Polo

Pe cât de sever, pe atât de așteptat în sferturile Cupei la polo: Sportul Studențesc Corona Brașov – AMEFA Arad 18-2

Se punea doar problema scorului la care echipa de pe locul 3 în Superliga Națională de Polo se va impune în sfertul de finală al Cupei României în fața codașei AMEFA. În bazinul „Steaua” din Capitală, Sportul Studențesc Corona Brașov s-a impus cu 18-2 în fața arădenilor, care joacă de acum pentru locurile 5-8. Următorul adversar al echipei de pe Mureș este Poli Cluj, aflată cu două poziții mai sus (7) în clasamentul Superligii față de AMEFA.

Revenind la partida de astăzi, ambele goluri ale arădenilor au purtat semnătura lui Daniel Iscenco. În bazin pentru „lanterna” Superligii au mai intrat: Hodăgeu, Mircea, Băltean, Furj, Maier, Marinescu, Palotaș, Grama, Nagy, Drăghici, Samuilă, Laboncz și Pîrîianu.. „Pe lângă faptul că avem o echipă foarte tânără și ne asumăm asta, bazinul la Arad s-a deschis luni, pe 14 ianuarie, iar noi miercuri am plecat spre București…”, a fost scurtul comentariu al antrenorului AMAEF-ei, Cristi Cosma.