31/10/2020

sportarad

stiri sportive din judetul arad

Peste o jumătate de oră, pe terenul „Motorul”, UTA și Grosics Akademia Szeged se duelează pentru a doua oară în tot atâtea zile într-un meci amical.

După 0-0 la Gyula, Ionuț Popa aliniază o formație a „roș-albilor” mai aproape de adevăr, după cum urmează: Bodea – Ivan, El Hasni, Seroni, Copaci – Melinte, Alfaiate – Moisin, Miculescu, Kanda – Vera.

Maghiarii din eșalonul trei răspund cu: Alecsik – Olah, Paszka, Manga, Zvara – Andorka, Mate, Farkas, Moga – German, Erdei. Pe bancă: Szantai – Achim, Popin, Hegedus, Cigan, Zabari.

Arbitri: Mircea Ardelean – Florin Vesa, Paul Iovescu

Min. 1: A început amicalul de pe „Motorul”, cu arădenii în alb și maghiarii în albastru

Min. 8:  GOL UTA! Contraatac trei contra doi al arădenilor. Melinte îl deschide pe Kanda în careu, acesta face un dribling scurt și trimite la colțul lung din 13 metri, ușor lateral stânga

Min. 20: După o perioadă de joc echilibrată, oaspeții au avut o ocazie mare. Andorka a reluat cu latul puțin peste poartă, din numai 8 metri, după o centrare de pe stânga

Min. 22: Moisin a insisitat la un balon, Farkas a degajat greșit, Vera a recuperat, i-a pasat lui Kanda, care a reluat slab pe jos, cu stângul și portarul oaspeților a respins

Min. 25: Erdei a centrat de pe stânga, Mate a reluat cu capul în brațele lui Bodea

Min. 28: Copaci l-a angajat lung pe Vera, acesta s-a aflat singur cu portarul, dar a tras slab, din demi-voleu și portarul advers a reținut fără probleme

Min. 31: Andorka ajunge singur cu Bodea, dar portarul arădean respinge șutul maghiarului

Min. 33: Zvara trage și el bine de la 20 de metri, Bodea respinge cu piciorul

Ultimele 12 minute au fost fără evenimente și UTA conduce cu 1-0. Maghiarii au avut, însă, destule șanse de egalare

Min. 46: S-a reluat partida pe „Motorul”. UTA joacă cu: Orlic – Ivan, El Hasni, R. Iuga, Copaci – Alfaiate, Keita – D. Popa, Matei, Kanda – Rus. La Szeged mai joacă: Szantai – Achim, Popin, Hegedus, Cigan, Zabari.

Min. 55: Szegedul a început în atac repriza a doua, a avut și două situații bune, prin șuturi puțin pe lângă poartă

Min. 66: Hegedus a tras de la 23 de metri, Orlic a reținut din vinclu. Jocul UTA-ei e modest  în această repriză secundă

Min. 72: La UTA a intrat Suslak în locul lui Copaci

Min. 75: Hrezdac a intrat în locul lui Alfaiate

Min. 80: Pe teren a intrat și Merian, în locul lui Kanda

Min. 87: Merian a executat la rădăcina barei o lovitură liberă de la 25 de metri, reține Szantai

Min. 89 GOL Szeged! Popin câștigă un duel aerian la marginea careului arădean și Orosz reia din apropiere în plasă, anticipându-l pe Orlic

Min. 90: Fluier final, UTA e agalată pe final și nu câștigă nici în cel de-al treilea amical al iernii