat aproape două ore. Cu această victorie, Copil a egalat situaţia la meciurile directe cu Cilic (2-2). În primele trei confruntări, Copil s-a impus în 2012 la Beijing, în vreme ce Cilic are victorii la US Open şi Cincinnati, ambele în acest an.

În sferturile de finală ale Openului elvețian, Copil îl va întâlni pe Taylor Harry Fritz, partidă programată vineri, 26 octombrie, de la ora 12:00 (ora Romaniei). Sportivul din SUA are 20 de ani şi se clasează pe locul 57 ATP, în timp ce arădeanul se află pe locul 93, cu trei poziţii mai jos decât săptămâna trecută.